Zagraj w 4 karty (rabatowe), czyli jak wiślańscy górale...

  Zagraj w 4 karty (rabatowe), czyli jak wiślańscy górale kuszą turystów

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Turyści przyjeżdżający do Wisły mogą skorzystać z aż czterech różnych kart rabatowych oferujących upusty na różne atrakcje
  1/2
  przejdź do galerii

  Turyści przyjeżdżający do Wisły mogą skorzystać z aż czterech różnych kart rabatowych oferujących upusty na różne atrakcje ©arc.

  Wypoczynek w beskidzkich miejscowościach turystycznych do najtańszych nie należy. Dlatego turyści chwalą sobie wszelkie karty rabatowe uprawniające do, nawet niewielkich, zniżek
  Aż cztery różne karty rabatowe dla turystów obowiązują na terenie Wisły. To chyba rekord, jeśli chodzi o liczbę kart honorowanych w beskidzkich miejscowościach turystycznych. Czy turyści nie mają problemów z połapaniem się: jaka karta, gdzie i z jak dużych rabatów można skorzystać?

  - Nie spotkaliśmy się z negatywnymi opiniami, że kart rabatowych jest za dużo. Ludzie jak mają okazję to z nich korzystają, bo nie ma co ukrywać - w obecnych czasach wczasy nie są tanie, w miejscowościach turystycznych ceny nie są niskie, więc każdy jak słyszy, że może na czymś przyoszczędzić to chętnie korzysta z rabatów - mówi Łukasz Bielski z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle.

  Pierwszą, która cieszy się największą popularnością jest Karta Rabatowa Beskidzkiej 5.
  Jest ona wydawana w pięciu gminach należących do Stowarzyszenia Beskidzka 5, czyli Brennej, Istebnej, Szczyrku, Wiśle i Ustroniu. Upoważnia do zniżek od 10 do 15 procent na cztery atrakcje turystyczne w każdej gminie, czyli w sumie można skorzystać z 16 atrakcji w całym regionie.

  To m.in. zwiedzanie Koziej Zagrody w Brennej, istebniańskiej Chaty na Szańcach, wyprawa pod okiem przewodnika do beskidzkich jaskiń w rejonie Szczyrku, wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu czy przejażdżka wiślańską ciuchcią. Karta wydawana jest bezterminowo w punktach informacji turystycznej osobom, które wykupiły przynajmniej jeden nocleg w jednej z tych pięciu gmin.

  - Rocznie wydajemy około dwóch tysięcy takich kart - podkreśla Bielski.

  Drugą kartą obowiązująca w Wiśle jest Rowerowa Karta Rabatowa. Jej wprowadzenie wiązało się z realizacją projektu "MTB Beskidy, czyli rowerem przez Europę - utworzenie i promocja transgranicznych tras kolarstwa górskiego - etap 3", w ramach którego powstało m.in. sześć tras rowerowych, wyposażonych w zadaszone punkty odpoczynkowe.

  - Karty wydajemy rowerzystom, uprawniają do zniżek w obiektach, które uzyskały nasz certyfikat Miejsce Przyjazne Rowerzystom - wyjaśnia Bielski.

  Certyfikat otrzymują obiekty i punkty, które spełniają pewne kryteria ułatwiające podróżowanie rowerzystom, jak choćby posiadanie zamykanych pomieszczeń do przechowania rowerów, czy też możliwość umycia roweru i wyprania zabrudzonej odzieży kolarskiej. Obecnie taki certyfikat posiada ponad 20 wiślańskich obiektów noclegowych. Wyprodukowanych zostało 5 tysięcy kart upoważniających do otrzymania rabatu przez jedną osobę. Karty są ważne do 2018 r. Można je otrzymać uczestnicząc w imprezach rowerowych organizowanych w mieście, ale także w Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Bogumiła Hoffa 3.

  - Już sporo osób korzysta z Beskidzkiej Karty Rabatowej, ale dużo ludzi jeszcze o niej nie wie. Mam nadzieję, że z czasem będzie się to zmieniać - mówi Stefan Kalinowski, koordynator kampanii społecznej "Beskidy dla każdego - dla dużego i małego" i prezes Stowarzyszenia Biegów Górskich w Jastrzębiu-Zdroju, które na terenie Beskidów wprowadza Beskidzką Kartę Rabatową. - Akcję rozpoczęliśmy w ub. roku. Musieliśmy stworzyć cały system ze specjalnymi czytnikami. Do tej pory rozprowadziliśmy około 300 kart, głównie przez inter-net - opowiada Kalinowski.

  Kartę może otrzymać każdy, kto wpłaci 20 złotych. Przez trzy lata może korzystać ze zniżek od 10 do 30 procent do ponad 150 różnych obiektach turystycznych nie tylko na terenie Wisły, ale także w całych Beskidach.

  Powodzeniem cieszy się także Agrokarta. Jej posiadacze mają prawo do zniżek nawet 20-procentowych na różne produkty i świadczenia turystyczne (i nie tylko) w Wiśle i okolicy. Honoruje ją ponad 30 podmiotów, w tym np. popularna Cukiernia u Janeczki.


  *BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo