WKU listami zachęca do zasilenia „cywilnego wojska”

Anna Janik

Wideo

WKU zamierza rozesłać ok. 10 tys. listów z propozycją wstąpienia do wojsk obrony terytorialnej. Na razie odebrało je ok. 2 tys. mieszkańców pow. rzeszowskiego i łańcuckiego.

„Bóg, honor, ojczyzna” to słowa, które od zarania dziejów towarzyszą Polakom, a w szczególności żołnierzowi polskiemu. (..) My Polacy winniśmy naszym przodkom pamięć o ich poświęceniu w walce o wolną Rzeczpospolitą, a także sami w chwili obecnej powinniśmy być gotowi do obrony Rzeczpospolitej, wspierania działań w zakresie ochrony lokalnych społeczności, zgodnie ze słowami roty przysięgi wojskowej: „za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” – od takich słów zaczyna się list podpisany przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Rzeszowie.

Jego dalszy ciąg to zaproszenie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. List zawiera wyjaśnienie jak i gdzie można złożyć deklarację służby w batalionie powstającym właśnie w Rzeszowie.

2 tys. takich listów już trafiło do mieszkańców Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego oraz łańcuckiego. Docelowo odebrać ma je ok. 10 tys. osób.

- Naszym celem jest rozpropagowanie idei służby w wojskach obrony terytorialnej oraz zebranie potencjalnych chętnych do takiej służby - tłumaczy ppłk Marcin Żal, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rzeszowie. – I faktycznie dziennie do WKU w Rzeszowie przychodzi teraz ok. 20 osób, które pytają o szczegóły związane z WOT – dodaje.

I dodaje, że przyjście w godzinach, kiedy do dyspozycji są przedstawiciele 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a nawet podpisanie deklaracji służby w WOT wcale nie jest równoznaczne z podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie. Taką pieczętuje dopiero podpisanie kontraktu, a tego szefostwo WKU na razie zaproponować nikomu nie może. Bo nie gotowa jest jeszcze odpowiednia ustawa, która regulowałaby zasady działania WOT i szczegóły podpisywania kontraktów „cywilnych wojskowych”.

W MON nadal trwają prace przy tworzeniu podstawy prawnej i nie brakuje głosów, że w resorcie panuje spory chaos. Przyszli żołnierze nie wiedzą, na jakich dokładnie zasadach mają służyć, kiedy będą zwalniani z pracy na ćwiczenia i jak będą wyposażone ich jednostki.

Do tego minister Macierewicz najpierw sam powołał biuro ds. utworzenia obrony terytorialnej, które miało przekształcić się w dowództwo WOT, a ostatecznie sam mianował dowódców pierwszych brygad.

- To rodzi obawę o upolitycznienie tej formacji. Poza tym nie jestem przekonany, czy umiejscawianie WOT w strukturach sił zbrojnych jest dobrym rozwiązaniem, bo rodzi pytanie o podstawowe cele istnienia obrony terytorialnej – mówi dr Paweł Łuczkowski ze WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Takim powinno być utrzymanie bezpieczeństwa lokalnej społeczności, pomoc w sytuacjach kryzysowych, np. w odbudowie spalonego w pożarze domu, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. To jest to, czym najczęściej członkowie tej formacji by się zajmowali – dodaje.

Ponieważ te zadania wpisują się w założenia obrony cywilnej, które realizuje każda gmina, zdaniem dr Łuczkowskiego nie ma sensu tworzenia odrębnej ustawy.

- Wystarczyłoby dopracować obecnie istniejące przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która liczy pół wieku i dostosować je do wymogów współczesnych czasów – dodaje dr Łuczkowski. – Na pewno byłby wtedy mniejszy galimatias niż jest obecnie – dodaje.

Rzeszowski batalion 3 Podkarpackiej Brygady OT ma zacząć funkcjonować na przełomie 2016 i 2017 r. Nabór do batalionów: niżańskiego, sanockiego, dębickiego i jarosławskiego rozpocznie się z początkiem stycznia 2017 r. Każdy z oddziałów ma liczyć około tysiąca żołnierzy OT. Dziś deklaracje służby w WKU w Rzeszowie podpisało ok. 500 osób. „Cywilni żołnierze mają się szkolić średnio 20 dni w roku. W okresie od września do czerwca w jeden, maksymalnie dwa weekendy w miesiącu. W wakacje planowane są dłuższe ćwiczenia na poligonach.

W ćwiczeniach wzięli udział: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Policja, Państwowa Straż Pożarna, WOPR, GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, jednostki formacji OC oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.

Ćwiczyli obronę obiektów przed terrorystami w Bieszczadach [...

