MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończenie Roku Szkolnego w Technikum nr 6 w Sosnowcu. Zobacz zdjęcia

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na zakończeniu roku szkolnego w Technikum nr 6 w Sosnowcu 671 uczniów odebrało świadectwa i rozpoczęło wakacje, w tym ponad setka maturzystów. Podczas uroczystości, która obejmowała przemówienia, życzenia i występy artystyczne, rozdano również świadectwa z wyróżnieniem oraz stypendia, ufundowane przez firmę Tauron.

Na ten dzień czekali wszyscy uczniowie. Po miesiącach nauki i przyswajania wiedzy przyszedł czas na długo wyczekiwane wakacje. 21 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego.

Zakończenie roku szkolnego w Technikum nr 6

W Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskich Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu 671 uczniów odebrało swoje świadectwa i rozpoczęło upragnione wakacje. Ponad setka z nich to maturzyści, którzy swoją edukację zakończyli już pod koniec kwietnia.

Rok szkolny był trudny i wymagający. Musiałyśmy się skupić na wielu przedmiotach, aby otrzymać świadectwo z paskiem. Mocno trzeba było się przygotować również na egzamin, ale uważamy, że poszło nam super, bo jesteśmy najlepsze — mówiła zadowolona Ola z 3 klasy LA w Technikum nr 6 w Sosnowcu.

Zobacz zdjęcia

Dużo pomogli nam nasi nauczyciele. Byłyśmy przygotowanie na 100% i dzięki naszym panią logistyczką zdałyśmy bardzo dobrze ten egzamin — dodawała koleżanka Karolina.

Wspomnienia ze szkolnej ławki

Uroczystemu pożegnaniu uczniów na wakacyjną przerwę towarzyszyły liczne przemówienia dyrekcji, składanie życzeń oraz występy artystyczne. Na wydarzeniu obecny był również poseł Mateusz Bochenek, który również składał życzenia podopiecznym placówki oraz gratulował wyników w nauce. Poseł dzielił się również swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych.

Zawsze jest tak, że do przeszłości wracamy z dużym sentymentem. Te piękne momenty i nawiązywane przyjaźnie. To absolutnie fantastyczny okres, gdy chodzi się do szkoły i przez drugie lata wspomina się go w sposób wyjątkowy i takie też są moje wspomnienia. Szczególnie kiedy wracam do tego z moimi nauczycielami czy znajomymi ze szkolnej ławki — mówił Mateusz Bochenek, poseł na Sejm RP.

Współpraca z Tauronem

Podczas zakończenia roku szkolnego rozdano 29 świadectw z czerwonym paskiem. Ponadto dwóch uczniów za swoje osiągnięcia w nauce, wzorowe zachowanie oraz wysoką frekwencję otrzymało stypendium w wysokości 1500 złotych. Taka pomoc finansowa została zapewniona przez firmę Tauron. Placówka od dłuższego czasu współpracuje z firmą, przez co uczniowie mogą liczyć na liczne warsztaty czy nowe narzędzia do edukacji.

Ze szkołą współpracujemy od dwóch lat. Szczególnie objęliśmy patronatem klasę Technik Energetyk. W ramach współpracy organizujemy prelekcje dla uczniów, warsztaty szkoleniowe czy doposażamy pracownie. Organizujemy również wizyty na Głównym Punkcie Zasilającym „Łagisza Bory” - tłumaczyła Aneta Kołodziej, kierownik Wydziału Personalnego HR. Biznes Partner Tauron Dystrybucja S.A.

Wakacyjne plany

Przed uczniami dwa długie miesiące odpoczynku od nauki i pochłaniania wiedzy. Część z nich ten czas postanawia poświecić na naładowanie energii przed kolejnym powrotem do szkolnych murów, z kolei inni zamierzają podjąć się pracy dorywczej.

Zamierzam odpoczywać, pracować i zapisać się na prawo jazdy, żeby w przyszłym roku móc podjeżdżać tutaj już samochodem — mówił Alan z klasy 3 GE Technikum nr 6 w Sosnowcu.

Na początku w lipcu czeka mnie praca, a później w sierpniu szykują się podróże np. do Turcji. Będą to typowe wakacje do odpoczywania, opalania i wyluzowania się po tym całym roku szkolnym — dzieliła się swoimi planami Ola.

Wyzwania na przyszły rok

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko czas podsumowań i pożegnań, ale również spojrzenie w przyszłość. Już za dwa miesiące do placówki zawitają nowi uczniowie. Zbigniew Zalas, dyrektor CKZiU w Sosnowcu zaznaczał, że według statystyk szkoły branżowe powinny przyjąć 59% absolwentów szkół podstawowych.

Nadchodzący rok szkolny będzie rokiem, w którym mamy małą liczbę uczniów, którzy kończą szkoły podstawowe. W latach poprzednich otwieraliśmy kilkanaście klas, a teraz jest zagrożenie, że możemy ich otworzyć kilka. Statystyki mówią jednak, że szkoły branżowe takie jak nasze centrum powinny przyjąć 59% uczniów kończących podstawówkę. Pozostała liczba powinna trafić do liceów ogólnokształcących — tłumaczył Zbigniew Zalas, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Dyrektor podkreślił, że chcą oni zapełnić wszystkie oferowane przez CKZiU kierunki kształcenia. Dodatkowym wyzwaniem będzie otwarcie nowego kierunku: Technik Architektury Wnętrz, który będzie dostępny w ofercie Technikum nr 2. Zbigniew Zalas informował również o stojących przed nimi zagrożeniach związanych z kadrami. W tym roku trzy osoby przeszły na emeryturę i na ten moment brakuje osób mogących je zastąpić.

Omawiane wyzwania oraz zagrożenia to nie jest jednak coś, czym zaprzątają sobie głowę uczniowie. Ci zaś muszą się skupić na nauce oraz na nadciągającej maturze. Wielu wskazywało matematykę jako najbardziej problematyczny przedmiot. Jak to jednak bywa w szkołach branżowych, największe problemy mogą powodować bardziej techniczne przedmioty.

Największym wyzwaniem będzie transport, ale myślimy, że dzięki naszym paniom damy sobie ze wszystkim radę. One na pewno nam wszystko wytłumaczą na spokojnie. Też mamy egzaminy i w przyszłym roku matura, także musimy do tego się przygotować — informowała Karolina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni