Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
27 lutego 2024 roku jest 733. dniem wojny. W ciągu minionej doby doszło do 95 starć bojowych. Najgorętsza rzecz jest teraz w kierunku Maryjskim: siły obronne Ukrainy odparły 40 ataków Rosjan.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
14:3027.02.2024

Parlament Europejski głosował za nowym funduszem pomocowym dla Ukrainy. Jakie wyniki?

Parlament Europejski zagłosował za nowym funduszem pomocowym dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro na 4 lata. Za głosowało 536 eurodeputowanych, 40 było przeciw.

14:1527.02.2024

Kijów przeznaczy z budżetu prawie 70 mln hrywien na szkolenie operatorów dronów

Kijów przeznaczy z budżetu prawie 70 mln hrywien na szkolenie operatorów dronów. W programie „Obrońca Kijowa” na rok 2024 69 mln hrywien przeznaczono na organizację klastra laboratoryjnego technologii sterowania, projektowanie i naprawę dronów oraz systemów radioelektronicznych. Środki te zostaną także przeznaczone na zakup dronów, materiałów do ich konserwacji, paneli multimedialnych, komputerów, drukarek 3D i innych rzeczy – powiedział Dmytro Bilotserkovets, współprzewodniczący frakcji „UDAR Vitalii Klychko” w Radzie Miejskiej Kijowa.

14:0127.02.2024

Służba prasowa spółki poinformowała, że ​​SBI zajęło budynek głównej siedziby i centralnego laboratorium „Sinewo” w Kijowie

Służba prasowa spółki poinformowała, że ​​SBI zajęło budynek głównej siedziby i centralnego laboratorium „Sinewo” w Kijowie. Wkrótce firma będzie zmuszona zaprzestać działalności w tym budynku. A to doprowadzi do całkowitego zatrzymania sieci laboratoriów Synevo na Ukrainie.

13:3027.02.2024

Nieprzyjaciel w dalszym ciągu prowadzi aktywne działania ofensywne w pobliżu Awdijiwki

Nieprzyjaciel w dalszym ciągu prowadzi aktywne działania ofensywne w pobliżu Awdijiwki zarówno w dzień, jak i w nocy – poinformował zastępca dowódcy 3. SAB Maksym Żhorin. Głównym kierunkiem jest obecnie linia osad Berdyczów-Orłówka oraz bardzo aktywne walki w rejonie Krasnohorivki. Wróg próbuje zdobyć przyczółek na zdobytych terytoriach ogromną liczbą piechoty.

12:5427.02.2024

Putin awansował człowieka, który torturował Nawalnego

Putin awansował zastępcę szefa Federalnej Służby Więziennej Bojarynowa, który odpowiadał za torturowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

12:0727.02.2024

W Kursku słychać eksplozje - WIDEO

Lokalne media podają, że w rosyjskim Kursku słychać eksplozje.

11:4027.02.2024

Stoltenberg: Sojusz nie planuje wysyłania wojsk na Ukrainę

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz nie planuje wysyłania wojsk na Ukrainę — Associated Press. „Sojusznicy NATO zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie. Robimy to od 2014 roku i zwiększyliśmy wsparcie po inwazji na pełną skalę. Nie ma jednak planów rozmieszczenia oddziałów bojowych NATO na terenie Ukrainy” – powiedział Stoltenberg.

11:2027.02.2024

Dwa i pół roku kolonii karnej dla aktywisty na rzecz praw człowieka

Oleg Orłow, aktywista na rzecz praw człowieka ze zlikwidowanego przez rosyjskie władze Stowarzyszenia Memoriał, został we wtorek skazany na dwa i pół roku kolonii karnej za rzekomą "dyskredytację armii" – powiadomiły niezależne rosyjskie media.

O wyroku moskiewskiego sądu poinformowała opozycyjna telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Sprawę karną przeciwko Orłowowi wszczęto w związku z postem na Facebooku, który zawierał tłumaczenie artykułu jego autorstwa, opublikowanego najpierw przez portal francuski. W tekście tym Orłow skrytykował rosyjską agresję na Ukrainę.

