Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowski panteon: Oto 10. wspaniałych Zagłębiaków [AKCJA DZ]

Marcin Zasada
Znakomici Zagłębiacy wybrali najważniejszych Zagłębiaków w historii. Od soboty na te wybitne postacie nasi Czytelnicy mogą głosować w internecie.

Jan Kiepura. Głos, który zniewalał tak brunetki, jak blondynki. Ale dla pokoleń znad Brynicy - przede wszystkim "chłopak z Sosnowca". Zgodnie z oczekiwaniami, niemal jednogłośnie, zagłębiowskie autorytety od niego zaczynały komponowanie regionalnego panteonu, który przez mijający tydzień przybliżaliśmy na łamach DZ.

Do współtworzenia zagłębiowskiej galerii sław zaprosiliśmy członków elit: artystów (malarz prof. Jacek Rykała, tekściarz Jacek Cygan, pisarz prof. Zbigniew Białas), naukowców (historyk prof. Zbigniew Woźniczka, socjologowie prof. Jacek Wódz i prof. Kazimiera Wódz oraz politolog dr Waldemar Wojtasik), polityków (europoseł prof. Adam Gierek i wicemarszałek województwa Arkadiusz Chęciński) oraz regionalistów (Dariusz Jurek, szef Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, i Jarosław Krajniewski, badacz Zagłębia, historyk z Muzeum Sztygarka).

Każdy z ekspertów miał do rozdysponowania 10 nominacji i - prócz nazwisk, których nie sposób pominąć - wskazywał na osobistości z przeszłości, o których pamiętają już tylko nieliczni. Wystarczy wspomnieć o postaciach Adama Piwowara, prezydenta Dąbrowy Górniczej; przemysłowców Jana Ciechanowskiego czy Piotra Antoniego Steinkellera oraz malarza Jakuba Zima.

Czas na Zagłębiaków najważniejszych, tych, którzy nasi eksperci wskazali jako najbardziej znamienitych dla historii i teraźniejszości tej ziemi.

O Janie Kiepurze już pisaliśmy - wymieniło go 9 z 10 naszych rozmówców. Siedmiu postawiło na Heinricha Dietla, legendarnego przemysłowca, który na kartach sosnowieckiej historii zapisał się również jako człowiek wrażliwy na robotniczy los, społecznik. Po 6 głosów otrzymali też kompozytor Władysław Szpilman oraz Edward Gierek. Dla wielu Gierek to najbardziej kontrowersyjna postać panteonu. Ale jak podkreślał Arkadiusz Chęciński, "choć można nie zgadzać się z jego działalnością, trzeba pamiętać, że miał wpływ na miliony Polaków, również na mieszkańców Zagłębia".

Po co ten panteon? Naszym zdaniem, jest ważny z wielu powodów. Dla elit znad Brynicy panteon mógłby być punktem wyjścia do dalszej, pogłębionej dyskusji o lokalnej historii i jej znamienitych, często niestety zapomnianych twórcach. Dla nauczycieli, którzy wykorzystują elementy edukacji regionalnej, nasz panteon przyda się jako ściąga. Wreszcie, każdy mieszkaniec zainteresowany dziejami miejsca, w którym żyje, powinien choć ze zwykłej ciekawości wpisać kilka prezentowanych w naszym panteonie nazwisk do wyszukiwarki Google. Zaręczamy, to działa!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!