MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy na DK 91 w Częstochowie. Dawna "gierkówka" od miesiąca jest w pełni przejezdna

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Zaglądamy na DK 91 w Częstochowie. Dawna "gierówka" od miesiąca jest w pełni przejezdna
Zaglądamy na DK 91 w Częstochowie. Dawna "gierówka" od miesiąca jest w pełni przejezdna PC, KS
Wyremontowana DK 91 w Częstochowie od miesiąca jest w pełni przejezdna. Mimo że dawną "gierkówkę" oddano do użytku, to inwestycja związana z jej modernizacją wciąż się nie zakończyła. W pełni nie mogą z niej korzystać ani kierowcy, ani piesi, ani rowerzyści. Kiedy zatem możemy spodziewać się końca prac?

DK 91 w Częstochowie oddawana po kawałeczku

Przebudowywana DK 91 w Częstochowie była oddawana fragment po fragmencie. Jako pierwszy - w grudniu 2023 roku - udostępniony został niewielki odcinek, a mianowicie jeden pas prowadzący od alei Jana Pawła II do Galerii Jurajskiej.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia oddano do użytku kolejny fragment. Dzięki temu mogliśmy jeździć od alei Jana Pawła II do ulicy Legionów w obu kierunkach. Udrożniono również skrzyżowanie ulicy Legionów z rondem pod obiektem mostowym. Poza tym odblokowany został wjazd i wyjazd przez DK 91 z Zawodzia. Równocześnie przestały obowiązywać objazd przez ulice Złotą i Srebrną i wróciła pierwotna organizacja ruchu.

Z kolei po 1 stycznia 2024 roku udrożniono w pełni przejazd w relacji al. Pokoju – ul. Jagiellońska i al. Niepodległości (po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku jazdy na tej osi).

Później - w drugiej połowie stycznia - oddano do użytku kolejny odcinek nowej al. Wojska Polskiego. Dzięki temu możliwy był dojazd "gierkówką" do ul. Krakowskiej z wjazdem i wyjazdem w obu kierunkach z wykorzystaniem rond. Tym samym możliwa była też pełna relacja północ-południe od al. Jana Pawła II do ul. Krakowskiej z czynnym, dwupoziomowym skrzyżowaniem przy ul. Legionów i mostem nad Wartą.

Na początku lutego mieliśmy kolejny odcinek serialu "Przebudowa DK 91 w Częstochowie". Oddane do użytku zostało połączenie ul. Rejtana z al. Wojska Polskiego. Dzięki temu możliwy stał się wyjazd z ulicy Rejtana w aleję Wojska Polskiego w kierunku północnym i wjazd w ulicę Rejtana z alei Wojska Polskiego dołem skrzyżowania poprzez ronda.

Na "dokładkę" dostaliśmy też możliwość korzystania ze wszystkich wybudowanych kładek nad "gierkówką" oraz nowe przejście podziemne pod al. Wojska Polskiego na wysokości ul. Brzozowej.

"Eksplozja radości" nastąpiła w środę, 21 lutego. Wtedy to - po niemal 2,5 roku przebudowy - skończyły się najbardziej uciążliwe objazdy w Częstochowie. Aleja Wojska Polskiego została oddana do użytku kierowcom i od tego momentu jest w pełni przejezdna - od alei Jana Pawła II – z pełnymi relacjami na osi północ-południe - w stronę granic miasta.

Inwestycja wciąż nie została zakończona

Mimo że dawna "gierówka" od miesiąca jest w pełni przejezdna to inwestycja związana z jej przebudową wciąż się nie zakończyła. W pełni nie mogą z niej korzystać ani kierowcy, ani piesi, ani rowerzyści.

Drogowcy udostępnili wszystkie główne skrzyżowania w ciągu DK 91, ale pozostałe boczne połączenia wciąż są niedostępne. Na "swój" czas czekają również piesi i rowerzyści. W przypadku niektórych chodników, kładek, czy ścieżek rowerowych miejsce inwestycji wciąż wygląda, jak jeden wielki plac budowy. Z nowych kładek nie mogą też w pełni komfortowo korzystać niepełnosprawni.

Co aktualnie dzieje się na terenie inwestycji?

- Aktualnie układana jest masa bitumiczna na drogach rowerowych oraz finalizowane układanie chodników. Dodatkowo trwa budowa brakującej łącznicy przy zjeździe w Rejtana - tam konieczne było ponowne ułożenie konstrukcji - ponadto trwają prace na zjazdach bocznych - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Wykonawca deklaruje, że w okresie wielkanocnym te połączenia będą gotowe, a mieszkańcy zyskają relacje lokalne. Dzięki temu odciążone mają zostać aleja Pokoju i ulica Jagiellońska.

- Wyjątkiem może być zjazd i wyjazd w ul. Równoległą, gdzie pozostają jeszcze do zabezpieczenia kwestie związane z otoczenie przyległego budynku, więc tutaj połączenie może zostać uruchomione nieco później. Przy ciepłej i suchej pogodzie będzie układane także docelowe, grubowarstwowe oznakowanie poziome na całym fragmencie objętym pracami. Wymieniona reszta ma być de facto ukończona na przełomie miesiąca - dodaje Maciej Hasik.

Przy tej okazji MZD w Częstochowie ma zamiar ogłaszać przetargi na wyodrębnione z kontraktu głównego - z uwagi na późniejsze otrzymanie zgodny z ministerstwa na ich wytyczenie - budowy zjazdu i wyjazdu z ulicy Sieroszewskiego oraz zjazdu w ulicę Rakowską z alei Wojska Polskiego jadąc w kierunku Katowic. Obie inwestycje będą realizowane jako osobne zadania. Prace związane z ich wykonaniem powinny zakończyć się w tym roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera