Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowi lokatorzy starego młyna w Pierśćcu koło Skoczowa. Podkowiec mały to gatunek objęty ścisłą ochroną

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Letnia kolonia podkowca małego - Pierściec. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Letnia kolonia podkowca małego - Pierściec. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE RDOŚ Katowice
Stary młyn w Pierśćcu niedaleko Skoczowa zamieszkiwany jest przez rzadki gatunek nietoperza – podkowca małego, który wybrał właśnie zabytkowy obiekt na letnią kolonię rozrodczą. To najmniejszy nietoperz żyjący w naszym kraju.

Podkowiec mały w stuletnim młynie w Pierśćcu

Podkowiec mały to gatunek nietoperza objęty ścisłą ochroną gatunkową, którego można spotkać jedynie na południu polski, w rejonach wyżynnych i górskich. Kolonie rozrodcze zakłada najczęściej na strychach budynków, na przykład kościelnych poddaszach, ponieważ miejsca te szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. W zimie podkowce przenoszą się do piwnic i jaskiń, gdzie zapadają w hibernację.

Co ważne, osobniki bardzo przywiązują się do zamieszkiwanych przez siebie miejsc, dlatego wracają do nich co roku. Dobrym tego przykładem jest młyn w Pierśćcu, który został zaadaptowany na dom i mieszkają w nim państwo Gawłowscy, od lat opiekujący się tymi zwierzętami. Podkowce małe mogą liczyć u nich na dobre przyjęcie, więc pomieszkują zarówno na strychu, jak i w piwnicy młyna.

– Nietoperze mają tutaj bardzo dobre środowisko – dobry mikroklimat, a ponieważ nasza piwnica jest zrobiona ze skał, mają one tutaj swoje kryjówki, co im właśnie sprzyja. Towarzystwo nietypowych lokatorów przynosi zdecydowanie więcej zalet niż uciążliwości – podkreśla pani Urszula, właścicielka.

Państwu Gawłowskim najbardziej zależy na zmianie wizerunku nietoperzy w odbiorze społecznym i dając swój przykład, uświadamiają lokalnej społeczności, że warto chronić nietoperze, ponieważ stanowią nasze wspólne bogactwo przyrodnicze.

– Zależy mi, żeby zmienił się pogląd odnośnie do nietoperzy, bo to są małe, bezbronne i przyjazne zwierzątka, które potrzebują naszej ochrony. Nie szkodzą nam w żaden sposób, a przyczyniają się do zmniejszania ilości owadów w naszym otoczeniu – dodaje mieszkanka nieruchomości.

Warto podkreślić, że letnie kolonie rozrodcze, takie jak w przypadku młyna w Pierśćcu, tworzą przede wszystkim samice, gromadzące się w większych grupach już w okresie maja. Aby wspomóc te małe stworzenia, które mają ograniczenia w pokonywaniu przestrzeni czy wybieraniu schronienia, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach planuje zabezpieczenie ich siedliska w młynie m.in. poprzez wzmocnienie podłogi strychu w okresie hibernacji nietoperzy, a także sprzątanie odchodów i wymianę folii paroprzepuszczalnej.

Jak ocenia Przemysław Skrzypiec, zastępca regionalnego dyrektora RDOŚ w Katowicach, na stan populacji podkowca małego wpływ mają również zmiany w strukturze żerowisk w otoczeniu schronień tj. wylesianie, wycinanie roślinności nadbrzeżnej i osłaniającej trasy przelotu, intensyfikacja rolnictwa z użyciem szkodliwych dla nietoperzy pestycydów.

– Istotne jest więc popularyzowanie i wspieranie wiedzy oraz dobrych praktyk służących zachowaniu środowiska przyjaznego dla życia i rozwoju podkowców – dodaje.

Ochrona podkowca małego

Dorosłe osobniki podkowca małego osiągają zaledwie do 4,5 cm długości i od 4 do 10 gramów wagi. Ich cechą charakterystyczną, której zawdzięczają swoją nazwę, jest narośl w kształcie podkowy, która otacza ich nozdrza. Ich pożywieniem są owady, pająki i inne bezkręgowce, na które polują w pobliżu zabudowań gospodarskich, odsłoniętych skał, górskich potoków oraz w lasach. Na łowy wylatuje późno, około 30 minut po zachodzie słońca. Maksymalna długość życia przedstawiciela tego gatunku wynosi około 29 lat.

Wszystkie gatunki nietoperzy występujące w Polsce objęte są ochroną ścisłą, dlatego zabronione są wobec nich wszelkie działania narażające je na zranienie lub śmierć. Młyn w Pierśćcu został uznany za specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera