Nasza Loteria

XXI SZCZYT MŁODZIEŻY REGIONALNEGO TRÓJKĄTA WEIMARSKIEGO

Materiał informacyjny Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
„Nowe rozwiązania energetyczne w naszych regionach przemysłowych - jak one i ich mieszkańcy mogą odpowiedzieć na te wyzwania?" – odpowiedź na to pytanie zna już młodzieżowa reprezentacja województwa śląskiego, która spędziła intensywny tydzień we francuskim mieście Lille, w ramach XXI Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego.

Z Koszęcina do Lille

Po dwudniowym spotkaniu integracyjno-tematycznym spędzonym w Koszęcinie, siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, podczas którego młodzież przygotowywała się merytorycznie do wyjazdu na spotkanie z rówieśnikami z Francji i Niemiec, polska delegacja wyjechała reprezentować nasz region w XXI Szczycie MRTW.

Szesnaścioro uczestników z województwa śląskiego spotkało się we Francji z młodzieżą z Hauts-de – France oraz z Nadrenii Północnej – Westfalii w Niemczech, aby wspólnie debatować na temat ekologii, zmian klimatycznych oraz transformacji energetycznej.

Spotkanie młodzieży trzech regionów

Podczas tygodniowego spotkania we francuskim mieście Lille, uczestnicy mieli okazję do spotkania się z wieloma organizacjami zajmującymi się transformacją energetyczną, źródłami energii odnawialnej i innowacjami w dziedzinie energii, odwiedzając największe zakłady przemysłowe oraz spotykając się z przedstawicielami władz politycznych oraz ekspertami z zakresu nowych rozwiązań energetycznych, biorąc udział w warsztatach tematycznych oraz debatach.

Zwieńczeniem XXI Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego było przedstawienie władzom trzech regionów: Województwa Śląskiego, Nadrenii Północnej – Westfalii oraz Hauts-de-France, prezentacji poruszającej najważniejsze kwestie i wyzwania z dziedziny ochrony środowiska, z którymi boryka się młodzież na Śląsku, a także szeregu rozwiązań, które młodzież chciałaby zaimplementować w ramach współpracy między regionami. Co istotne, młodzi wielokrotnie podkreślali, że ekologia to temat, o którym trzeba nie tylko rozmawiać, ale w którego obszarze trzeba działać, dla dobra ogółu społeczeństwa.

Młodzi o międzynarodowej polsko-niemiecko-francuskiej wymianie

A w jaki sposób sami zainteresowani oceniają inicjatywę organizacji Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego?

Uczestnicy są jednego zdania – „Integracja międzykulturowa była fantastycznym doświadczeniem, które poszerzyło nasze horyzonty i pokazało, że globalne wyzwania można skutecznie pokonać dzięki tylko współpracy. Chcemy, aby nasi partnerzy z innych regionów zrozumieli, że młodzież ma wiele do zaoferowania i jesteśmy gotowi zaangażować się w budowanie lepszej przyszłości dla naszych społeczności”.

Czym jest Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego?
Regionalny Trójkąt Weimarski to trójstronne porozumienie między regionami: Województwem Śląskim, Nadrenią Północną-Westfalią oraz Hauts-de-France, mające na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój społeczno-gospodarczy i współpracę tych regionów. Co roku w ramach tego porozumienia organizowany jest Szczyt Młodzieży, który umożliwia młodym ludziom spotkanie z rówieśnikami zamieszkującymi dane regiony, wymianę doświadczeń, a tym samym wzmocnienie postaw dialogu i współpracy młodego pokolenia. W każdym spotkaniu biorą udział młodzi ludzie z Francji, Niemiec i Polski, którzy mają za sobą pierwsze doświadczenia w działalności na rzecz lokalnej, regionalnej społeczności i są zainteresowani problematyką europejską.

Organizator: Województwo Śląskie
Operator projektu: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach

Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest organizowany ze środków finansowych Województwa Śląskiego.

Sfinansowano z budżetu Województwa Śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni