Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściciel PG Silesia sprzeda udziały w czechowickiej kopalni?!

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Kopalnia PG Silesia zatrudnia obecnie ponad 1700 osób
Kopalnia PG Silesia zatrudnia obecnie ponad 1700 osób Łukasz Klimaniec
Właściciel PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach nie wyklucza możliwości przekazania swoich udziałów w czechowickiej kopalni mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa. Jest też gotów wspierać kopalnię do końca roku 2021, ale pod pewnymi warunkami.

PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach jest w trudnej sytuacji - zarząd czechowickiej kopalni stara się zapewnić ciągłość jej działalności operacyjnej do końca 2021 roku, ale - jak informują przedstawiciele PG Silesia - nie będzie to możliwe bez dobrej woli zarówno pracowników jak i czeskiego właściciela. A ten z kolei nie wyklucza możliwości przekazania swoich udziałów - w razie zainteresowania - mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa. Tymczasem kolejne propozycje spotkań ze stroną rządową pozostają bez odpowiedzi.

Przed tygodniem przedstawiciele PG Silesia informowali o tym, że PG Silesia nie jest w stanie zaciągnąć żadnych nowych kredytów. Natomiast dla ratowania sytuacji spółka ubiega się o pomoc dla pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej. Weryfikacja planów wydobywczych, dalsze wsparcie właściciela i obniżka wynagrodzeń pracowników o 10 proc., gwarantująca ciągłość działania kopalni do końca roku 2021, to główne wnioski ze wspomnianego spotkania.

Niekorzystne zmiany na rynku węgla (wzrost cen uprawnień do emisji CO2, które w dobie epidemii koronawirusa przybierają na sile) oraz wzrost kosztów personalnych w ciągu ostatnich dwóch lat doprowadziły do sytuacji, w której - mimo ogromnych inwestycji i wsparcia czeskiego inwestora- prowadzenie dalszych działań w PG Silesia jest ekonomicznie nieuzasadnione.

W środę 13 maja przedstawiciele PG Silesia poinformowali, że kierując się zasadami odpowiedzialności społecznej, większościowy udziałowiec jest gotów, żeby pod pewnymi warunkami, zapewnić dalsze finansowanie przedsiębiorstwa.

- Pozwoli to uniknąć scenariusza szybkiego zamykania kopalni, co w finale skutkowałoby natychmiastowymi, grupowymi zwolnieniami pracowników. Takie rozwiązanie zapewni także dodatkowy czas na wypracowanie alternatywnych scenariuszy co do przyszłości PG Silesia - tłumaczą.

Dodają, że w dobie wszechobecnego kryzysu gospodarczego działania PG Silesia wydają się uzasadnione, ale w dalszej perspektywie brak finansowania mógłby oznaczać likwidację zakładu i zwolnienia grupowe. To z kolei skutkowałoby wzrostem poziomu bezrobocia - PG Silesia jest jednym z największych pracodawców na Podbeskidzia, a także spadkiem jakości życia osób związanych z kopalnią, brakiem inwestycji w rozwój miasta, ale także zahamowaniem ogromnych sum pieniędzy wpływających do budżetów lokalnych oraz do Skarbu Państwa w kolejnych latach.

Dlatego większościowy udziałowiec PG Silesia nie wyklucza możliwości zaoferowania swoich udziałów, jakie posiada w czechowickiej kopalni, mniejszościowym udziałowcom – w razie zainteresowania - lub Skarbowi Państwa. Pod pewnymi warunkami jest on gotów rozważyć możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia PG Silesia z obowiązku spłaty jej zadłużenia, co może stanowić w tym wypadku istotny aspekt oferty.

W PG Silesia zastrzegają, że rząd może przyjąć w swoich obliczeniach pozycje, których prywatny właściciel nie jest w stanie uwzględnić. Chodzi przede wszystkim o uniknięcie wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, utratę wpływów z podatków, płatności emerytur i ubezpieczeń społecznych, opłat eksploatacyjnych, czy po prostu uniknięcie niezwykle trudnej sytuacji w regionie Czechowic-Dziedzic.

- PG Silesia zdecydowanie pchnęła do przodu standardy polskiego górnictwa. Dla wielu ekspertów i osób związanych z branżą stanowiła benchmark. Nasi górnicy od początku wyróżniali się swoim zaangażowaniem, wyznaczając jednocześnie nowe standardy jakości i efektywności pracy. Byłaby to ogromna strata, gdyby trzeba było przerwać działalność tej kopalni. – mówi Jan Marinov, prezes PG Silesia .

W czechowickiej kopalni przyznają, że od lutego br. zarząd PG Silesia próbuje nawiązać kontakt ze stroną rządową. Niestety prośby o rozmowy i spotkania pozostają bez odpowiedzi.

PG Silesia zatrudnia obecnie ponad 1700 osób i tworzy kolejne setki miejsc pracy w firmach wykonujących usługi na terenie kopalni. Generuje wysokie przychody do Skarbu Państwa w postaci podatków, różnych opłat a także składek ZUS. Tylko za rok 2019 z PG SILESIA do państwowego budżetu wpłynęło ponad 88 mln zł.

W polskiej branży wydobywczej PG Silesia jest jedną z najbardziej efektywnych kopalń, która w ciągu ostatnich 10 lat wdrożyła najnowocześniejsze i najbardziej wydajne rozwiązania technologiczne. To z kolei skutkowało szeregiem nagród, jakie kopalnia otrzymała w minionych latach. W ciągu ostatnich 10 lat czeski właściciel przeznaczył blisko 1,5 mld złotych na inwestycje w czechowicką kopalnię. W tym okresie zakład nie wypracował żadnego zysku, który wróciłby do inwestora. Wszystkie przekazane i wypracowane środki były wykorzystane na bieżącą działalność kopalni.

Musisz to znać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera