Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazcy-amatorzy zaproszeni na Śląski Festiwal Nauki

Monika Chruścińska-Dragan
Śląski Festiwal Nauki to największa w regionie impreza o charakterze popularnonaukowym
Śląski Festiwal Nauki to największa w regionie impreza o charakterze popularnonaukowym Lucyna Nenow
Opracowujesz nowatorskie rozwiązanie techniczne – nową aplikację albo... latającą deskorolkę? Zgłoś się i pokaż je na Śląskim Festiwalu Nauki.

Organizatorzy tegorocznej, drugiej edycji największej w regionie imprezy o charakterze popularnonaukowym poszerzyli jej formułę o Off Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków.

– Pomyśleliśmy, że skoro w Katowicach jest Off Festiwal, to może warto też poszukać offo-wej nauki – mówi prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego. – Chcielibyśmy sięgnąć do rezerwuaru naukowców-amatorów. Śląsk od niepamiętnych czasów słynął ze skłonności do majsterkowania i wynalazczości. To nauka, która rodzi się w garażach, gdzie ludzie sami się uczą i eksperymentują na własną miarę. Kiedyś pokpiwaliśmy z tej amatorki, dziś już wiemy, że wiele odkryć, zwłaszcza w sferze nauk informatycznych, rodziło się właśnie w garażach – przekonuje.

Wynalazcy-amatorzy mogą zgłaszać się do 10 listopada. Regulamin i formularze zgłoszenia znajdą na stronie wydarzenia, slaskifestiwalnauki.pl.

Oprócz offowej nauki na festiwalu będzie okazja przyjrzeć się temu, czym za murami uczelni zajmują się śląscy naukowcy. Będą widowiskowe eksperymenty, prezentacje i wykłady z różnych obszarów wiedzy. Swoje stoiska będą miały centra nauki Kopernik z Warszawy, Eksperyment z Gdyni czy Młyn Wiedzy z Torunia. Powstaną strefy e-sportu, będzie okazja przelecieć się poduszkowcem napędzanym odkurzaczem czy wziąć udział w próbie bicia rekordu gry na... patefonie, cymbałkach z butelek PET.

Festiwal otworzy 30 listopada „Science on stage” w Teatrze Śląskim, na który złożą się przegląd teatrów naukowych i debata. 
– Porozmawiamy o tym, czy nauka może nas uratować. Czy jeszcze mamy oczekiwania, żeby naukowcy nam naprawili świat, a nie tylko go technologicznie ulepszali – zapowiada prof. Koziołek. 1 i 2 grudnia impreza przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie rozłożą się stanowiska pokazowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!