Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WUF11 Katowice. Odpowiedź na kryzys mieszkaniowy? Habitat for Humanity Poland chce remontować pustostany na Śląsku

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Pilotażowy remont pustostanu w Białołęce przeprowadzony przez Habitat for Humanity.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pilotażowy remont pustostanu w Białołęce przeprowadzony przez Habitat for Humanity.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Habitat for Humanity
Jednym z szerzej dyskutowanych tematów na 11. Sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach jest kwestia mieszkalnictwa dostępnego cenowo. W Polsce jest to poważny problem dla wielu gmin, który dodatkowo nasilił się przez kryzys uchodźczy, wywołany rosyjską napaścią na Ukrainę, w wyniku której w Polsce znalazło się ponad 2 miliony osób uciekających przed wojną. Amerykańska organizacja pozarządowa Habitat for Humanity Poland stara się odpowiedzieć na to wyzwanie, prowadząc pilotażowy program remontu pustostanów, które mają dać schronienie potrzebującym.

Habitat for Humanity jest globalną organizacją non-profit, działającą w ponad 70 krajach na całym świecie. Do tej pory organizacja pomogła już ponad 200 tys. rodzin dotkniętych katastrofami, angażując się w zapewnienie schronienia m.in. po trzęsieniach ziemi na Haiti, w Indonezji, w Nepalu, w Chile, po zniszczeniach w wyniku huraganu Cathrina w Nowym Orleanie, po działaniach wojennych w Libanie. W Polsce organizacja działa od 1992 roku.

W 2020 roku rozpoczął się trzyletni międzynarodowy projekt  „Wypełniając lukę: Remontujemy pustostany, aby zapewnić dom”. W ramach projektu przywracane są do użytkowania pustostany, które następnie udostępniane są osobom potrzebującym zintegrowanego wsparcia - usamodzielniającym się młodym, osobom dorosłym czy cudzoziemcom i uchodźcom. Pierwszym krokiem było zbadanie potencjału do wykorzystania pustostanów na cele mieszkaniowe.

- Pomyśleliśmy, że warto zlecić badania na temat tego, jak duży zasób pustostanów, czyli niewykorzystywanych mieszkań, jest po stronie jednostek publicznych, takich jak samorządy, spółki skarbu państwa i związki wyznaniowe. Sprawdzaliśmy też, jakich brakuje narzędzi organizacjom pozarządowym i małym samorządom, aby pustostany przerabiać na mieszkania dostępne cenowo - tłumaczy Mateusz Piegza, kierownik gliwickiego oddziału Habitat for Humanity Poland.

Badania prowadził Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Ankietowane gminy określały, ile z pustostanów nadaje się na adaptację do celów mieszkaniowych. Okazało się, że w trakcie badania wskazano aż 50 tysięcy lokali, przy czym na ankietę odpowiedziało zaledwie 3% zapytanych samorządów.

- Oznacza to, że realna liczba pustostanów może sięgać ponad milion. Gdyby tak było, to w zasadzie nie musielibyśmy nic budować, bo wszystko mamy, tylko nie wiemy jak, nie chcemy, albo nie potrafimy ich przekształcić - wyjaśnia Mateusz Piegza.

Potwierdzają to także wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, który wykazał, że obecnie w Polsce jest 1 mln 852 tys. nieużytkowanych mieszkań. Jak wskazują eksperci organizacji, część lokali jest objęta roszczeniami, część jest tak zdegradowana, że z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu ich remontować, ale większość z nich może być łatwo wyremontowanych i oddanych do ponownego użytkowania.

- Można się spotkać z różnymi problemami, ale według naszych szacunków około 60-80% z nich nadaje się do adaptacji. Potencjał mieszkaniowy jest znaczny - przekonuje Mateusz Piegza.

Kolejnym krokiem prowadzonego przez organizację projektu było przeprowadzenie we współpracy z gminami pilotażowych remontów.

- W tym duchu wyremontowaliśmy 6 mieszkań w Warszawie. Przed nami 4 remonty, które planujemy przeprowadzić na Śląsku. Szukamy tu gminy, która chciałaby zaangażować się w takie działanie - mówi kierownik gliwickiego oddziału Habitat for Humanity.

Nieprzypadkowo remontowane są lokale znajdujące się w zasobach gminny. Jednym z celów jest także wypracowanie modelu współpracy organizacji pozarządowych z samorządami.

Zobacz zdjęcia:

- Wszystko po to, aby się tego nauczyć. Najpierw siebie, a później na własnym doświadczeniu uczyć innych - mówi Mateusz Piegza.

W ramach projektu powstaje też darmowy podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia, jak przeprowadzić takie działanie, czyli jak pozyskać mieszkanie od gminy i skąd wziąć pieniądze na remont.

- Organizacje pozarządowe i samorządy mogą korzystać z różnych środków krajowych, unijnych i międzynarodowych na realizację tego typu projektów - przekonuje Mateusz Piegza.

W podręczniku znajdą się też wskazówki, jak przejść przez sam remont i jak projektować mieszkania dla osób z różnymi potrzebami. W adaptację lokalu zaangażowani są także partnerzy organizacji oraz lokalne firmy i wolontariusze.

Premiera vademecum planowana jest jesienią 2022 roku. Wtedy też Habitat For Humanity Poland będzie na jego podstawie organizować szkolenia dla zainteresowanych gmin i aktywistów. Celem tego projektu jest stworzenie narzędzi, aby różne podmioty mogły w ten sposób zwiększać dostępny cenowo zasób mieszkaniowy.

- Zdajemy sobie sprawę, że jako Habitat for Humanity nie zwiększymy w setkach czy w tysiącach liczby dostępnych mieszkań, ale przez to, że stworzymy narzędzia i przejdziemy pilotażowo ten proces, to inni mogą zrobić to po nas i dzięki temu może stworzyć się odpowiednia skala - przekonuje Mateusz Piegza. - Projekt jest też naszą odpowiedzią na kryzys ukraiński. Jest potrzeba bardzo dużej ilości mieszkań dostępnych cenowo i miasta będą mierzyć się z tym, co teraz zrobić. Rynek komercyjny jest drogi, więc miasta albo będą budować, albo sięgną do swojego zasobu pustostanów - dodaje.

Początkowo projekt dedykowany był osobom o niskich dochodach i znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych. W obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu uchodźczego w pierwszym etapie wyremontowane pustostany mają być skierowane do osób, które uciekły ze swojego kraju. Będą w nich mogły mieszkać przez co najmniej rok.

O tym, kto później uzyska dostęp do danej nieruchomości, będzie decydować operator danego projektu - gmina lub organizacja pozarządowa. Po zażegnaniu kryzysu uchodźczego zniknie kryterium narodowościowe.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera