Gliwice: Program 500+ w połowie kwietnia? [500 ZŁ NA DZIECKO, WNIOSEK, ZASADY, DLA KOGO]

MAKI
75,6 mln złotych na 17 tysięcy dzieci w 11 tysiącach rodzin. 1,5 mln złotych na obsługę programu. W Gliwicach władze miasta tak mniej więcej szacują koszty rządowego programu. Choć chcą wypłacać piewszym rodzinom pieniądze już od połowy kwietnia, ale same oceniają: Szanse nie są duże. Dlaczego? Zdaniem Zygmunta Frankiewicza, prezesa  Związku Miast Polskich, brak aktów prawnych umożliwiających sprawne wdrożenie i realizację programu. [Rodzina 500+, 500 zł na dziecko, zasady, wniosek, dla kogo, u nas komplet informacji]
75,6 mln złotych na 17 tysięcy dzieci w 11 tysiącach rodzin. 1,5 mln złotych na obsługę programu. W Gliwicach władze miasta tak mniej więcej szacują koszty rządowego programu. Choć chcą wypłacać piewszym rodzinom pieniądze już od połowy kwietnia, ale same oceniają: Szanse nie są duże. Dlaczego? Zdaniem Zygmunta Frankiewicza, prezesa Związku Miast Polskich, brak aktów prawnych umożliwiających sprawne wdrożenie i realizację programu. [Rodzina 500+, 500 zł na dziecko, zasady, wniosek, dla kogo, u nas komplet informacji]

Rodzina 500 plus, czyli 500 zł na dziecko

To na samorządach ciąży ten ogromny dodatkowy obowiązek i dlatego samorządy w tej sprawie się wypowiadają – mówił Zygmunt Frankiewicz podczas konferencji prasowej w gliwickim UM poświęconej rządowemu programowi 500+. Jego prognozy nie są optymistyczne.

Jego zdaniem szansa, że całość ruszy sprawnie od 1 kwietnia nie jest duża. Niektóre samorządy określają termin pierwszych wypłat na lipiec, oczywiście uwzględniając należne świadczenia od 1 kwietnia.

Wyjaśniał, że póki co nie ma ustawy, nie mówiąc już o stosownych rozporządzeniach. Nie są znane standardy realizacji tego zadania, co utrudnia samorządom przygotowania do zorganizowania i przeprowadzenia tego ogromnego przedsięwzięcia.

Punktował: – Problemem jest również brak odpowiednich zapisów w budżetach – zarówno państwa, jak i samorządów. Żeby rozpocząć jakąkolwiek procedurę przetargową, związaną chociażby z zatrudnieniem nowych pracowników czy zakupem komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, niezbędnych do stworzenia stanowisk, przy których obsługiwane byłyby osoby korzystające z programu – konieczna jest podstawa prawna umożliwiająca zaciąganie zobowiązań.

Rządowy program „Rodzina 500+”, mający wystartować 1 kwietnia, zakłada finansowe wsparcie dla rodzin na pierwsze (po spełnieniu kryterium dochodowego), drugie i każde kolejne dziecko (bez względu na dochody) w wysokości 500 złotych miesięcznie. Chociaż program jest rządowy, to wszystkie czynności związane z realizacją tego projektu są po stronie samorządu. I to na każdym etapie: od przygotowań, poprzez wydawanie, weryfikowanie wniosków, a wreszcie - nadzór nad prawidłowym wydatkowaniem środków otrzymanych w ten sposób przez rodzinę.

Szacunkowe wyliczenia pokazują, że w Gliwicach kwota wypłacanych świadczeń będzie oscylowała na poziomie 75,6 mln zł. Program obejmie w Gliwicach prawie 17 tys. dzieci z 11 tys. rodzin. Na obsługę tego zadania Gliwice będą miały ok. 1,5 mln zł, czyli ok. 2 proc. kwoty wypłacanych świadczeń (wcześniej była mowa o 1 proc. tej kwoty).

Czy to wsparcie dla samorządów będzie wystarczające? – To jest na razie kompromis. Przyszłość pokaże, czy kwota do realizacji zadania dla samorządów jest wystarczająca czy za mała – mówił Frankiewicz.

Z analiz przeprowadzonych przez urzędników z Gliwic wynika, że do obsługi programu zaangażowanych w mieście zostanie 20 osób. Najpierw już zatrudnionym 10 pracownikom zostaną powierzone dodatkowe zadania, ale 10 kolejnych osób trzeba będzie zatrudnić. W sześciu punktach w mieście znajdą się po kilka stanowisk Ośrodka Pomocy Społecznej (to w jego ramach będzie realizowany program). Tam też będzie można pobierać i składać wnioski, zostanie ponadto uruchomiona infolinia.

Być może pierwsze wypłaty będą realizowane już w drugiej połowie kwietnia. Ale, wskazując powyższe utrudnienia, Frankiewicz nie ukrywał, że może to nie być łatwe.

WSZYSTKO O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie