MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Szwed: 500 zł na dziecko nie będzie doliczane do dochodów

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zapowiedział w Bielsku-Białej, że 500 zł z programu „Rodzina 500 plus” nie będzie zaliczane do kryterium dochodowego, które uprawnia do otrzymania innych świadczeń np. z pomocy społecznej czy dodatków mieszkaniowych.

1 kwietnia 2016 r., zdaniem Stanisława Szweda, wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ruszy program „Rodzina 500 plus”, polegający na wypłacie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł netto na każde drugie i trzecie dziecko.

Program 500 zł na dziecko: - Jesteśmy po konsultacjach społecznych. W każdym województwie spotykaliśmy się z przedstawicielami tych organizacji i instytucji, które będą wypłacały te świadczenia. W tym lub przyszłym tygodniu projekt trafi na posiedzenie stałego komitetu Rady Ministrów, a na początku lutego - mam nadzieję - Rada projekt przyjmie i trafi on do Sejmu – powiedział. Zastrzegł, że jeszcze we wtorek będzie dyskutowany okres wejścia w życie tej ustawy.

Szwed przypomniał, że w przypadku wypłaty świadczenia na pierwsze dziecko konieczne będzie kryterium dochodowe w wysokości 800 zł na członka rodziny, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego kryterium to wyniesie 1200 zł.

Procedura wypłaty będzie prosta – każdy będzie mógł złożyć wniosek (w wersji papierowej lub elektronicznej), po którego rozpatrzeniu 500 zł trafi na konto rodziny. W szczególnych przypadkach będzie możliwa wypłata w kasie. Zaznaczył też, że instytucje społeczne (MOPS, GOPS) po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego będą mogły zamienić wypłatę 500 zł na świadczenie rzeczowe (żywność, usługi edukacyjne), jeśli okaże się, że rodzina niewłaściwie wydatkuje pieniądze.

Wiceminister zaznaczył, że jeśli ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia, to przez najbliższe trzy miesiące (do 30 czerwca) niezależnie od chwili złożenia wniosku zostaną wypłacone pieniądze od chwili wejścia w życie ustawa. A to oznacza, ze składając wniosek w czerwcu otrzymamy pieniądze naliczanie od 1 kwietnia. - Chcemy w ten sposób rozładować sytuację mając świadomość, że pierwsze tygodnie kwietnia mogą być burzliwe z uwagi na ilość osób, które będą chciały złożyć wnioski - wyjaśnił.

Przyznał również, że rząd wycofał się z pierwotnej propozycji naliczania pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus” do innych świadczeń. - Po konsultacjach wyłączyliśmy z programu zaliczanie tego świadczenia do kryterium dochodowego, które uprawnia do otrzymania innych świadczeń np. z pomocy społecznej, dodatków mieszkaniowych, funduszu alimentacyjnego. Świadczenie 500 zł netto będzie doliczane do dochodu - podkreślił wiceminister Szwed.

Program „Rodzina 500 plus” nazwał największym projektem w historii kraju – dotyczy on bowiem 2,7 mln rodzin i obejmie 3,8 mln dzieci. W tegorocznym budżecie jest na niego przeznaczonych 17 mld zł. W przyszłorocznym budżecie ponad 22 mld zł. Prócz kwestii materialnej i rodzinnej program ma cel demograficzny. Obecnie Polska zajmuje 216 miejsce w świecie pod względem wskaźnika dzietności – wynosi od 1,25 (na 100 rodzących matek jest 125 dzieci).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni