Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za rok Europejski Kongres Gospodarczy już w metropolii

Kamila Rożnowska
Dziennik Zachodni
W Katowicach zakończyła się wczoraj IX edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Przyszłość Unii Europejskiej, bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, polityka klimatyczna, elektromobilność, powstanie metropolii śląsko-zagłębiowskiej, jak walczyć ze smogiem – to tylko kilka ważnych tematów, które przez trzy ostatnie dni były przedmiotem 
rozmów podczas dziewiątej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Trzydniowe wydarzenie zakończyło się wczoraj.

Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz minister rozwoju i finansów:
– Nic nie utknęło na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów ani tym bardziej u mnie – mówił Mateusz Morawiecki o przygotowywanym przez rząd projekcie, wprowadzającym zapisy o wypłacie deputatu węglowego dla emerytów i rencistów górniczych z budżetu państwa. Nie ukrywał, że proces jest trudny i bardzo kosztowny (według różnych szacunków, może to kosztować nawet ok. 400 mln zł rocznie).
Według wcześniejszych zapowiedzi, rządowy projekt ma zostać scalony z projektem obywatelskim (na czele komitetu ustawodawczego stoi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników). Morawiecki na pytanie, kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie... odesłał do Ministerstwa Energii. Dodajmy, że projekt wyszedł już z ministerstwa i trafił pod obrady KERM, ale „zielonego światła” do dalszego procedowania brak.

Dziewiąta edycja EKG przeszła już do historii. I znów padły rekordowe liczby. Wstępnie szacowano, że do Katowic przyjedzie 8,5 tys. gości. Tylu było bowiem zarejestrowanych na kongresie uczestników. Okazało się tymczasem, że frekwencja była jeszcze wyższa.

– W tegorocznej edycji kongresu wzięło udział ponad 9 tys. uczestników. Ta rekordowa frekwencja bardzo nas cieszy. Jeżeli zainteresowanie przedsiębiorców czy młodych ludzi tym wydarzeniem jest tak duże, to znaczy, że jest sens to robić – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator i pomysłodawca kongresu.

Kongres się rozrasta, choć w tym roku zabrakło na sesji inaugurującej czołowych przedstawicieli polskiego rządu. Nie było premier Beaty Szydło, która przed rokiem kongres otwierała. Natomiast wicepremier Mateusz Morawiecki do Katowic przyjechał na jedną z popołudniowych sesji, odbywających się pierwszego dnia. Na EKG obecny był również m.in. wicepremier Jarosław Gowin.

Następna edycja EKG za rok. Marcin Krupa, prezydent Katowic, podczas inauguracji zażartował, że tegoroczna była ostatnią, która odbyła się w tym mieście. Słowa te spowodowały, że wielu gości wstrzymało na chwilę oddech. – Dobra wiadomość jest taka, że jubileuszowa, dziesiąta edycja EKG, odbędzie się już w ponad 2-milionowej metropolii – uśmiechnął się Krupa. Tak, EKG odbędzie się za rok w Katowicach, ale już jako centrum metropolii.

Poniżej wybranych pięć ważnych zdań, które padły podczas dyskusji panelowych oraz w naszym studio, gdzie od środy dziennikarze DZ prowadzili rozmowy ze znakomitymi gośćmi, odwiedzającymi nasze stoisko.

Powiedzieli na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Patryk Białas, Katowicki Alarm Smogowy:
– Jeżeli dalej będziemy wymieniać kotły w takim tempie jak teraz, to czyste powietrze będziemy mieli za 40 lat – powiedział społecznik podczas debaty o niskiej emisji. Dyskusję prowadził red. Patryk Drabe

k.

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej:
– Tak, przewidujemy to – odpowiadał na pytanie, czy PGG sięgnie po złoża zamkniętej zabrzańskiej kopalni Makoszowy. Dodał, że PGG najpierw wydobędzie złoże z kopalni Pokój, a następnie kopalnia Bielszowice wystąpi o koncesję na fedrowanie węgla z Zabrza.

Kamil Wyszkowski z Global Compact Poland:
– Jako Katowice, mają Państwo 50 proc. szans (pod uwagę brany jest jeszcze Gdańsk – przyp. red.) – mówił o szansach Katowic na organizację Szczytu Klimatycznego ONZ. – No, może nawet trochę więcej, bo z wypowiedzi niektórych polityków partii rządzącej wynika, że ta lokalizacja jest mocniej wskazywana.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski o metropolii:
– Wszyscy czerpali satysfakcję, że udało się doprowadzić do legislacyjnego sukcesu. Teraz zacznie się katorżnicza praca – mówił. – Musimy wspólnie udowodnić, czy jesteśmy w stanie na rzecz swoich obywateli, w sposób spójny, rozmawiać i wytworzyć strategiczne dokumenty. To będzie poligon, który zweryfikuje właściwe intencje i to, czy jesteśmy zdolni do pełnej integracji obszaru metropolitalnego – dodawał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera