Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie panie chcą rodzić w Sosnowcu. Będzin walczy

Katarzyna Kapusta
Nowe bogato wyposażone inkubatory trafiły do będzińskiego szpitala. To część sprzętu przekazana przez fundację Owsiaka
Nowe bogato wyposażone inkubatory trafiły do będzińskiego szpitala. To część sprzętu przekazana przez fundację Owsiaka Katarzyna Kapusta
Do będzińskiego szpitala trafił nowy sprzęt do ratowania życia noworodków. Dyrekcja ma nadzieję, że to zachęci panie do rodzenia tu dzieci.

Nowoczesny sprzęt do leczenia i ratowania życia noworodków trafił do będzińskiego szpitala. Warta ponad 100 tysięcy złotych aparatura to dar Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko trafiło na oddział ginekologiczno-położniczy. Dyrekcja szpitala ma nadzieję, że może będzie to jeden z argumentów, by przekonać kobiety do rodzenia dzieci właśnie w Będzinie.

Nowocześnie, czyli zachęcająco

To bardzo nowoczesny sprzęt, powiedziałbym, że z górnej półki - mówi Jacek Kołacz, dyrektor szpitala w Będzinie. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że do nas trafił, i mamy nadzieję, że podniesie to rentowność oddziału i więcej kobiet będzie chciało u nas rodzić. Dzięki temu możemy zapewnić dużo lepszą opiekę noworodkom - dodaje.

W będzińskim szpitalu w ubiegłym roku urodziło się 365 dzieci.

Sosnowiec jest wciąż najchętniej wybierany

W porównaniu do Sosnowca to niewiele. To właśnie w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu, gdzie funkcjonuje od trzech lat Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem, najchętniej rodzą kobiety z Zagłębia i z całego regionu.

- Ogólnie tendencja jest spadkowa, jeżeli chodzi o dzieci. Jednak w Sosnowcu rodzą kobiety z Bytomia, Będzina, Sławkowa, a także spoza województwa i to właśnie te dzieci są u nas rejestrowane - mówi Arkadiusz Trzyszkowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu. - Kobiety chętniej rodzą w Sosnowcu, bo mamy bardzo dobrze wyposażony oddział. Rodzą u nas panie z całego województwa, a i dzieci, które urodziły się np. w Irlandii czy Francji, także są u nas rejestrowane - dodaje.
W ubiegłym roku w Sosnowcu zarejestrowano 1940 dzieci. W Dąbrowie Górniczej 709.

Co takiego przyciąga panie do sosnowieckiego szpitala? Oddział ginekologiczny-położniczy w sosnowieckim szpitalu to przede wszystkim nowoczesny sprzęt do opieki nad noworodkami. Oddział oraz sala porodowa są wyposażone w specjalny system monitoringu, który ma za zadanie oceniać i wychwytywać na przykład zagrożenie płodu w łonie matki. To dla przyszłych mam bardzo istotne, lecz nie jedyne kryterium wyboru szpitala, w którym chcą urodzić swojej dziecko.

Szpital szpitalem, ale ważna jest dobra opieka

Dla mnie ważne było to, że lekarz, który prowadził mnie przez całą ciążę, pracował w szpitalu, w którym rodziłam - mówi Katarzyna Kozieł z Sosnowca. - Szpital w sumie wybrałam na ostatnią chwilę. Wiedziałam w zasadzie tylko, że sale porodowe są tam dobrze wyposażone, że szpital dysponuje bardzo dobrym sprzętem - dodaje.

Z kolei Natalia Lenert-Gruszka, która ma przed sobą swój pierwszy poród, najbardziej chce, aby położna cały czas była przy niej. Sam szpital też jest ważny, lecz najbardziej liczy się opieka.

- Najbardziej oczekuję tego, żeby po porodzie ktoś powiedział mi i pokazał, jak karmić, jak przewijać - podkreśla kobieta.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!