Materiał oryginalny: WKU listami zachęca do zasilenia „cywilnego wojska” - Nowiny

Komentarze 52

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 23.03.2017 o 11:13, ll napisał:

I być może odganiał od trupów bezwartościowego armatniego mięcha z ot :)

Ciekawe kto będzie z twojego oganiał ?

l
ll
W dniu 23.03.2017 o 11:06, Gość napisał:

Przykro bo ty się nie nadajesz, sorry ,nadajesz się ,....do oganiania much !

I być może odganiał od trupów bezwartościowego armatniego mięcha z ot :)

b
bloger
W dniu 23.03.2017 o 11:06, Gość napisał:

Przykro bo ty się nie nadajesz, sorry ,nadajesz się ,....do oganiania much !

Sorry,a co powiesz o osiemnastowiecznych nieudolnych formacjach wojskowych w Polsce i ponad wiekowej niewoli?

G
Gość
W dniu 23.03.2017 o 11:00, bloger napisał:

nieważne jak nazwiemy cywil banda czy cywilne wojsko ,będzie to kolejne pospolite ruszenie znane z historii.Opite wojsko leżało w krzakach i paryjach ,a Moskale weszli jak do swojego na 120 lat.

Przykro bo ty się nie nadajesz, sorry ,nadajesz się ,....do oganiania much !

b
bloger

nieważne jak nazwiemy cywil banda czy cywilne wojsko ,będzie to kolejne pospolite ruszenie znane z historii.Opite wojsko leżało w krzakach i paryjach ,a Moskale weszli jak do swojego na 120 lat.

T
Tomek
W dniu 21.03.2017 o 23:36, 1328 napisał:

no pewnie żebym jako żołnierz rezerwy musiał oddawać honor jakiemuś kapciuchowi co nie wie z której strony jest lufa nie doczekanie wasze :angry:


Nalezy mieć uznanie dla tego zołnierza, ktory jako jedyny nie oddał honoru temu aptekarzowi Misiewiczowi.
c
cywil
W dniu 14.01.2017 o 13:47, Gość napisał:

Jak ktoś idzie do armii to automatycznie staje się 'pionkiem' w grze politycznej. Jeśli ktoś myśli o armii to niech wczesniej oglądnie sobię ' 9 -tą kompanie' albo 'Samowolke' i pomyśli, że jest jeszcze 4x gorzej ! Ogolnie filmy Rambo uwazam, za amerykanską bajkę, ale tam w ostatniej czesci Rambo mowi najmadrzejesze slowa: ' Starzy zaczynają wojny, młodzi giną, a nikt nie powie o tym prawdy'. Pozdrawiam

te dwa filmy i ten 3 też  nie mają nic wspólnego z wojskiem widocznie nie byłeś skoro twoja wiedza kończy się na ekranie

1328

no pewnie żebym jako żołnierz rezerwy musiał oddawać honor jakiemuś kapciuchowi co nie wie z której strony jest lufa nie doczekanie wasze :angry:

o
oczywista oczywistość
W dniu 05.10.2016 o 21:24, przem. napisał:

A mój Przemyśl , no cóż jak zwykle pod rządami Chomy pominięty , maja nas w du***.Wszystko z Przemyśla zostało ewakuowane do Rzeszowa , ba nawet Jarosławia jak np. UKU , zaś Przemyśl totalna ruina , wiocha bez przemysłu , dobrego handlu , kultury , ponownie miasto kościołów , emerytów , rencistów i bezrobotnych . Ponad 5 tysięcy głównie młodych osób wyjechało za pracą głównie (Anglia , Irlandia) ba awet do rozwijającego się Rzeszowa a Przemyśl pod wodzą Chomy tylko pomniki, pomniki , pomniki , nieustanne święta, procesje , uroczystości picowanie . Juże puste i do wynajęcia lokale handlowo-usługowe ale cale kamienice (np. cała kamienica M. Tomaszewska przy placu Konstytucji). Po godz. 21 miasto wymarłe , cisza cmentarna , pustki , jedynie wiatr od Sanu hula. Sport na poziomie dawnych ludowych zespołów sportowych czyli poziomie buraczanym , dzięki pani Prezes Firmy NOVA z Gliwic w Galerii SANOWA powstanie po latach i długich cierpieniach kino. To cały sukces naszych władców o czym na ostatniej sesji RM grzmiał dawny zastępca prezydenta Błachowicz - obecny radny, tylko niestety o 10 lat za późno. Wstyd za tą niby władzą , szkoda miasta , ale jacy wyborcy talka władza , jaki pan t

Sami go wybraliście drodzy przemyślanie .

G
Gość

Jak ktoś idzie do armii to automatycznie staje się 'pionkiem' w grze politycznej. Jeśli ktoś myśli o armii to niech wczesniej oglądnie sobię ' 9 -tą kompanie' albo 'Samowolke' i pomyśli, że jest jeszcze 4x gorzej !

 

Ogolnie filmy Rambo uwazam, za amerykanską bajkę, ale tam w ostatniej czesci Rambo mowi najmadrzejesze slowa: ' Starzy zaczynają wojny, młodzi giną, a nikt nie powie o tym prawdy'.

 

Pozdrawiam

d
demetriusz
W dniu 06.10.2016 o 11:32, prawda o wojnie napisał:

Zanim pójdziesz do wojska rozpoznaj kto twój wróg, bo może się okazać że po drugiej stronie frontu jest tak samo biedny, bez perspektyw młody człowiek, którego władze w jego państwie przeznaczyły jako mięso armatnie podobnie jak ciebie. Jak pójdą walczyć ci co rozpętują to piekło to wtedy można walczyć, ale zastanów się czy masz o co walczyć, czy tylko po to masz iść do woja by chronić tyłek tym co żyją jak królowie, okradając i oszukując cię na potęgę? 

Wroga wojsku wskazują  rządzący politycy/panujący władcy/,sam żołnierz sobie go nie wybiera. Widocznie zapomniałeś /może nie wiesz/,że w okresie zaborów do zaborczych armii wcielano Polaków a oni walczyli ze sobą na rozkaz przełożonych.

Teraz doszli do wniosku,że po zniesieniu przymusu służenia w wojsku,zbyt duża liczba młodych Polaków nie potrafi strzelać,więc na chybcika tworzy się regionalne siły zbrojne,bardziej na propagandowy użytek, niż do obrony jakiegoś terytorium.

i
imrich

moi drodzy za Cysorza nasi dziadowie bili się i oddawali krew bo to był prawdziwy ojciec i gospodarz na Galicji - wszyscy mu współcześni wspominali go ciepło z szacunkiem i wielką estymą - a te parchy warszawskie zgnitym hu... robione na mazowszu to na nich tylko splunąć a nie bić się za nich..tfu..

t
tomek
W dniu 06.10.2016 o 10:35, fram napisał:

przem.Dzięki za przypomnienie , Przemyśl jako piękne miasto ma wiele walorów , rewelacyjne położenie ,Zamek , piękny San , wiele zabytków (kościoły), pochyły rynek ( Choma chciał go wyrównać)itd. Ale pytanie , ile ludzi dostało zatrudnienie dzięki temu stokowi i wyciągowi. Przecież jest to atrakcja głównie dla turystów , przemyślanie ze stoku korzystają sporadycznie , nawet z powodu braku od kilku lat śnieżnych zim.

 


A to ciekawe, bo pomimo bezśnieżnych zim to ja na tym stoku śmigałem każdej zimy po wielokroć. Przecież nie po trawie. Słyszałeś coś o naśnieżaniu?  Bardzo sobie to chwale. Po pracy, narty pod pache, do autobusu MPK i jest ok. W ktorym mieście jeszcze tak można?

p
prawda o wojnie

Zanim pójdziesz do wojska rozpoznaj kto twój wróg, bo może się okazać że po drugiej stronie frontu jest tak samo biedny, bez perspektyw młody człowiek, którego władze w jego państwie przeznaczyły jako mięso armatnie podobnie jak ciebie. Jak pójdą walczyć ci co rozpętują to piekło to wtedy można walczyć, ale zastanów się czy masz o co walczyć, czy tylko po to masz iść do woja by chronić tyłek tym co żyją jak królowie, okradając i oszukując cię na potęgę? 

R
ROMAN
No właśnie zapisują chętnych na mięso armatnie -
To nie tędy droga - moi przodkowie w 1241-42 też walczyli pod Jabłonką z nawałą mongolską potem przesiedleni przez króla Węgierskiego Bela IV do Lipnicy Węgierskiej tam podnosili wszystko z niebytu- dziadkowie też walczyli : 1914/1920 /1939 ( jeden - bo pierwszy zmnarł w 1938) -
Ich nikt nie zapraszał do podpisywania deklaracji oni sami wiedzieli co i jak -
Dlaczego Władza boi się dać społeczeństwu broń do domu ? - przez wieki każdy miał broń i umiał nią " robić" dopiero zaborcy zakazali w 1772 i to trwa do dzisiaj czyli 244 lata
Społeczeństwo jest nie przeszkolone / bezbronne - przykładu nikt nie bierze z : Szwajcarii/ Finlandi czy Izraela o innych nie wspominam
Lody są kręcone Wysoko - z Nas chcą zrobić pasztet tak jak to już bywało w historii wielokrotnie - jest wróg wewnętrzny zakamuflowany cwany lis i zewnętrzny jeden i drugi od wieków realizuje jeden zakamuflowany plan - totalna eksterminacja i zajęcie terenu to nie jest teoria spiskowa to fakty tylko nie pisane na pierwszych stronach
Pozostaje : myśleć - patrzeć - analizować fakty i wyciągać poprawne wnioski
Dodaj ogłoszenie