„Wiele demonów” Jerzego Pilcha w Teatrze Śląskim. Premiera...

  „Wiele demonów” Jerzego Pilcha w Teatrze Śląskim. Premiera 19 stycznia

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  „Wiele demonów” Jerzego Pilcha w Teatrze Śląskim. Premiera 19 stycznia
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Mat. prasowe

  Teatr Śląski sięgnął po mroczną, ale i pełną humoru powieść pt. „Wiele demonów”, napisaną przez urodzonego w Wiśle Jerzego Pilcha. Generalnie jednak demony trzymają się z daleka katowickiej sceny, bo artystyczne sukcesy jej nie omijają.
  Teatralny kryminał „Wiele demonów” reżyseruje Jacek Głomb, a premiera w Teatrze Śląskim już 19 stycznia. Jest to w ogóle pierwsza inscenizacja prozy Jerzego Pilcha na Górnym Śląsku.

  Akcja powieści dzieje się na ukochanym przez autora Śląsku Cieszyńskim, w połowie ubiegłego wieku. To tam trwa odwieczna wojna lutrów z katolikami. Powieść ukazała się w 2013 roku. Jest pełna zaskakujących zdarzeń, intryg i humoru.

  Reżyser Jacek Głomb nie ukrywa swojej fascynacji twórczością Jerzego Pilcha. Katowicki spektakl będzie piątym, który przygotował według jego prozy i, jak dodaje, przygotował go - w duchu Pilcha.

  - Pilch jest mistrzem ironii, dowcipu, żartu, ale najciekawsza w tej twórczości jest dla mnie lokalna społeczność - mówi reżyser. - Pilch umieścił akcję „Wielu demonów” we wsi Sigła, a sigła w gwarze wiślańskiej znaczy bagno, podmokły teren. Więc wszystkie tropy prowadzą nas do Wisły, do innych jego książek.

  Czy pisarz pojawi się na katowickiej premierze? - tego jeszcze nie wiadomo.


  Bagaż nagród, jak zdobył Teatr Śląski w minionym roku, jest naprawdę imponujący, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Boska komedia” dla spektaklu „Pod presją” w reżyserii M. Kleczewskiej.

  O uwagę widzów powalczą w najbliższym czasie kolejne premierowe przedstawienia: w lutym - „Inteligenci”, w reżyserii Roberta Talarczyka i w koprodukcji z Teatrem Korez, w marcu - „Przełamując fale”, reżyseria Agnieszka Lipiec-Wróblewska, w kwietniu - „Dziecko Rosemary”, reżyseruje Wojciech Faruga, a w czerwcu - „Kurt Gerron” (tytuł roboczy), reżyseria Wiktor Rubin.

  - Wierzę, że teatr stać będzie na te premier - mówił Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego na wczorajszej konferencji prasowej. Teatr Śląski otrzymał mniejszą dotację na ten rok, od zaplanowanej, o 1,8 mln zł.

  - Za każdym razem rok zaczynaliśmy z niedostatkiem finansowym, ale potem Urząd Marszałkowski zwiększał nam coroczne dotacje - dodał dyrektor Talarczyk. - Wierzę, że tak samo będzie teraz i z czasem ta kwota się zwiększy, bo ona nas nie satysfakcjonuje. Jesteśmy od lat niedoinwestowani, ludzie czekają na podwyżki. Wierzę w dobrą wolę marszałka śląskiego. Wierzę, że uważnie nam się przyjrzyPOLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim


  Dni wolne w 2019 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał