Wielkanoc 2021. Gdzie można poświęcić pokarmy wielkanocne w Śląskiem? Niektóre diecezje dopuszczają taką możliwość

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Święcenie potraw
Święcenie potraw Jolanta Pierończyk
Udostępnij:
Wielkanoc 2021 - święcenie pokarmów. To drugie święta wielkanocne w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem w czasie trzeciej fali. Na Wielki Tydzień i Wielkanoc wprowadzono dodatkowe restrykcje sanitarne. W archidiecezji katowickiej nie ma np. święcenia potraw wielkanocnych, ale już w archidiecezji częstochowskiej czy diecezji bielsko-żywieckiej - tak. Gdzie jeszcze?

Wielkanoc: święcenie pokarmów w czasie pandemii

Wielkanoc 2021 przypada na szczyt trzeciej fali. Od 27 marca, czyli tuż przed Niedzielą Palmową i Wielkim Tygodniem, wprowadzono nowy limit miejsc w kościołach. Każdy wierny ma mieć tam już nie 15 m kw. dla siebie, ale 20 m kw. Nadal też obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy św., a nawet zalecane jest korzystanie z transmisji internetowych, telewizyjnych czy radiowych.

Różnym ograniczeniom podlegają obrzędy Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, łącznie z tradycyjnym święceniem potraw wielkanocnych. W 2020 r., na początku pandemii koronawirusa, nie było go wcale. W zarządzeniach biskupów pojawiły się teksty modlitw do odmówienia przed śniadaniem wielkanocnym. Niektórzy proboszczowie zadbali o wodę święconą w małych buteleczkach, które wierni mogli zabrać do domu i pokropić wielkanocne jedzenie.

Za nami rok doświadczeń z koronawirusem. Jesienią 2020 przeżyliśmy drugą falę zakażeń, w marcu 2021 pojawiła się trzecia. Jak w tym roku ze święceniem potraw?

W których diecezjach będzie można poświęcić pokarmy?

Kuria metropolitalna w Katowicach mówi zdecydowanie: nie. Nie będzie święcenia potraw ani w kościele, ani na zewnątrz.
"Ze względu na stanowcze wezwania służb sanitarnych do nieprzemieszczania i gromadzenia się, nie organizujemy obrzędu błogosławieństwa pokarmów ani w kościele, ani poza kościołem; zachęcamy natomiast do liturgii domowej", czytamy w komunikacie kurii.
Rok temu kuria metropolitalna równie rygorystycznie podeszła do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego wiernych. Choć rządowe zarządzenia pozwalały na obecność ... pięciu osób w kościele, kuria metropolitalna w Katowicach wprowadziła absolutny zakaz uczestnictwa wiernych w kościele. Msze były tylko sine populo, czyli bez ludzi. Teraz zgadza się na jednego wiernego na 20 m kw, ale na święcenie potraw - nie.

Taka sama jest decyzja biskupa diecezji gliwickiej, która w zeszłym roku również zdecydowała o mszach sine popula. Tutaj też ni będzie święcenia potraw. - Zalecamy, by nasze rodziny dokonały poświęcenia w domu, po obrzędach Wielkiej Soboty lub tuż bezpośrednio przed śniadaniem wielkanocnym – mówi ksiądz Krystian Piechaczek, rzecznik gliwickiej diecezji.

Okazuje się jednak, że są diecezje, gdzie święcenie potraw będzie. Wprawdzie nie wewnątrz kościoła, ale na zewnątrz - z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych, z jakimi żyjemy od roku - tak.

Tak będzie w kurii bielsko-żywieckiej.
"Święcenia pokarmów w Wielką Sobotę mogą się odbyć w formie, która zapewni zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia wiernych. Najlepiej na zewnątrz kościoła, z zachowaniem dystansu 1,5 m między osobami oraz zasłaniając usta i nos maseczką. Prosimy wiernych, aby również przed i po obrzędach zachowali bezpieczny dystans".
Na stronie parafii świętych Piotra i Pawła w Skoczowie czytamy: "Poświęcenie pokarmów od 12.00 do 15.30- co pół godzin /przy krzyżu na placu kościelnym, zachowujemy odstępy, koszyki trzymamy przy sobie/".
Na stronie parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach: "W Wielką Sobotę (...) święcenie pokarmów na stół wielkanocny - o godz. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30,15.00, 15.30, 16.00".

Święcenie potraw dopuszcza też archidiecezja częstochowska. I to nawet w kościołach, nie tylko na zewnątrz.
- Święcenie pokarmów będzie się odbywać w Wielką Sobotę w kościołach i na placach kościelnych zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi - mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

Święcenie potraw odbywać się będzie również na terenie diecezji sosnowieckiej. Na stronach poszczególnych parafii znajdziemy szczegóły: "Święcenie pokarmów w tym roku będzie odbywać się na chodniku od strony parkingu z boku kościoła od godz. 9.00 do 13.00 (co 15 minut)", czytamy w ogłoszeniach parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu; "Poświęcenie pokarmów będzie wokół kościoła z zachowaniem 2 m odległości od siebie, jak i innych obostrzeń (proszę na to zwrócić uwagę, żeby nie było kary). Godzina święceń 8.30; 9.00; 9.30; 10.00; 10.30; 11.00; 11.30; 12.00 Wiesiółka przy Figurze Matki Bożej; 12.30 przy Krzyżu w Wysokiej", czytamy na stronie parafii w Wysokiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janeks7

Ja dzisiaj złapałem sie na babkę od samochodu co po Katowicach jeździ, naprawdę smaczna wszystko gratisowe, dodatkowo bony do Libero :D

https://liberokatowice.pl/ale-babka-od-libero/?fbclid=IwAR0pVAuqOM61XaXh_57GrOdXW11dL2hrCQT7dBn1JV4v_pRrU1UrStDNd7o

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie