Wycinka starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach została tymczasowo wstrzymana. Nadleśnictwo obiecuje podjęcie rozmów w sprawie

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Wycinka starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach została tymczasowo wstrzymana. Nadleśnictwo obiecuje podjęcie rozmów w sprawie JPP
Wycinka starych buków w Lasach Murckowskich w Katowicach została tymczasowo wstrzymana. - Z uwagi na porę roku i początek sezonu lęgowego Puszczyka Uralskiego nie planujemy wejścia z zabiegami w obecnej chwili – poinformowało Nadleśnictwo Katowice. Leśnicy zapowiadają również podjęcie rozmów w sprawie „ze stroną społeczną jak i Urzędem Miasta w Katowicach oraz Regionalną Dyrekcją Środowiska w Katowicach”

Petycję w sprawie wstrzymania wycinki w Lasach Murckowskich podpisało już ponad 1700 osób

Decyzje Nadleśnictwa Katowice to reakcja na protest w sprawie planowanej wycinki drzew w Lasach Murckowskich w Katowicach. Pod koniec ubiegłego tygodnia Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu” założyło internetową petycję o wstrzymanie wycinki. Do dziś podpisało ją ponad 1700 osób.

Jak wyjaśniał w rozmowie z DZ Michał Adamczyk ze Stowarzyszenia „Duchy Lasu” do wycięcia przeznaczono kilkadziesiąt drzew, w tym kilka starych buków o wymiarach pomnikowych, na obszarze około 10 hektarów. Drzewa już oznaczono.

- To teren w odległości około kilometra od Rezerwatu Murckowskiego, ale rośnie tu drzewostan identyczny, jak ten w rezerwacie, pod względem wielkości i wyglądu – podkreślał.

Poza tym – na co zwrócono uwagę w petycji – wycinka może spowodować zniszczenie miejsca gniazdowania Puszczyka Uralskiego.

Nie przeocz

- Gatunek stwierdzony jako lęgowy w Nadleśnictwie Katowice (lasach Murckowskich) – po ponad 100 latach – ponownie w roku 2019 i nadal jest lęgowy w tym terenie. To działanie szkodliwe dla przyrody i naszej społeczności. Żądamy ochrony naszego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego – apelowali członkowie stowarzyszenia.

Zapowiedzieli również wniosek do Rady Miasta Katowice o utworzenie powierzchniowego pomnika przyrody na obszarze, na którym ma być prowadzona wycinka. To oznacza, że do czasu rozpatrzenia wniosku, żadne prace na tym terenie nie będą mogły być prowadzone.

Nadleśnictwo Katowice wstrzymuje wycinkę i zapowiada podjęcie rozmów w sprawie

W poniedziałek, 15 lutego, do sprawy odniosło się Nadleśnictwo Katowice. Grzegorz Skurczak, zastępca nadleśniczego oraz rzecznik prasowy Nadleśnictwa przyznaje, że do wycięcia przeznaczono „starzejące się drzewostany bukowe w wieku 180 - 200 lat, dla których konieczne jest zainicjowanie młodego pokolenia istniejących tu drzewostanów”.

- Planowany  obszar, na którym rozpoczęta zostanie naturalna wymiana pokoleń w osłonie  drzewostanu, wynosi około 2 hektarów, natomiast drzewa wyznaczone do pozyskania znajdują się na wydzieleniach, których łączna powierzchnia wynosi 9.08 hektara – wylicza rzecznik.

Zastrzega jednak, że wycinka została tymczasowo wstrzymana.

- Z uwagi na porę roku i początek sezonu lęgowego  Puszczyka Uralskiego nie planujemy wejścia z zabiegami w obecnej chwili. W związku z podjętą inicjatywą społeczną odnośnie objęcia ochroną tego fragmentu lasu będą prowadzone rozmowy zarówno ze stroną społeczną jak i Urzędem Miasta w Katowicach oraz Regionalną Dyrekcją Środowiska w Katowicach – zapewnia rzecznik.

Petycja "Ratujmy cenny starodrzew w Lasach Murckowskich". Pełną jej treść można znaleźć TUTAJ i przyłączyć się do apelu.

_"Żądamy wstrzymania zaplanowanych przez Nadleśnictwo Katowice na 2021 rok wycinek 150-180 letnich buków w Lasach Murckowskich!
Planowane wycinki, w oddziałach 328 i 329, mają objąć obszar ok. 10ha, w tym co najmniej kilkadziesiąt olbrzymich starych buków, z których kilka ma wymiary pomnikowe. Równocześnie zostanie zniszczone potencjalne miejsce gniazdowania puszczyka uralskiego. Gatunek stwierdzony jako lęgowy w Nadleśnictwie Katowice (lasach Murckowskich) – po ponad 100 latach – ponownie w roku 2019 i nadal jest lęgowy w tym terenie. To działanie szkodliwe dla przyrody i naszej społeczności. Żądamy ochrony naszego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego!

Zobacz koniecznie

Na granicy miasta Katowice i Mysłowice znajduje się unikatowy i niepowtarzalny ,wchodzący w skład Lasów Murckowskich. Rosnące tam stare buki tworzą miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Ponadto, drzewostan położony jest wzdłuż szlaków turystycznych i ścieżek spacerowych wykorzystywanych przez mieszkańców Mysłowic i Katowic, dostarczając im wrażeń estetycznych i krajobrazowych, charakterystycznych dla starych lasów. W Lasach Murckowskich jest to jedyne miejsce poza „Rezerwatem Murckowskim” gdzie pozostały jeszcze drzewa mające ponad 150 lat. Imponujące buki, znajdujące się w oddziałach 328 i 329, tworzą niepowtarzalne miejsce, które wyglądem i charakterem przypomina znajdująca się na kiedyś na tych terenach Puszczę Pszczyńską. W obu oddziałach przeprowadziliśmy pomiary drzew i zidentyfikowaliśmy 30 drzew biocenotycznych o wymiarach pomnikowych (powyżej 300cm obwodu dla buka)."_

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
EaDo

Dostał ktoś w łapę, teraz musi się wywiązać z zamówienia. Ciekawe do kogo te bukowe kłody mają trafić?

Dodaj ogłoszenie