10:5527.02.2024

Zachód wyśle wojska na Ukrainę? O tym dyskutowano w Paryżu

10:4027.02.2024

Wojsko ukraińskie zniszczyło wrogi Su-34 na kierunku wschodnim

Wojsko ukraińskie zniszczyło wrogi Su-34 na kierunku wschodnim. Poinformował o tym dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał broni Mykoła Olesczuk.

10:2527.02.2024

The New York Times: Szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow był szkolony przez CIA

The New York Times: Szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow był jednym z oficerów elitarnej ukraińskiej jednostki komandosów znanej jako Jednostka 2245, którą CIA zaczęła szkolić około 2016 roku. Jednostka ta przechwyciła rosyjskie drony i sprzęt komunikacyjny, dzięki czemu technicy CIA mogłyby zmienić ich przeznaczenie i złamać moskiewskie systemy szyfrowania. W tym czasie Kyryło Budanow „był wschodzącą gwiazdą” jednostki, znanej z odważnych działań za liniami wroga. W szczególności gazeta opisała, jak Budanow wraz z grupą ukraińskich oficerów ubranych w rosyjskie mundury przepłynął łodzią przez zatokę i wylądował na Krymie w 2016 roku. Na półwyspie spotkali się z elitarnymi rosyjskimi siłami specjalnymi, doszło do bitwy podczas z których po stronie rosyjskiej były ofiary śmiertelne (w tym syn generała), natomiast Ukraińcom udało się dopłynąć do brzegu. W publikacji napisano także, że po tym, jak Budanow został postrzelony w ramię w Donbasie, został zaproszony na leczenie do Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego im. Waltera Reeda w Stanach Zjednoczonych, co było „niezwykłym krokiem”. Według publikacji operacja na Krymie rozgniewała administrację ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy z powodu przekroczenia „czerwonych linii”.

10:0027.02.2024

Domy pogrzebowe w Moskwie odmawiają organizacji uroczystości ostatniego pożegnania Nawalnego

Domy pogrzebowe w Moskwie odmawiają organizacji uroczystości ostatniego pożegnania opozycyjnego rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego, powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta — powiadomił rosyjski niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz poinformowała w poniedziałek, że pogrzeb polityka, zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach w łagrze za kołem podbiegunowym, odbędzie się pod koniec tygodnia. Na platformie X napisała, że jego współpracownicy poszukują pomieszczenia do zorganizowania publicznej ceremonii.

"Obdzwoniłam prawie wszystkie duże domy pogrzebowe i wszędzie odmawiają, powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta, albo — co było częstsze — w ogóle nie tłumacząc (odmowy). Rozmawiam z cerkwiami — tutaj też to nie wygląda dobrze" - przekazała opozycjonistka Elwira Wichariewa.

Możem Objasnit' zapytał opozycjonistów, którzy pozostali w Rosji, czy mogą udostępnić swoje partyjne lokale do zorganizowania ceremonii, jednak odpowiedzi też były negatywne. Partia byłego kandydata na prezydenta Borisa Nadieżdina oraz była kandydatka Jekatierina Duncowa przekazały np., że nie posiadają swojego pomieszczenia.

16 lutego władze rosyjskie powiadomiły o nagłej śmierci Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina. Nawalny miał umrzeć w łagrze, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia. Władze odmawiały oddania ciała polityka bliskim.

Matka Aleksieja Nawalnego, Ludmiła, miała otrzymać od władz więziennych ultimatum: albo zgodzi się na cichy pogrzeb na lokalnym cmentarzu, albo opozycjonista zostanie pochowany na terenie kolonii karnej. Jak informowały niezależne rosyjskie media, kobieta zaskarżyła te działania do miejscowego sądu. Uzyskała też wsparcie zwolenników syna.

O wydanie zwłok Nawalnego apelowali jego bliscy, prawosławni wierni i duchowni, przedstawiciele świata kultury i mediów.

Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos, jeden z emigracyjnych opozycjonistów rosyjskich na Zachodzie, ocenił, że władze Rosji nie chciały oddać rodzinie ciała Nawalnego, ponieważ obawiały się, że jego pogrzeb mógłby przerodzić się w gwałtowne protesty.

W poniedziałek współpracowniczka przywódcy antykremlowskiej opozycji Maria Piewczych oznajmiła, że Nawalny w najbliższym czasie miał zostać uwolniony w ramach wymiany na oficera FSB, odbywającego karę więzienia w Berlinie.

09:3027.02.2024

Prezydent Republiki Serbskiej wspiera Putina. Chce teraz większego importu gazu z Rosji

09:0127.02.2024

Minister Infrastruktury Oleksandr Kubrakow: Lwów stanie się pierwszym dużym miastem z europejską koleją

Lwów stanie się pierwszym dużym miastem z europejską koleją – powiedział Minister Infrastruktury Oleksandr Kubrakow podczas forum „Ukraina. Rok 2024”. W tym roku rozpocznie się budowa na odcinku Mostyska – Sknyliv od granicy z Polską do Lwowa. Tor będzie wykorzystywany do ruchu towarowego i pasażerskiego pomiędzy Ukrainą a UE.

08:3327.02.2024

Macron nie wykluczył możliwości wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę

Macron nie wykluczył możliwości wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział po spotkaniu europejskich przywódców w Paryżu utworzenie nowej koalicji, która będzie dostarczać Ukrainie rakiety i amunicję większego zasięgu. Powiedział też, że nie należy wykluczać w przyszłości wysłania zachodnich wojsk lądowych do walki z rosyjską agresją. „Dziś nie ma konsensusu w sprawie wysłania wojsk lądowych, ale niczego nie możemy wykluczyć. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby uniemożliwić Rosji wygranie tej wojny” – powiedział Macron. - „Jesteśmy przekonani, że porażka Rosji jest konieczna dla bezpieczeństwa i stabilności w Europie”.

08:0727.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Wyeliminowano ponad 411 tys. żołnierzy wroga

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy według stanu na dzień 27 lutego straty wojsk wroga. W sumie wyeliminowano około 411 550 Rosjan.

07:2327.02.2024

W ciągu minionej doby doszło do 96 starć bojowych. Wróg przeprowadził 110 ataków na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy

W ciągu minionej doby doszło do 96 starć bojowych. W sumie nieprzyjaciel przeprowadził 6 rakiet i 92 ataki powietrzne, przeprowadził 110 strzałów ognia przeciwlotniczego na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy i obszary zaludnione. W ciągu ostatnich 24 godzin lotnictwo sił obronnych uderzyło w 9 obszarów koncentracji personelu wroga. Oddziały sił rakietowych zadały uszkodzenia w 2 obszarach koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, 1 punkcie kontrolnym, 1 naziemnej stacji kontroli UAV wroga.

07:0027.02.2024

Tej nocy siły obrony powietrznej zniszczyły rakiety powietrzne nad pięcioma obwodami

Tej nocy siły obrony powietrznej zniszczyły rakiety powietrzne Ch-59 i 11 UAV „Shahed” nad obwodami: charkowskim, sumskim, dniepropietrowskim, chmielnickim i kirowogradzkim.

06:3927.02.2024

Holandia przeznaczyła ponad 100 mln euro na inicjatywę szybkiego dostarczenia na Ukrainę setek tysięcy pocisków

Holandia przeznaczyła ponad 100 mln euro na czeską inicjatywę szybkiego dostarczenia na Ukrainę setek tysięcy pocisków artyleryjskich – pełniący obowiązki premiera Holandii Mark Rutte. Ukraina może zrobić więcej w walce z korupcją, — Departament Stanu USA.

22:0726.02.2024

Co oznacza Szwecja w NATO?

Ze Szwecją w NATO wzmocnimy obronę i odstraszanie na wschodniej flance Sojuszu i będziemy kontynuować nasze mocne wsparcie dla Ukrainy – oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis, komentując poniedziałkową ratyfikację przez parlament Węgier wniosku Szwecji o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

"Dzisiaj spełniły się warunki, by powitać Szwecję w NATO" – napisał w poniedziałek na platformie X Iohannis.

"Wkład Szwecji w bezpieczeństwo euroatlantyckie jest istotny. Ze Szwecją w NATO wzmocnimy obronę i odstraszanie na wschodniej flance i będziemy kontynuować nasze mocne wsparcie dla Ukrainy. Razem jesteśmy silniejsi" – podkreślił rumuński prezydent.

W poniedziałek parlament Węgier zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO. Po podpisaniu ratyfikacji przez węgierską głowę państwa - nowo wybranego w poniedziałek prezydenta Tamasa Sulyoka lub przewodniczącego parlamentu, który do czasu objęcia przez niego urzędu w dniu 5 marca sprawuje obowiązki prezydenta - Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

21:0626.02.2024

Porażka Ukrainy niebezpieczna dla Polski

Tomasz Siemoniak wygłosił w poniedziałek na UW wykład pt. "Dwa lata wojny. Czy Polska jest zagrożona?". Wykładu, obok studentów, wysłuchali m.in. szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg Jarosław Stróżyk, gen bryg. Radosław Kujawa, gen. dyw. Bogusław Pacek, b. ambasador RP w Malezji Adam Jelonek oraz b. szef MON Janusz Onyszkiewicz.

Rozpoczynając wykład Siemoniak zaznaczył, że dekadę temu, kiedy był ministrem obrony narodowej, mało kto interesował się sprawami bezpieczeństwa. Dodał, że dokładnie w tym czasie, na przełomie lutego i marca, doszło do aneksji Krymu i destabilizacji Donbasu w Ukrainie. Wydarzeń, które zmieniły historię i były pierwszą fazą wojny w Ukrainie.

"Wtedy, na ulicy, w pociągu, zacząłem być pytany o to, czy grozi nam wojna. (...) To, co się zdarzyło, było szokiem, który bardzo dużo zmienił, który absolutnie się pogłębił dwa lata temu. Wtedy już zupełnie wszystko się zmieniło" - mówił.

Zwrócił uwagę, że widok bomb spadających na miasta podobne do naszych to doświadczenie, które wywołało ogromny szok. "Każdy szok ma to do siebie, że jest zjawiskiem chwilowym i nadchodzi taki moment, że warto zapytać - co z tego dla nas wynika" - zaznaczył.

Dodał, że przez ostatnie dwa lata był pytany o to, czy trzeba się wyprowadzać z Polski, czy kupować mieszkania zagranicą. "Wiele osób takie działania podjęło, to oznacza, że sytuacja jest poważna" - ocenił.

Jego zdaniem, Polska jest zagrożona, ale "to nie jest taki stan spraw od dwóch, czy od 10 lat". "Jak się urodziło w takim miejscu, jak my (...), to trzeba ponosić tego koszty. Trzeba mieć świadomość tego, że w ciągu ponad tysiąca lat polskiej państwowości mieliśmy do czynienia z tym, że w jedną i w drugą stronę przechodziły tu wojska; czasem pustosząc wszystko, a czasem zmieniając ustroje, zasady funkcjonowania tych terytoriów. W naszym DNA poczucie zagrożenia jest absolutnie umieszczone w początkowej części łańcucha" - wskazał.

Dodał, że pod koniec lat 90, gdy Rosja sama miała ogromne problemy, mało kto podejrzewał, że imperializm rosyjski może się odrodzić. "Mimo to, w 1999 roku, przy absolutnej zgodzie społecznej weszliśmy do NATO" - przypomniał.

Odnosząc się do ewentualnego ataku Rosji na Polskę możliwości w najbliższych latach zaznaczył, że odpowiedzi na to pytanie nie ma. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wszyscy eksperci, analitycy przekonali się - zwłaszcza przez ostatnie dwa lata - że opłaca się być pesymistą. "Kto mówi, że będzie gorzej, nigdy na tym źle nie wychodzi" - podkreślił.

Dodał, że jeśi Ukraina przegra tę wojnę, to radykalny wzrost zagrożenia dla Polski jest oczywisty. "W związku z tym musimy robić wszystko, żeby Ukraina tej wojny nie przegrała. Nie ma państwa, może z wyjątkiem państw bałtyckich, dla którego ta sprawa jest bardziej fundamentalna i bardziej żywotnym interesem. W związku z tym rola Polski tutaj jest absolutnie szczególna" - zapewnił.

"Napięcia w relacjach z Ukrainą nie mogą przesłonić tego, że jest pewien fundamentalny interes Polski. Ten interes Polski oznacza robienie tego, co się da, dla wojskowego wsparcia Ukrainy, dla organizacji Zachodu w tym kierunku, dla tego, żeby broń i amunicja tam trafiała, żeby Stany Zjednoczone podjęły właściwe decyzje w tym względzie" - zaznaczył.

Siemoniak zwrócił tez uwagę na potrzebę budowania zdolności militarnej przez państwa Europy i NATO, w tym na przeznaczanie odpowiedniej ilości pieniędzy na obronność. "Pewne nadzieje można wiązać z Francją, która w tej chwili jest jedynym państwem dysponującym bronią jądrową, które jest jednocześnie członkiem UE i z rozmaitych powodów utrzymuje potencjał militarny, choć przez ostatnie dziesięciolecia głównie był on kierowany do Afryki. Trzeba przestawić Francję na myślenie o wschodniej Europie, na zagrożenia ze strony Rosji" - zaakcentował.

Dodał, że dobrym sojusznikiem jest Wielka Brytania, która dość szybko przekonała się o tym, że Rosja to zagrożenia. Zauważył ponadto, że z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

Minister podkreślił także potrzebę stacjonowania wojsk sojuszniczych w Polsce oraz potrzebę budowania własnej obronności.

"Dobro wygrywa, ale dobro nie wygrywa od razu. Może być tak, że na to dobro można bardzo długo czekać. Na niepodległość czekaliśmy 123 lata" - podkreślił. "Wojna w Ukrainie i jej skutki mogą trwać bardzo długo, to nie jest kwestia roku, dwóch, to może być kwestia dużej liczby lat i ogromnych skutków, także dla Polski" - zaznaczył.

19:4226.02.2024

Niemcy nie wyślą rakiet Ukrainie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w poniedziałek w Berlinie „wyraźnie zapowiedział”, że Niemcy nie wyślą Ukrainie rakiet manewrujących Taurus – poinformowała dpa. Kanclerz uzasadnił to ryzykiem zaangażowania Niemiec jako strony w trwającą wojnę.

Taurus to jeden z najnowocześniejszych rodzajów broni, jakimi dysponuje Bundeswehra. Scholz już na początku października ubiegłego roku zadecydował, że Niemcy nie będą dostarczać Taurusów Ukrainie z obawy, że mogą one sięgnąć celów na terytorium Rosji – przypomniała dpa. Strona ukraińska wielokrotnie prosiła Berlin o dostarczenie Taurusów.

Scholz podkreślił, że jest "bardzo poirytowany brakiem balansu" pomiędzy tym, co jest obecnie Ukrainie niezbędnie potrzebne a tocząca się debatą na temat tego jednego systemu uzbrojenia.

"To, czego brakuje Ukrainie, to amunicja we wszystkich możliwych rodzajach" – zaznaczył Scholz.

18:4426.02.2024

Trump nie rozumie Putina?

Były prezydent Stanów  Donald Trump nie rozumie Władimira Putina, bo nigdy z nim nie walczył – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla CNN.

„Myślę, że Donald Trump nie zna Putina. Wiem, że się z nim  spotkał, ale nigdy nie walczył z Putinem. Armia amerykańska nigdy nie walczyła z armią Rosji. Nigdy. Ja to lepiej rozumiem” – powiedział Zełenski.

I dodał: „Nie sądzę, żeby (Trump)  zdawał sobie sprawę, że Putin nigdy się nie zatrzyma” .

Ukraiński prezydent przyznał, że nie rozumie, dlaczego Trump może stać po stronie Putina. „To niewiarygodne” – ocenił.

Wyraził też przekonanie, ze jeśli Trump zdecyduje się wspierać Rosję zamiast Ukrainy, to stanie „przeciwko Amerykanom”.

Ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Trump podczas swej kampanii wyborczej obiecuje, iż zmusi Zełenskiego i Putina do "zakończenia wojny w 24 godziny", grozi wycofaniem USA z NATO, i domaga się, by UE zrefundowała Ameryce koszty amunicji przekazanej Ukrainie.

17:3726.02.2024

Zełenski narzeka na UE

Unia Europejska dostarczyła dotąd Ukrainie tylko 30 proc. z obiecanego miliona pocisków artyleryjskich – oświadczył prezydent Ukrainy  Wołodymyr Zełenski na wspólnym briefingu z premierem Bułgarii Nikołajem Denkowem w Kijowie.

Pod koniec marca 2023 roku szefowie państw UE podjęli decyzję o dostarczeniu Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej w ciągu dwunastu miesięcy. Jak niedawno przyznał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, w wyznaczonym terminie uda się zebrać jedynie połowę założonej ilości.

Według szefa dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeby przyczyną nie jest brak woli politycznej, tylko „żałosny stan przemysłu obronnego” UE i „bardzo dużo niezsynchronizowanych spraw, biurokracji”.

W styczniu Borrell powiedział, że milion obiecanych pocisków UE dostarczy do końca 2024 r.

16:1526.02.2024

Słowaccy żołnierze nie będą działać na Ukrainie

Premier Słowacji Robert Fico wykluczył w poniedziałek udział słowackich żołnierzy w konflikcie na Ukrainie. Po posiedzeniu rządu słowaccy politycy sugerowali, że poniedziałkowy szczyt w Paryżu może dotyczyć możliwości wysyłania żołnierzy w ramach bilateralnych umów z Kijowem.

Fico powiedział, że Słowacja nie zaoferuje Ukrainie na zasadzie bilateralnej współpracy udziału słowackich żołnierzy w operacjach na terytorium Ukrainy.  

Partnerzy koalicyjni tworzący gabinet Ficy zgodzili, że premier w Paryżu wykluczy ewentualne funkcjonowanie słowackich żołnierzy na terytorium Ukrainy. Słowacki rząd uszanuje to jednak, jeśli taką decyzje podejmie inne państwo członkowskie Unii Europejskiej i NATO.

Fico powtórzył, że konflikt na Wschodzie nie ma rozwiązania militarnego. Słowacja będzie nadal koncentrować się na pomocy cywilnej m.in. w rozminowywaniu kraju. Fico zadeklarował, że Słowacja pomoże również w zakresie szkolenia. Powtórzył także deklaracje o niewysyłaniu na Ukrainę broni ani amunicji.

Według Ficy negocjacje w Paryżu będą miały charakter rozmów ostatniej szansy oraz będą dotyczyć „nowej jakości, nowego zakresu wsparcia dla Ukrainy w nadchodzącym okresie".

Przewodniczący współrządzącej partii Głos Socjaldemokracja (Hlas SD) i jednocześnie przewodniczący parlamentu Peter Pellegrini po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa, którą premier zwołał przed posiedzeniem gabinetu, stwierdził, że jednym z tematów rozmów w Paryżu ma być możliwość wysłania przez poszczególne kraje swoich wojsk na Ukrainę wraz ze sprzętem wojskowym, na mocy umów dwustronnych, a nie w ramach NATO. Według Pellegriniego, stanowisko rządu będzie jednoznaczne - że Słowacja nie wyśle swoich wojsk na Ukrainę.

15:3026.02.2024

Ukraina produkuje drony jak Rosja

Ukraina dogoniła Rosję pod względem produkcji dronów kamikadze; już ponad 90 proc. dronów stosowanych na polu walki przez siły ukraińskie jest krajowej produkcji – oznajmili w poniedziałek ministrowie ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin i cyfrowej transformacji Mychajło Fedorow.

„W tym roku nasze możliwości produkcji takich dronów już w niczym nie ustępują Rosji” – powiedział Kamyszin w telewizji, odnosząc się do dronów kamikadze przypominających irańskie bezzałogowce Shahed-131 i Shahed-36.

Według niego Ukraina z powodzeniem produkuje nie tylko drony analogiczne do Shahedów, ale też inne rodzaje dronów szturmowych. „Wszystko to, co wybucha w Rosji, jest nasze” - podkreślił.

Odnośnie parametrów i precyzji ukraińskich dronów kamikadze zapewnił, że są one podobne do rosyjsko-irańskich.

Kamyszin zaznaczył też, że zdolność produkcyjna ukraińskiego przemysłu obronnego dwukrotnie przewyższa ilość broni, za którą Ukraina jest w stanie zapłacić, w związku z tym rząd prosi sojuszników, by kupowali drony dla Ukrainy u ukraińskich producentów.

Fedorow oświadczył natomiast podczas prezentacji platformy „Wyprodukowane w Ukrainie”, że już ponad 90 proc. dronów wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Ukrainy na polu walki jest produkcji ukraińskiej.

„Oczywiście części do nich są kupowane we wszystkich krajach, ale też duża liczba ukraińskich firm zaczyna wytwarzać komponenty do dronów na Ukrainie” – powiedział.

Według niego produkcja dronów umożliwiających podgląd na żywo (FPV) wzrosła w zeszłym roku w porównaniu z 2022 r. 200 razy, dronów zwiadowczych 70 razy, a dronów kamikadze 50 razy.

Prezydent Wołodymyr Zelenski podczas konferencji prasowej podsumowującej 2023 r. zapowiedział, że w bieżącym roku Ukraina wyprodukuje milion dronów.

14:4126.02.2024

Szmyhal: Przed sądem stanęli już pierwsi sprawcy, którzy rozsypali ukraińskie zboże z ciężarówek

Przed sądem stanęli już pierwsi sprawcy, którzy rozsypali ukraińskie zboże z ciężarówek ze zbożem na granicy z Polską. Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal. Grozi im do pięciu lat więzienia.

14:1626.02.2024

Zełenski: Uruchomimy zwrot pieniędzy za zakup ukraińskich produktów

Uruchomimy zwrot pieniędzy za zakup ukraińskich produktów w ramach platformy „Made in Ukraine”. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski. „Za zakup niektórych rodzajów towarów i usług wyprodukowanych na Ukrainie obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać zwrot części środków na specjalnej karcie” – mówi prezydent. Program powinien zacząć działać już w tym roku.

13:4226.02.2024

Zełenski: Uzgodniliśmy z Bułgarią zintensyfikowanie rozwoju logistyki i infrastruktury

Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Bułgarii Nikołajem Denkowem. „Uzgodniliśmy z Bułgarią zintensyfikowanie rozwoju logistyki i infrastruktury w naszym regionie” – zauważył prezydent.

13:2426.02.2024

Simonyan nalega, aby Rosjanie czuli się jak umierający z głodu mieszkańcy podczas oblężenia Leningradu

Kremlowski propagandysta Simonyan nalegał, aby Rosjanie czuli się jak umierający z głodu mieszkańcy podczas oblężenia Leningradu. Zdarzały się wówczas przypadki kanibalizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl