Wybory prezydenckie 2020. Jak będzie wyglądało głosowanie? To warto wiedzieć, oto szczegóły projektów rozporządzeń

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca i będą się różniły od tych, do których przywykliśmy. Nie dość, że przeprowadzone zostaną później niż pierwotnie zaplanowano, to głosować będziemy przy zachowaniu dodatkowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Komisje będą pracować w maseczkach i rękawiczkach, a lokale będą regularnie wietrzone i dezynfekowane. W lokalach wyborczych będą obowiązywać limity - jedna osoba na 15 m2 ogólnodostępnej powierzchni. Równocześnie z tradycyjnym głosowaniem, dla chętnych zorganizowane zostanie korespondencyjne.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca 2020 - poinformowała w środę, 3 czerwca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą umożliwiającą organizację wyborów hybrydowych. To znaczy, że będziemy głosować tradycyjnie w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość oddawania głosów korespondencyjnie.

Wybory prezydenckie 2020. Jak zagłosować korespondencyjnie?

Kto zechce wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym, będzie musiał powiadomić o tym komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy, w której widnieje w spisie wyborców, do 12. dnia przed dniem wyborów. Wyborcy przebywający na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji – maksymalnie na pięć dni przed wyborami. Zgłaszać się można będzie ustnie, pisemnie, lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Głosujący w ten sposób otrzymają pakiet wyborczy pod drzwi. Zespół przedstawicieli operatora obsługującego wybory poczeka trzy minuty na jego odbiór. Jeśli nie zostanie odebrany, zostawi awizo i wyborca będzie mógł odebrać przeznaczony dla niego pakiet we wskazanej placówce.

Musisz to wiedzieć

Jeśli wyborca przebywa na kwarantannie lub w izolacji, będzie mógł odebrać pakiet i od razu go wypełnić. Wówczas zespół poczeka do 10 minut. Kto skorzysta z tej możliwości, będzie musiał w tym czasie wypełnić kartę do głosowania, włożyć ją do koperty zwrotnej wraz z wypełnionym i podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu i wrzucić do mobilnej skrzynki nadawczej, którą będą mieć ze sobą pracownicy poczty. Jeśli nie zrobi tego - będzie musiał samemu dostarczyć pakiet wyborczy.

Można będzie także nie głosować od razu, a pokwitować odbiór pakietu i samemu dostarczyć go po wypełnieniu do gminy do dwóch dni przed dniem głosowania, albo wrzucić do przygotowanych do tego specjalnie skrzynek nadawczych 28 czerwca.

Głosy oddane "na miejscu" będą przechowywane na Poczcie. Dostarczone do gmin – w urzędach, jeśli to możliwe – w kasach pancernych. Te, które zostaną wrzucone do skrzynek nadawczych w dniu głosowania trafią razem z wszystkimi innymi do komisji wyborczych. Pakiety będą mogli otworzyć jedynie członkowie komisji i tylko po zakończeniu głosowania.

Zobacz i zapamiętaj

Jak głosować za granicą?

Rodacy za granicą zamierzający wziąć udział w wyborach, będą musieli zgłosić swój zamiar do 15. dni przed wyborami. W myśl nowych przepisów "wyborcy głosującego za granicą zgłoszenie (...) może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno dodatkowo zawierać oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, serię i numer ważnego polskiego paszportu, a także – w przypadku obywatela polskiego czasowo przebywającego za granicą – oznaczenie miejsca wpisania wyborcy do rejestru wyborców".

Wymiana maseczek co godzina, limity w lokalach wyborczych

Jak będzie wyglądać głosowanie w lokalach wyborczych od strony sanitarnej? "DGP" dotarł do nowej wersji projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które dotyczy zasad zabezpieczenia przed COVID-19 podczas wyborów prezydenckich. Wynika z niego, że:

  • każdy pracownik komisji wyborczej dostanie tyle rękawic jednorazowych, aby mógł je zmieniać co godzinę.
  • Do tego maski FFP1, przyłbice i płyn do dezynfekcji.
  • Pracownicy komisji będą siedzieć w odstępach co najmniej 1,5 m od siebie, a każde stanowisko powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania.

Liczba członków komisji i innych osób przebywających w lokalu wyborczym zostanie dostosowana do jego powierzchni. Przy założeniu, że w środku w tym samym czasie nie powinna przebywać więcej niż 1 osoba na 15 m2 ogólnodostępnej powierzchni.

To jest zabawne

Wybory prezydenckie 2020. Dezynfekcja w lokalach wyborczych

Lokale mają być wietrzone co godzinę przez 10 minut. W komisjach będą musiały zostać zabezpieczone osobne pomieszczenia na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego. Co ważne komisja będzie mogła zacząć je przeliczać dopiero po upływie co najmniej doby. Co oznacza, że wyniki wyborów poznamy później niż to miało miejsce zwykle.

Na wyborców przy wejściach do lokali będą czekały płyny dezynfekcyjne, a wszystkie powierzchnie i przedmioty, z którymi będą mieć kontakt, tj.: klamki, włączniki światła, urny czy długopisy, mają być co godzinę odkażane.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie