Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa Leszka Mądzika w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Redakcja
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza na wielką wystawę Leszka Mądzika „Warstwy mroku”. Ekspozycja ta stanowi duże wydarzenie nie tylko ze względu na wysoką rangę tego artysty, ale także ze względu na rozmach tej ekspozycji. Prof. Leszek Mądzik, założyciel i reżyser Sceny Plastycznej KUL w Lublinie, jest twórcą niezwykle oryginalnym, znanym szeroko nie tylko w w kraju, ale także poza jego granicami.

Główne motywy jego twórczości teatralnej to „sacrum, odchodzenie, biologia i erotyka”. Autorskie (scenariusz, reżyseria, scenografia), jedyne w swoim rodzaju spektakle pozbawione są zwykle słów, a dramaturgię przedstawienia buduje światło, dźwięk oraz ruchoma, pół abstrakcyjna scenografia. Pokażą to w Nakle Śląskim nie tylko fragmenty dekoracji, w tym odrębna (umieszczona w zaciemnionym pomieszczeniu) wystawa „Z mroku”, czyli przestrzeń mroku powstała z fragmentów spektakli „Wilgoć”, „Tchnienie”, „Wędrowne”, ale także fotografie wszystkich spektakli Sceny Plastycznej KUL oraz filmy o Scenie Plastycznej KUL: „Z mroku”, „10 przykazań Leszka Mądzika”, „Dotyk przemijania”, „Lustra”.

Artystyczna działalność Mądzika nie ogranicza się jednak tylko do spektakli i scenografii. Jest on także twórcą plakatów oraz autorem fotografii. W plakacie Profesor konfrontuje to, co minione (malarstwo, gotyk, renesans, barok) z współczesnym językiem i symboliką. O swojej fotografii (zdjęcia powstają w czasie podróży z teatrem) powiada, że są „kolekcjonowaniem obrazów, które zawierają w sobie tajemnicę, jakiś komunikat o nas samych bądź naszej relacji z naturą”. W fotografii Leszek Mądzik poszukuje także inspiracji do swoich spektakli. W ramach wystawy „Warstwy mroku” zostanie pokazanych 70 zdjęć w cyklu „Z drogi” - będzie to ekspozycja plenerowa, na terenie otaczającym pałac w Nakle śląskim (siedzibę Centrum Kultury Śląskiej).

Uczestnicy wernisażu zobaczą dodatkowo etiudę teatralną „Maski” w reżyserii Leszka Mądzika.

Leszek Mądzik „Warstwy mroku”
23 X – 31 XII 2016
wernisaż: 23 X 2016 r. godz. 17.00
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1; www.cekus.pl

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec
*Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!