W skrócie
Co to jest Noc Muzeów 2022?
Noc Muzeów to najpopularniejsze wydarzenie kulturalne odbywające się w całej Polsce. Raz w roku muzea, domy kultury i galerie sztuki udostępniają swoje zasoby do późnej nocy dla wszystkich chętnych. Przewidziane atrakcje można oglądać:
- za darmo,
- za symboliczną opłatę według uznania,
- za złotówkę,
- albo w promocyjnych cenach.
W Polsce Noc Muzeów po raz pierwszy pojawiła się w 2003 roku i została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. W 2022 roku Noc Muzeów wraca do tradycyjnej (stacjonarnej) formy.
Muzea o tematyce kulinarnej na Noc Muzeów
Poznań – Rogalowe Muzeum Poznania
W stolicy Wielkopolski 14 maja można skorzystać z kulinarnej oferty Rogalowego Muzeum Poznania mieszczącego się przy Starym Rynku 41/2 (wejście od ul. Klasztornej 23). Dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów przygotowane zostały pokazy na żywo robienia rogali świętomarcińskich w promocyjnej cenie 15 złotych. Zajęcia poprowadzi poznaniak wuj Binio.
W trakcie prezentacji pokazane i omówione zostaną składniki rogali świętego Marcina. Ponadto będzie opowiedziana legenda związana z powstaniem smakołyku, przewidziany jest wspólny wypiek w muzeum, a także degustacja wypieczonych rogali. Poza kulinarną prezentacją będzie też zaprezentowana gwara poznańska i wspomniana będzie historia Poznania.
W pokazach w ramach Nocy Muzeów można uczestniczyć w godzinach: 19.00, 20.00, 21.00 i 22.00. Nie ma możliwości rezerwacji biletów, więc decyduje kolejność zakupu.
Wrocław – Galeria Sztuki Tętno
We wrocławskiej galerii przy ulicy Jatki 12/13 14 maja w ramach Nocy Muzeów można wybrać się bezpłatnie na wystawę zatytułowaną „Ogórki kiszone”. W trakcie wydarzenia można będzie zobaczyć:
- rzeźby ceramiczne,
- wyszywane obrazy,
- i inne sposoby przedstawienia ogórków kiszonych.
W ramach Nocy Kultury będzie można porozmawiać z artystką, zajrzeć do jej mikropracowni oraz zobaczyć twórczynię przy pracy. Wernisaż wystawy można obejrzeć między 18.00 a 23.00.
Pszczółki – Muzeum Miodu i Pszczelarstwa
Co roku w ramach Nocy Muzeów można odwiedzić miejsce związane z szerzeniem wiedzy na temat miodu i pszczelarstwa. Muzeum Miodu mieści się w Pszczółkach w województwie pomorskim w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościelnej 8A. Muzeum można odwiedzić w ramach Nocy Muzeów bez wcześniejszej rezerwacji.
W trakcie wizyty można dowiedzieć się na temat:
- tradycji pszczelarstwa,
- produkcji miodu,
- zmniejszania się populacji pszczół,
- co zrobić, aby było ich więcej,
- A także dowiedzieć się o ich wpływie na środowisko.
Muzea na temat jedzenia w Polsce
Podróżując po różnych zakątkach Polski, można też odwiedzić wyjątkowe muzea. Poza Nocą Muzeów regularnie można odwiedzić:
- Żywe Muzeum Piernika w Toruniu,
- Muzeum Obwarzanka w Krakowie,
- Muzeum Cebularza w Lublinie,
- Muzeum Chleba w Radzionkowie,
- a także Muzeum Poznańskiej Pyry w Poznaniu.
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Sałatka milionera
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?