MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna strzelnica w Rudzie Śląskiej. Szkolenia strzeleckie dla uczniów klas mundurowych w bezpiecznych warunkach

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wirtualna strzelnica w Rudzie Śląskiej
Wirtualna strzelnica w Rudzie Śląskiej Urząd Miasta Ruda Śląska
W IV Liceum Ogólnokształcącym im. H.C. Hoovera w Orzegowie, dzielnicy Rudy Śląskiej, uruchomiona została wirtualna strzelnica. Pozwoli na odbywanie ćwiczeń strzeleckich w bezpiecznych warunkach wirtualnej rzeczywistości. Inwestycję zrealizowano w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2022”.

Wirtualna strzelnica w Rudzie Śląskiej

Nowoczesny obiekt otwarty w IV LO w Rudzie Śląskiej został wyposażony w system szkoleniowo-treningowy „Pojedynek”. System pozwala przede wszystkim na odbywanie bezpiecznych ćwiczeń strzeleckich w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach.

- System ten daje możliwość kreowania różnych warunków pogodowych oraz przestrzennych. Można np. przeprowadzić nocne strzelanie w lesie, ruinach lub przestrzeni miejskiej. „Pojedynek” jest wyposażony w repliki broni długiej i krótkiej, daje też możliwość strzelania z różnych pozycji – informuje Urząd Miasta.

Inwestycja w szkole objęła zaadaptowanie sali na potrzeby strzelnicy oraz remont pomieszczenia technicznego. Koszt realizacji wyniósł ponad 222 tys. zł, 80 proc. tej kwoty pochodziło z ministerialnej dotacji.

- Inwestycja powstała w rekordowym czasie, bo właściwie w ciągu miesiąca. Jestem przekonana, że strzelnica usprawni realizację programu nauczania i będzie naszym atutem dla uczniów wybierających szkołę średnią. Zakładamy, że miesięcznie skorzysta z niej kilkanaście grup zorganizowanych, głownie uczniów rudzkich szkół średnich i członków organizacji proobronnych, a także funkcjonariusze służb mundurowych – wypowiedź Iwony Luszczak, dyrektor IV LO, przytacza strona internetowa Urzędu Miasta.

Władze Rudy Śląskiej podkreślają, że młodzież innych szkół również będzie mogła odbyć bezpłatne szkolenie strzeleckie w nowo otwartym obiekcie.

Klasy mundurowe w Rudzie Śląskiej

Jak przypomina rudzki urząd, IV Liceum Ogólnokształcące im. H.C. Hoovera prowadzi Oddziały Przygotowania Wojskowego pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej od roku szkolnego 2020/21.

- Dzięki temu uczniowie są przygotowywani do służby wojskowej, mają zapewnione jednolite mundury, a szkoła ma specjalistyczne wyposażanie, np. repliki broni długiej i krótkiej do ćwiczeń, kamizelki kuloodporne i hełmy, krótkofalówki, kompasy, sprzęt do samoobrony czy walki wręcz – wylicza Urząd Miasta.

Od 2016 r. patronat nad klasami mundurowymi rudzkiej szkoły objęła Akademia Sztuki Wojennej. Dzięki temu uczniowie mogą brać udział w wykładach, warsztatach, seminariach i projektach, których organizatorem jest ASW. Pracownicy Akademii biorą również udział w przygotowaniu programu nauczania dla klas mundurowych. Dzięki współpracy uczniowie liceum mogą korzystać z akademickiej biblioteki, a nauczyciele – ze szkoleń dla instruktorów.

Równolegle do podstawy programowej, nauka w klasach mundurowych obejmuje cztery bloki tematyczne. Na szkolenie bojowe składa się między innymi taktyka i rozpoznanie, a także szkolenie strzeleckie i obrona przed bronią masowego rażenia. W ramach szkolenia logistycznego uczniowie zapoznają się z budową i eksploatacją sprzętu, ochroną środowiska i profilaktyką pożarową. Ponadto zapoznają się z wybranymi przepisami prawa i podstawami wychowania wojskowego, które obejmuje między innymi musztrę, regulaminy wojskowe i wiedzę o Siłach Zbrojnych RP.

- Program „Strzelnica w powiecie” ma na celu umożliwienie prowadzenia szkoleń strzeleckich wśród młodzieży, członków organizacji proobronnych oraz funkcjonariuszy uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych. Inicjatywa jest skierowana do jednostek samorządu terytorialnego, które mogą składać wnioski o dotację na powstanie strzelnic wirtualnych, pneumatycznych oraz klasycznych strzelnic wielkogabarytowych – informują władze Rudy Śląskiej.

Strzelnica wirtualna w Rudzie Śląskiej nie jest pierwszym tego typu obiekt w naszym województwie. Identyczne działają między innymi w Rydułtowach i Rybniku. Więcej na ich temat piszemy w poniższych artykułach.

Wirtualne strzelnice na Śląsku

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera