Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodnia obwodnica Gliwic. Jak postępują prace? Nowym odcinkiem pojedziemy na początku przyszłego roku

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Trwa budowa ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic
Trwa budowa ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic Krzysztof Krzemiński / UM Gliwice
Budowa ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic jest mocno zaawansowana. Odcinkiem łączącym ulice Daszyńskiego i Sowińskiego pojedziemy na początku przyszłego roku. - Powstający fragment trasy zdecydowanie odciąży od ruchu samochodowego miejskie ulice, ułatwi przejazd przez miasto i przyczyni się do poprawy komfortu życia gliwiczan – zapewnia Urząd Miejski.

Zachodnia obwodnica Gliwic będzie skończona na początku przyszłego roku

Władze Gliwic podkreślają, że trwają budowa jest jedną z najważniejszych i największych realizowanych obecnie inwestycji miejskich. Powstający odcinek zachodniej obwodnicy będzie połączony z istniejącą już częścią od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej. Docelowo będzie się także łączyć z całą częścią południową od ul. Rybnickiej do ul. Pszczyńskiej.

- Obecnie trwają zintensyfikowane prace na skrzyżowaniu obwodnicy z ulicami Sowińskiego i Okulickiego. Zrobiono tam podbudowę asfaltową, wyprofilowano układ drogowy i ciągi pieszo-rowerowe. Po zakończeniu przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prac związanych z budową wodociągu wykonana została stabilizacja dróg technicznych i części drogi głównej – informuje Urząd Miejski.

W najbliższym czasie powstanie również konstrukcja pod ekrany akustyczne na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Daszyńskiego, ponadto w tym miejscu układane są krawężniki.

- Tempa nabierają również roboty związane z budową obiektów mostowych. Po dokończeniu budowy całej miejskiej obwodnicy – w części zachodniej i południowej – do dyspozycji będzie 10 km wygodnej drogi – podkreśla miasto.

Powstająca obwodnica Gliwic będzie drogą jednojezdniową

Obwodnica będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę, jednak została zaprojektowana w taki sposób, by w przyszłości była możliwość dobudowania drugiej jezdni. Na obu końcach powstającego odcinka przewidziano skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. W ramach inwestycji wybudowana również zostanie tarcza skrzyżowania z przyszłą obwodnicą Ostropy.

- Z myślą o rowerzystach przewidziano bezpieczny przejazd dla jednośladów, w części z wykorzystaniem zaprojektowanego ciągu pieszo-rowerowego, w części – dróg dojazdowych do pól. Cały odcinek ma być oświetlony z wykorzystaniem energooszczędnego oświetlenia LED. Na trasie nie zabraknie zieleni, w tym drzew i krzewów w pasie drogowym – zapewnia miasto.

Koszt budowy ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic, wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych, wynosi aktualnie ok. 50 mln zł. Środki na inwestycję pochodzą z budżetu miasta, ale Gliwice będą się starały o dofinansowanie zewnętrzne. Droga powinna zostać otwarta na początku przyszłego roku. Przejmie ruch samochodowy z DK nr 78 prowadzącej m.in. przez Tarnowskie Góry, Gliwice i Rybnik.

- Dzięki temu mniej samochodów wjedzie na inne miejskie ulice, łatwiej będzie można też przemieszczać się pomiędzy dzielnicami czy dojechać do centrów handlowych – zapewniają władze Gliwic.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera