Wybory samorządowe 2018. Dąbrowa Górnicza: kandydaci do Rady...

  Wybory samorządowe 2018. Dąbrowa Górnicza: kandydaci do Rady Miejskiej. Znani, mniej znani i zaskakujący! PRZEGLĄD OKRĘGÓW

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Dąbrowie Górniczej o 25 miejsc w Radzie Miejskiej powalczy 243 kandydatów

  W Dąbrowie Górniczej o 25 miejsc w Radzie Miejskiej powalczy 243 kandydatów ©Facebook/mat. wyborcze

  Wybory samorządowe 2018. Za nieco ponad tydzień pójdziemy do lokali wyborczych, by wybrać tych, którzy będą decydować o losach Dąbrowy Górniczej przez kolejnych pięć lat. Wybór nie jest łatwy, a chętnych do rządzenia miastem wielu.
  W Dąbrowie Górniczej o 25 miejsc w Radzie Miejskiej powalczy 243 kandydatów

  W Dąbrowie Górniczej o 25 miejsc w Radzie Miejskiej powalczy 243 kandydatów ©Facebook/mat. wyborcze

  Najważniejsze będzie niewątpliwie to, komu powierzymy stery. Wiadomo tyle, że będzie to jedna z pięciu osób, ubiegających się o prezydencki fotel. Są to 44-letnia Katarzyna Zagajska z KW Razem dla Dąbrowy Górniczej, 40-letni Marcin Bazylak z KKW SLD Lewica Razem, 55-letni Edward Bober z KW Dąbrowska Wspólnota Samorządowa, 42-letni Robert Warwas z KW Prawo i Sprawiedliwość oraz 55-letni Artur Borowicz z KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
  Kandydaci nie są anonimowi i wiedzą, na czym polega praca w samorządzie. Wszak to byli lub obecni radni dąbrowskiej Rady Miejskiej, wiceprezydent miasta, a także poseł RP. Wiele wskazuje na to, że do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura, ale kto się w niej znajdzie, to już spora niewiadoma.

  By skutecznie rządzić miastem potrzebne jest duże zaplecze w Radzie Miejskiej, stąd czterej kandydaci na prezydenta miasta i jedna kandydatka wystawili w październikowych wyborach silne reprezentacje. To one powalczą o miejsca w budynku przy ul. Granicznej 21.

  W Dąbrowie Górniczej mamy 67 obwodów wyborczych, 5 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wybierzemy po 5 radnych. 21 października br. wybierać będziemy więc w sumie 25 radnych. Te miejsca zamierza zająć 243 kandydatów, co daje nam więc średnio 9,72 kandydata na jedno miejsce w radzie miejskiej. To jedna z najwyższych średnich w woj. śląskim. Kandyduje 125 mężczyzn i 118 kobiet. 31 kandydatów ma od 18 do 29 lat, 54 jest w wieku 30-39 lat, 111 w wieku 40-59 lat, a 47 ma więcej niż 60 lat.

  Zarejestrowanych zostało w sumie siedem komitetów wyborczych: Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem, Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz ’15, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Komitet Wyborczy Dąbrowska Wspólnota Samorządowa, Komitet Wyborczy Razem dla Dąbrowy Górniczej. W czterech okręgach wyborczych mamy po 35 kandydatów (każdy komitet wystawił ich po 7), a tylko w okręgu czwartym jest 33 kandydatów (tu KW TPDG wystawił bowiem tylko 5 kandydatów).

  W okręgu I, obejmującym m.in. śródmieście i osiedla Mydlice, z list KKW Platforma.Nowoczesna kandyduje m.in. 79-letnia Henryka Janina Orzeł, artystka i malarka, a także 18-letnia Natalia Połcik, uczennica I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Liście przewodzi radny minionej kadencji 47-letni Marek Węgrzywnowicz. SLD Lewica Razem postawiła m.in. na 25-letniego Kacpra Kapronia, ratownika wodnego WOPR, a liderem listy jest jednocześnie kandydat na prezydenta miasta 40-letni Marcin Bazylak. Trzecie miejsce zajmuje dotychczasowy radny, 39-letni Kamil Dybich. Liderką listy KWW Kukiz ’15 jest tu 61-letnia Ewa Paradzińska, która cztery lata temu próbowała dostać się do rady miejskiej startując z KWW DWS Niezależni Tomasza Paska. Ostatni na liście Kukiz ‘15 jest z kolei 65-letni Czesław Bigaj, nauczyciel, informatyk, który także starał się o elekcję w poprzednich wyborach samorządowych. Liderem listy KW Prawa i Sprawiedliwości jest obecny radny 29-letni Piotr Ślusarczyk, a zamyka ją 55-letnia Małgorzata Bąk, była dyrektor Gumnazjum nr 1, a obecnie szefowa Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Bedzinie. Na drugim miejscu listy KW Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej znalazł się 47-letni Andrzej Latosik, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków, natomiast z pozycji piątej startuje 49-letnia Agnieszka Koźbiał, nauczycielka biologii w Zespole Szkół Ekonomicznych. Na czele listy dotychczasowy radny 58-letni Wiesław Wiekiera. Liście KW Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej przewodzi 55-letni Edward Bober (także kandydat na prezydenta miasta), a z miejsca czwartego o wybór stara się Edyta Kapiścik, pracująca w Dziennym Domu „Senior-Wigor”.

  W okręgu II, obejmującym m.in., część śródmieścia, Reden, Staszica, Ratanice i rejon Pogorii, na czele listy KKW Platforma.Nowoczesna znalazł się 46-letni Robert Witecki, przewodniczący koła Nowoczesnej w Dąbrowie Górniczej, członek władz wojewódzkich i krajowych. Drugie miejsce na liście zajmuje 32-letnia Ewelina Madej, specjalistka ds. marketingu, związana z edukacją. Silną reprezentację wystawił w okręgu drugim KKW Lewica Razem. Liście lideruje 46-letnia Agnieszka Pasternak, przewodnicząca dąbrowskiej Rady Miejskiej w poprzedniej kadencji, a tuż za nią jest kolejny radny 45-letni Robert Kazimirski. Czwartą pozycję zajmuje z kolei 38-letni Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie, prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Dąbrowie Górniczej. KWW Kukiz ’15 postawił w tym okręgu na 65-letnią Marię Jabłońską, związaną z branżą ubezpieczeniową, która startuje z jedynką. Z szóstką kandyduje natomiast 56-letni Marek Janasik, prywatny przedsiębiorca. Prawo i Sprawiedliwość z jedynką reprezentuje tutaj radny poprzedniej kadencji Grzegorz Jaszczura, ale znalazło się tu też kilka interesujących kandydatur. Z trójką startuje 39-letni Jarosław Węsierski, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Zebra, z piątką Jarosław Kiebdój – właściciel restauracji „Villa Moda” w centrum miasta, a z siódemką były wieloletni radny (choć nie ostatniej kadencji) z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej Krzysztof Tamborek. Listę Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej otwiera 37-letni Piotr Chałuda, radny poprzedniej kadencji. Z pozycji trzeciej startuje natomiast 35-letni Rafał Kozieł, artysta, muzyk. Poseł ostatniej kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej 57-letni Grzegorz Kuśpiel zmienił „barwy klubowe” i tym razem z pierwszym numerem startuje z listy KW Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej. Szóste miejsce na liście zajmuje tutaj natomiast 61-letni Bogdan Zandecki, szefujący Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Neuron. KW Razem dla Dąbrowy Górniczej stawia na byłego radnego 46-letniego Tomasza Paska, który zajął pierwsze miejsce na liście. Drugie miejsce zajmuje tu natomiast 55-letnia Olga Tylec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10.

  W okręgu III, obejmującym m.in. cześć Gołonoga, Podlesie i al. Majakowskiego, KWW PO.Nowoczesna stawia m.in. na 56-letnią lekarkę Magdalenę Miczko oraz 68-letnią Ewę Urbanowicz, zaangażowaną m.in. w miejskie życie środowiska dąbrowskich seniorów. Listę KKW Lewicy Razem otwiera tu wiceprezydent 40-letni Damian Rutkowski, a na kolejnych pozycjach znaleźli się radni ostatniej kadencji 67-letnia Krystyna Stępień i 40-letni Grzegorz Przewieźlik. Kolejne miejsce na liście zajmuje była radna 59-letnia Iwona Kiernożycka. KW Kukiz’ 15 z jedynką wystawił 70-letnią Elżbietę Szymkowską, byłą wicedyrektorkę Pałacu Kultury Zagłębia, a z szóstym numerem 68-letnią Małgorzatę Kurtykę, prowadzącą od lat z powodzeniem Zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”. Listę KW PiS otwiera radny ostatniej kadencji 55-letni Zbigniew Piątek. Drugie miejsce zajmuje 63-letni Ireneusz Płocha, związkowiec, związany z Solidarnością oraz ArcelorMittal Poland S.A. Na czele listy KW TPDG znalazł się 61-letni radny ostatniej kadencji Ryszard Harańczyk. Tuż za nim jest 36-letnia Agnieszka Zagrodnik, sekretarz TPDG, a czwarte miejsce przypadło 49-letniemu Tomaszowi Kościowowi, który przez wiele lat szefował dąbrowskiej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Odszedł ze stanowiska komendanta w tym roku. Listę KW Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej otwiera radny ostatniej kadencji 35-letni Szymon Widera, a drugie miejsce zajmuje 36-letni Michał Zasępa, nauczyciel, trener w Akademii KS Mydlice. KW Razem dla Dąbrowy Górniczej z jedynka wystawiły 52-letniego Roberta Znyka, przedsiębiorcę, emerytowanego policjanta. Z szóstką startuje natomiast 19-letnia Natalia Pendziałek, studentka kierunku pedagogika specjalna na Uniwersytecie Śląskim.

  W okręgu IV, obejmującym m.in. Gołonóg, Kasprzaka, Tucznawę, Tworzeń, część Ząbkowic, Ujejsce i Trzebiesławice, listę KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska otwiera 55-letni Artur Borowicz (szef Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach), także kandydat na prezydenta Dąbrowy Górniczej. A z numerem 5 startuje 34-letni Piotr Szwedziński, ratownik medyczny pracujący w pogotowiu ratunkowym w Dąbrowie Górniczej i Katowicach. SLD Lewica Razem liczy na radnych minionej kadencji,, a więc 62-letnią Krystynę Chrobot i 38-letniego Sławomira Żmudkę, którzy stratują z dwoma pierwszymi numerami. Czwarty otrzymał 38-letni Łukasz Baruch, niewidzący od 2006 roku wokalista, prezes fundacji „Wygrajmy Razem”. Listę Kukiz’ 15 otwiera były radny dąbrowskiej Rady Miejskiej, 57-letni Tomasz Skóra. Przed czterema laty kandydował do sejmiku województwa śląskiego, będąc jedynką na liście Kongresu Nowej Prawicy. Z miejsca trzeciego kandyduje natomiast nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Tucznawie 41-letnia Anna Olszewska. KW Prawo i Sprawiedliwość stawia w tym okręgu na radnego minionej kadencji 28-letniego Mateusza Stępnia. Z numerem 7 startuje 47-letni prezes zarządu stowarzyszenia „Mój Tworzeń” Jan Pietraga. KW Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej jako jedyny wystawił tylko 5 kandydatów. Z jedynką startuje tu 80-letnia Teresa Trzcionka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w latach 1972-1986, a z czwórką 19-letnia Milena Bochniak. Właśnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Śląskim, a na koncie ma m.in. juniorskie wicemistrzostwo Polski w… boksie, a w kategorii kadetek była najlepsza w kraju. KW Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej z jedynką wystawia tu 47-letnią Renatę Solipiwko, radną minionej kadencji. Z czwórką kandyduje natomiast 47-letnia Aneta Winter-Dziurowicz, ekonomistka i księgowa. KW Razem dla Dąbrowy Górniczej z jedynką reprezentuje 46-letni Piotr Zieliński, prezes zarządu ogólnopolskiej spółki, zajmującej się konsolidacją podmiotów sprzedaży hurtowej w branży elektrycznej. Z numerem drugim stratuje natomiast 33-letnia Ewelina Oleśkiewicz, prezes zarządu firmy zajmującej się wywozem i unieszkodliwianiem odpadów.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Najczęściej komentowane

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Sonda

  Czy lubisz korzystać z wyprzedaży, np. z okazji Black Friday?

  Najczęściej czytane