Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WKU w Katowicach, czyli kwalifikacja wojskowa 2018: wojsko wzywa w Katowicach ZDJĘCIA

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Kwalifikacja wojskowa 2018 w Katowicach
Kwalifikacja wojskowa 2018 w Katowicach Marzena Bugała - Azarko
Bez stresu, bez zaświadczeń lekarskich o najróżniejszych chorobach i w całkiem przyjemnej atmosferze. Tak dziś wygląda kwalifikacja wojskowa. Poboru nie ma już od 10 lat, więc tzw. stawka to dziś czysta formalność. Oczywiście nie dla wszystkich, ci którzy marzą o karierze w armii, trzymają kciuki za kategorię „A”.

Łącznie na tegoroczną kwalifikację wojskową z terenu administrowanego przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Katowicach (z terenu Katowic, Mysłowic i Jaworzna) obowiązkowo powinno się stawić około 2000 osób.

- To podobna liczba, co przed rokiem, mniejsza o kilka procent niż w latach poprzednich ze względu na niż demograficzny – tłumaczy major Andrzej Kuc, zastępca komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Katowicach.

Na tegorocznej „stawce” muszą pojawić się panowie z rocznika 1999 oraz panie z roczników od 1994 do 1999, które posiadają kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej, czyli np. studiują lub ukończyły kierunki związane z medycyną, psychologią czy szkoły weterynaryjne.

Co będą sprawdzać na WKU? Zobacz w galerii krok po kroku, jak wygląda kwalifikacja wojskowa

Z tymi pytaniami będą spotykać się kandydaci.

Jak wygląda wojskowa komisja lekarska? Co będą badać, by ust...

Jako pierwsza, już 12 lutego, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Katowicach (potrwa do 4 kwietnia, dodatkowe terminy to 26 i 27 kwietnia, w Mysłowicach rusza 1 marca, a w Jaworznie 9 kwietnia). Katowicka kwalifikacja od lat odbywa się w tym samym miejscu, czyli w budynku przy Krakowskiej 136 w Szopienicach. Tłumów nie ma, bo WKU zaprasza na konkretną godzinę.

Kamil Głos z Giszowca wyszedł stąd zadowolony, bo z kategorią „A”. - W zasadzie chciałbym pójść do wojska. Z moim zawodem, a jestem technikiem pojazdów samochodowych, w połączeniu z wojskiem, może być to fajna przyszłość – wyjaśniał.

Tej samej kategorii spodziewał się Maciek Duda. Na kwalifikację musiał stawić się po raz drugi, bo za pierwszym razem nie przyniósł zaświadczeń dotyczących wady wzroku.

CZYTAJCIE TEŻ:
walifikacja wojskowa 2018: TERMINY, co zabrać, kto się musi stawić?

- Nie wiążę swojej przyszłości z wojskiem, ale sądzę, że dostanę najwyższą kategorię – mówił. Stres? - Przy pierwszej wizycie faktycznie, bo tu się zaczyna zabawa w dorosłego, trzeba przynieść dokumenty, zachowywać się, nauczyć urzędowego języka. Tu po raz pierwszy zostałem, przy pierwszej wizycie, odesłany z kwitkiem – komentował.

Scenariusz kwalifikacji wojskowej jest zawsze podobny. Najpierw trzeba się zameldować przy stanowisku Urzędu Miasta, następnie udać na badanie lekarskie, z przyznaną kategorią trafia się do systemu WKU, na koniec otrzymuje książeczkę wojskową. Jeśli ktoś nie wiąże swojej przyszłości z armią, to książeczkę może schować w szufladzie. Tak robi większość, ale nie wszyscy.

Niektórzy po kwalifikacji wojskowej decydują się spróbować sił w wojsku. Ilu?

- To płynna liczba. Ochotnicy nie są powoływani do czynnej służby wojskowej, a zapoznawani z ochotniczymi formami służby wojskowej i około 100 osób w ciągu roku zgłasza się do nas – tłumaczy major Kuc.

Ochotnicy kierowani są do trwającej cztery miesiące służby przygotowawczej w korpusie szeregowych. Zostają żołnierzami, składają przysięgę, ale dopiero po jej ukończeniu mogą starać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!