Wybory samorządowe 2018. Dąbrowa Górnicza: kandydaci do Rady...

  Wybory samorządowe 2018. Dąbrowa Górnicza: kandydaci do Rady Miejskiej. Znani, mniej znani i zaskakujący! PRZEGLĄD OKRĘGÓW

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Dąbrowie Górniczej o 25 miejsc w Radzie Miejskiej powalczy 243 kandydatów

  W Dąbrowie Górniczej o 25 miejsc w Radzie Miejskiej powalczy 243 kandydatów ©Facebook/mat. wyborcze

  Wybory samorządowe 2018. Za nieco ponad tydzień pójdziemy do lokali wyborczych, by wybrać tych, którzy będą decydować o losach Dąbrowy Górniczej przez kolejnych pięć lat. Wybór nie jest łatwy, a chętnych do rządzenia miastem wielu.
  W Dąbrowie Górniczej o 25 miejsc w Radzie Miejskiej powalczy 243 kandydatów

  W Dąbrowie Górniczej o 25 miejsc w Radzie Miejskiej powalczy 243 kandydatów ©Facebook/mat. wyborcze

  Najważniejsze będzie niewątpliwie to, komu powierzymy stery. Wiadomo tyle, że będzie to jedna z pięciu osób, ubiegających się o prezydencki fotel. Są to 44-letnia Katarzyna Zagajska z KW Razem dla Dąbrowy Górniczej, 40-letni Marcin Bazylak z KKW SLD Lewica Razem, 55-letni Edward Bober z KW Dąbrowska Wspólnota Samorządowa, 42-letni Robert Warwas z KW Prawo i Sprawiedliwość oraz 55-letni Artur Borowicz z KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
  Kandydaci nie są anonimowi i wiedzą, na czym polega praca w samorządzie. Wszak to byli lub obecni radni dąbrowskiej Rady Miejskiej, wiceprezydent miasta, a także poseł RP. Wiele wskazuje na to, że do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura, ale kto się w niej znajdzie, to już spora niewiadoma.

  By skutecznie rządzić miastem potrzebne jest duże zaplecze w Radzie Miejskiej, stąd czterej kandydaci na prezydenta miasta i jedna kandydatka wystawili w październikowych wyborach silne reprezentacje. To one powalczą o miejsca w budynku przy ul. Granicznej 21.

  W Dąbrowie Górniczej mamy 67 obwodów wyborczych, 5 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wybierzemy po 5 radnych. 21 października br. wybierać będziemy więc w sumie 25 radnych. Te miejsca zamierza zająć 243 kandydatów, co daje nam więc średnio 9,72 kandydata na jedno miejsce w radzie miejskiej. To jedna z najwyższych średnich w woj. śląskim. Kandyduje 125 mężczyzn i 118 kobiet. 31 kandydatów ma od 18 do 29 lat, 54 jest w wieku 30-39 lat, 111 w wieku 40-59 lat, a 47 ma więcej niż 60 lat.

  Zarejestrowanych zostało w sumie siedem komitetów wyborczych: Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem, Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz ’15, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Komitet Wyborczy Dąbrowska Wspólnota Samorządowa, Komitet Wyborczy Razem dla Dąbrowy Górniczej. W czterech okręgach wyborczych mamy po 35 kandydatów (każdy komitet wystawił ich po 7), a tylko w okręgu czwartym jest 33 kandydatów (tu KW TPDG wystawił bowiem tylko 5 kandydatów).

  W okręgu I, obejmującym m.in. śródmieście i osiedla Mydlice, z list KKW Platforma.Nowoczesna kandyduje m.in. 79-letnia Henryka Janina Orzeł, artystka i malarka, a także 18-letnia Natalia Połcik, uczennica I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Liście przewodzi radny minionej kadencji 47-letni Marek Węgrzywnowicz. SLD Lewica Razem postawiła m.in. na 25-letniego Kacpra Kapronia, ratownika wodnego WOPR, a liderem listy jest jednocześnie kandydat na prezydenta miasta 40-letni Marcin Bazylak. Trzecie miejsce zajmuje dotychczasowy radny, 39-letni Kamil Dybich. Liderką listy KWW Kukiz ’15 jest tu 61-letnia Ewa Paradzińska, która cztery lata temu próbowała dostać się do rady miejskiej startując z KWW DWS Niezależni Tomasza Paska. Ostatni na liście Kukiz ‘15 jest z kolei 65-letni Czesław Bigaj, nauczyciel, informatyk, który także starał się o elekcję w poprzednich wyborach samorządowych. Liderem listy KW Prawa i Sprawiedliwości jest obecny radny 29-letni Piotr Ślusarczyk, a zamyka ją 55-letnia Małgorzata Bąk, była dyrektor Gumnazjum nr 1, a obecnie szefowa Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Bedzinie. Na drugim miejscu listy KW Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej znalazł się 47-letni Andrzej Latosik, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków, natomiast z pozycji piątej startuje 49-letnia Agnieszka Koźbiał, nauczycielka biologii w Zespole Szkół Ekonomicznych. Na czele listy dotychczasowy radny 58-letni Wiesław Wiekiera. Liście KW Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej przewodzi 55-letni Edward Bober (także kandydat na prezydenta miasta), a z miejsca czwartego o wybór stara się Edyta Kapiścik, pracująca w Dziennym Domu „Senior-Wigor”.

  W okręgu II, obejmującym m.in., część śródmieścia, Reden, Staszica, Ratanice i rejon Pogorii, na czele listy KKW Platforma.Nowoczesna znalazł się 46-letni Robert Witecki, przewodniczący koła Nowoczesnej w Dąbrowie Górniczej, członek władz wojewódzkich i krajowych. Drugie miejsce na liście zajmuje 32-letnia Ewelina Madej, specjalistka ds. marketingu, związana z edukacją. Silną reprezentację wystawił w okręgu drugim KKW Lewica Razem. Liście lideruje 46-letnia Agnieszka Pasternak, przewodnicząca dąbrowskiej Rady Miejskiej w poprzedniej kadencji, a tuż za nią jest kolejny radny 45-letni Robert Kazimirski. Czwartą pozycję zajmuje z kolei 38-letni Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie, prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Dąbrowie Górniczej. KWW Kukiz ’15 postawił w tym okręgu na 65-letnią Marię Jabłońską, związaną z branżą ubezpieczeniową, która startuje z jedynką. Z szóstką kandyduje natomiast 56-letni Marek Janasik, prywatny przedsiębiorca. Prawo i Sprawiedliwość z jedynką reprezentuje tutaj radny poprzedniej kadencji Grzegorz Jaszczura, ale znalazło się tu też kilka interesujących kandydatur. Z trójką startuje 39-letni Jarosław Węsierski, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Zebra, z piątką Jarosław Kiebdój – właściciel restauracji „Villa Moda” w centrum miasta, a z siódemką były wieloletni radny (choć nie ostatniej kadencji) z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej Krzysztof Tamborek. Listę Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej otwiera 37-letni Piotr Chałuda, radny poprzedniej kadencji. Z pozycji trzeciej startuje natomiast 35-letni Rafał Kozieł, artysta, muzyk. Poseł ostatniej kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej 57-letni Grzegorz Kuśpiel zmienił „barwy klubowe” i tym razem z pierwszym numerem startuje z listy KW Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej. Szóste miejsce na liście zajmuje tutaj natomiast 61-letni Bogdan Zandecki, szefujący Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Neuron. KW Razem dla Dąbrowy Górniczej stawia na byłego radnego 46-letniego Tomasza Paska, który zajął pierwsze miejsce na liście. Drugie miejsce zajmuje tu natomiast 55-letnia Olga Tylec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10.

  W okręgu III, obejmującym m.in. cześć Gołonoga, Podlesie i al. Majakowskiego, KWW PO.Nowoczesna stawia m.in. na 56-letnią lekarkę Magdalenę Miczko oraz 68-letnią Ewę Urbanowicz, zaangażowaną m.in. w miejskie życie środowiska dąbrowskich seniorów. Listę KKW Lewicy Razem otwiera tu wiceprezydent 40-letni Damian Rutkowski, a na kolejnych pozycjach znaleźli się radni ostatniej kadencji 67-letnia Krystyna Stępień i 40-letni Grzegorz Przewieźlik. Kolejne miejsce na liście zajmuje była radna 59-letnia Iwona Kiernożycka. KW Kukiz’ 15 z jedynką wystawił 70-letnią Elżbietę Szymkowską, byłą wicedyrektorkę Pałacu Kultury Zagłębia, a z szóstym numerem 68-letnią Małgorzatę Kurtykę, prowadzącą od lat z powodzeniem Zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”. Listę KW PiS otwiera radny ostatniej kadencji 55-letni Zbigniew Piątek. Drugie miejsce zajmuje 63-letni Ireneusz Płocha, związkowiec, związany z Solidarnością oraz ArcelorMittal Poland S.A. Na czele listy KW TPDG znalazł się 61-letni radny ostatniej kadencji Ryszard Harańczyk. Tuż za nim jest 36-letnia Agnieszka Zagrodnik, sekretarz TPDG, a czwarte miejsce przypadło 49-letniemu Tomaszowi Kościowowi, który przez wiele lat szefował dąbrowskiej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Odszedł ze stanowiska komendanta w tym roku. Listę KW Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej otwiera radny ostatniej kadencji 35-letni Szymon Widera, a drugie miejsce zajmuje 36-letni Michał Zasępa, nauczyciel, trener w Akademii KS Mydlice. KW Razem dla Dąbrowy Górniczej z jedynka wystawiły 52-letniego Roberta Znyka, przedsiębiorcę, emerytowanego policjanta. Z szóstką startuje natomiast 19-letnia Natalia Pendziałek, studentka kierunku pedagogika specjalna na Uniwersytecie Śląskim.

  W okręgu IV, obejmującym m.in. Gołonóg, Kasprzaka, Tucznawę, Tworzeń, część Ząbkowic, Ujejsce i Trzebiesławice, listę KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska otwiera 55-letni Artur Borowicz (szef Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach), także kandydat na prezydenta Dąbrowy Górniczej. A z numerem 5 startuje 34-letni Piotr Szwedziński, ratownik medyczny pracujący w pogotowiu ratunkowym w Dąbrowie Górniczej i Katowicach. SLD Lewica Razem liczy na radnych minionej kadencji,, a więc 62-letnią Krystynę Chrobot i 38-letniego Sławomira Żmudkę, którzy stratują z dwoma pierwszymi numerami. Czwarty otrzymał 38-letni Łukasz Baruch, niewidzący od 2006 roku wokalista, prezes fundacji „Wygrajmy Razem”. Listę Kukiz’ 15 otwiera były radny dąbrowskiej Rady Miejskiej, 57-letni Tomasz Skóra. Przed czterema laty kandydował do sejmiku województwa śląskiego, będąc jedynką na liście Kongresu Nowej Prawicy. Z miejsca trzeciego kandyduje natomiast nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Tucznawie 41-letnia Anna Olszewska. KW Prawo i Sprawiedliwość stawia w tym okręgu na radnego minionej kadencji 28-letniego Mateusza Stępnia. Z numerem 7 startuje 47-letni prezes zarządu stowarzyszenia „Mój Tworzeń” Jan Pietraga. KW Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej jako jedyny wystawił tylko 5 kandydatów. Z jedynką startuje tu 80-letnia Teresa Trzcionka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w latach 1972-1986, a z czwórką 19-letnia Milena Bochniak. Właśnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Śląskim, a na koncie ma m.in. juniorskie wicemistrzostwo Polski w… boksie, a w kategorii kadetek była najlepsza w kraju. KW Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej z jedynką wystawia tu 47-letnią Renatę Solipiwko, radną minionej kadencji. Z czwórką kandyduje natomiast 47-letnia Aneta Winter-Dziurowicz, ekonomistka i księgowa. KW Razem dla Dąbrowy Górniczej z jedynką reprezentuje 46-letni Piotr Zieliński, prezes zarządu ogólnopolskiej spółki, zajmującej się konsolidacją podmiotów sprzedaży hurtowej w branży elektrycznej. Z numerem drugim stratuje natomiast 33-letnia Ewelina Oleśkiewicz, prezes zarządu firmy zajmującej się wywozem i unieszkodliwianiem odpadów.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Najczęściej komentowane

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Sonda

  Czy lubisz korzystać z wyprzedaży, np. z okazji Black Friday?

  Najczęściej czytane