Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej za wywóz śmieci w Żorach: 13 radnych wstrzymało się od głosu

Redakcja
Więcej za wywóz śmieci w Żorach: 13 radnych wstrzymało się od głosu
Więcej za wywóz śmieci w Żorach: 13 radnych wstrzymało się od głosu arc.
Od 1 sierpnia żorzanie więcej płacą za wywóz śmieci. Jest to podwyżka aż o 36 procent. Weszła w życie podjęta przez miejskich radnych uchwała o wyborze metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustaleniu stawki opłaty. Za przyjęciem uchwały głosowało 6 radnych (Barbara Fiedor, Jolanta Hrycak, Jadwiga Kempny, Piotr Kosztyła, Arkadiusz Kuś i Andrzej Lis), z kolei 13 pozostałych obecnych radnych wstrzymało się od głosu.

Więcej za wywóz śmieci w Żorach: 13 radnych wstrzymało się od głosu

Zmiana stawki nie wiąże się z koniecznością złożenia nowej deklaracji. Jeśli mieszkaniec z góry zapłacił za wywóz odpadów np. na początku tego roku, będzie musiał dopłacić zgodnie z nowymi obowiązującymi stawkami za okres od sierpnia do końca grudnia. - Mieszkaniec sam może dopłacić za ten okres za śmieci. Z pewnością będą też wysyłane powiadomienia do tych mieszkańców z prośbą o dopłatę - słyszymy w żorskim magistracie.

Z 11 złotych na 15 złotych miesięcznie za każdego mieszkańca za zbierane i odbierane w sposób selektywny odpady oraz z 22 złotych na 30 złotych miesięcznie za zbierane i odbierane w sposób nieselektywny – to nowe opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jakie obowiązują w naszym mieście od zeszłego czwartku (1 sierpnia).
Jednocześnie podjęto decyzję o zwiększeniu wysokości stawek opłaty za pojemnik o określonej pojemności, w przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (więcej info. Wraz ze stawkami w uchwale).

Zmieniając stawki za odpady, miasto brało pod uwagę liczbę mieszkańców zamieszkujących gminę, ilość wytwarzanych odpadów komunalnych, a także koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

- Opłaty powinny stanowić mechanizm motywujący mieszkańców do zbierania odpadów w sposób selektywny oraz do zwiększenia efektywności systemu, ze względu na ustawowo określone poziomy odzysku. Nieosiągnięcie wymaganych poziomów odzysku skutkować będzie karami nałożonymi na Miasto, czyli w konsekwencji na wszystkich mieszkańców. Niezbędne jest zatem, aby system funkcjonował w sposób transparentny, a więc z uwzględnieniem faktycznych kosztów – czytamy w uchwale.

- Na podstawie dokonanej analizy stanu dochodów i kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w mieście Żory za okres od 1.04.2015 r. (od daty ostatniej zmiany wysokości stawki opłaty) do 31.10.2021 r., tj. do końca okresu obowiązywania umów na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i mieszanych oraz świadczenie usługi w zakresie zorganizowania, utworzenia i prowadzenia punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), proponuje się nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdyż aktualne ich wysokości nie zabezpieczają faktycznych potrzeb finansowych na pokrycie kosztów systemu – czytamy w uchwale.

Co ciekawe, zgłoszono nawet wniosek, aby zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują rodziny wielodzietne. Wniosek ten jednak został odrzucony. Dlaczego?

Nie przegapcie

- Należy zwrócić uwagę, iż rodziny wielodzietne otrzymują szereg świadczeń, takich jak świadczenia rodzinne, wychowawcze, świadczenia z tytułu rządowych programów Rodzina 500+ oraz Dobry Start, są więc one w znacznej mierze wspierane zarówno przez samorząd jak i państwo. Biorąc pod uwagę założenie, że system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować, a gmina nie powinna dopłacać do jego utrzymania z ogólnego budżetu, w przypadku wprowadzenia w życie ww. ulg lub zwolnień, kosztem pokrycia powstałego z tego tytułu niedoboru środków finansowych na utrzymanie systemu, musieliby zostać obciążeni pozostali mieszkańcy miasta, w tym emeryci i renciści, którzy często znajdują się w trudnej sytuacji materialnej (…), których sytuacja materialna niejednokrotnie jest gorsza od sytuacji materialnej rodzin wielodzietnych (…) - czytamy w odpowiedzi na ten wniosek.

Jak przekonują w żorskim magistracie „uchwała została opracowana w oparciu o wnikliwe analizy, poparte rzetelnymi kalkulacjami oraz zgodnie z uwarunkowaniami natury prawnej”.

Liczba osób zamieszkujących Żory wynikająca ze złożonych deklaracji na koniec grudnia zeszłego roku wynosiła 53876 mieszkańców. Przypuszczalna ilość mieszkańców w kolejnych latach może wynosić: na koniec 2019 r. - 54080 osób, na koniec 2020 r. - 54280 osób i na koniec 2021 r. - 54480 osób.

Zobaczcie koniecznie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera