Zalane Katowice. Ulewa na Śląsku i w Zagłębiu. Potężna burza z gradem. Podtopione ulice domy i samochody. Ponad 400 zgłoszeń straży pożarnej

PM

Wideo

Zobacz galerię (35 zdjęć)
Zalane Katowice. Potężna Burza i ulewa nad Śląskiem i Zagłębiem przeszła w sobotę po południu. Zalane drogi, domy, garaże w Sosnowcu, Katowicach, Chorzowie. Zalany tunel w Katowicach , al. Roździeńskiego. Ogromne rozlewisko koło IKEI. Ponad 400 interwencji Straży pożarnej, z czego połowa w Katowicach.

Zalane Katowice. Ulewa na Śląsku i w Zagłębiu. Potężna burza z gradem

Ulewa przeszła przez Śląsk i Zagłębie przeszła w sobotę, 27 lipca, około godziny 14. Zalane zostały drogi. Koło Ikei na DK 86 woda osiągnęła wysokość znaków drogowych. Zalany został tunel w Katowicach. W szpitalu Bonifratów zalana została rozdzielnia prądu. W Zagłębiu natomiast zalana była między innymi DK 94 w rejonie remontowanego odcinka oraz ulica Braci Miroszowskich. Podobne problemy pojawiły się w Będzinie.

AKTUALIZACJA

Zobaczcie zdjęcia:

Ci, którzy wybrali się w porze burzy do sosnowieckiego Auchan, mieli wyjątkowego pecha. Kilkadziesiąt samochodów zostało uwięzionych w rozlewiskach.Gdy burza przesunęła się na Śląsk, natychmiast w Katowicach ulicą Francuską i Mikołowską płynęła rzeka, podobnie na Zawodziu. Zalany został wiadukt obok Ikei. Na DTŚ też armagedon. Tunel obok Spodka zamknięto. Woda tam miała ponad metr wysokości. Częściowo zalana została również Galeria Katowicka na poziomie -1. Zalana została też Castorama przy al. Roździeńskiego.

AKTUALIZACJA, SOBOTA

Trwa wielkie sprzątanie po ulewach. Wciąż zamknięty jest przejazd pod Al. Roździeńskiego koło Ikei w Katowicach. Nieczynny jest Supersam przy ul. Skargi oraz niektóre bary i restauracje na Mariackiej.

Komunikat wydał Urząd Miasta w Katowicach

Nadzwyczajne opady deszczu, które spadły wczoraj w Katowicach – w ciągu 30 minut spadło 80 mm deszczu, co jest porównywalne z opadami w całym miesiącu w poprzednich latach – spowodowały liczne podtopienia. Straż Pożarna otrzymała ponad 200 alarmów o podtopieniach.

W wyniku intensywnych opadów podtopieniu uległ tunel pod rondem im. gen. J. Ziętka. Woda w tym miejscu została odprowadzona przez urządzenia kanalizacyjne, a ruch przywrócono w godzinach wieczornych. Zalaniu uległ wiadukt wzdłuż drogi S86 na wysokości Centrum Handlowego IKEA. Głębokość rozlewiska przekroczyła 2m. Wodę wypompowano z wykorzystaniem 2 pomp szlamowych wysokiej wydajności, kolejne działania będą obejmowały naprawę jezdni, która została uszkodzona. Służby intensywne działania prowadziły także na terenie Szpitala Bonifratrow przy ul.Markiefki. Woda dostała się do budynku, zalewając częściowo rozdzielnię elektryczna. Napływającą wodę wypompowano przy pomocy pomy szlamowej, dzięki czemu nie dopuszczono do zniszczenia rozdzielni. Natomiast na terenie serwerowni przy ul. Paderewskiego zalaniu uległy pomieszczenia biurowe i pomieszczenie serwerowni. Wypompowanie wody nastąpiło przy pomocy pomp szlamowych i pozwoliło uchronić serwery z danymi pacjentów. Zalaniu uległy także garaże przy ul. Saint Etienne – na parterze garażu zalaniu uległo 27 samochodów i 6 motocykli. Głębokość wody w garażu wynosiła ok. 1,5m. Wodę wypompowywano przy pomocy pomp szlamowych. Przerwany został również wał przeciwpowodziowy rzeki Rawa przy ul. Szabelnianej – około 1 m wału przeciwpowodziowego zostało przerwane, w skutek czego woda z rzeki Rawa zalała posesje. Wodę wypompowano, a wały wzmacniane są za pomocą piasku i worków.

- Dziękuję wszystkim służbom, które błyskawicznie podjęły działania na terenie miasta Katowice. Od wczoraj 20 zastępów katowickiej straży pożarnej przy wsparciu zastępów z miast sąsiednich, a także ochotnicze straże pożarne, jednostki miejskie – w tym Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Katowickie Wodociągi, Zakład Zieleni Miejskiej, wydział zarządzania kryzysowego - intensywnie pracują, by usunąć skutki nawałnicy. Nadzwyczajne opady spowodowały liczne podtopienia, które na bieżąco są usuwane – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent miasta Katowice.

Prosimy mieszkańców o cierpliwość i kolejne zgłoszenia służbom, które na bieżąco usuwają skutki

AKTUALIZACJA. Godz. 19.40

Tunel w Katowicach był na krótko otwarty, potem jednak znów go zamknięto. Strażacy udrażniają przede wszystkim najważniejsze trasy komunikacyjne. Także elektrycy mają pełne ręce roboty. W wielu mieszkaniach i domach nie ma światła.

AKTUALIZACJA. Godz. 19.00
Strażacy naliczyli już 197 zdarzeń związanych głównie z zalanych drogami, gdzie pomagają innym służbom.

W samych Katowicach odnotowano 88 interwencji strażaków.

Tunel w Katowicach wciąż jest zamknięty.

Wody już nie ma, ale służby sprzątają szlam.

W Bytomiu, Sosnowcu, Świętochłowicach jest po ok. 10 interwencji. Wszystkie są związane z ulewą, chodzi głównie o zalania dróg i sprzątanie z dróg konarów drzew.

Urząd Miasta Katowice wystosował oświadczenie. Oto ono:

Szanowni Państwo,
w związku z nawałnicą, która przeszła nad Katowicami dzisiaj po południu w kilku dzielnicach miasta doszło do licznych podtopień, zalania tunelu pod rondem gen. J. Ziętka, a poziom Rawy osiągnął maksymalny stan.
Obecnie w naszym mieście pracuje 20 zastępów straży pożarnej i ochotnicze straże pożarne, a także służby miejskie: Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Katowickie Wodociągi. Poziom wody w Rawie opada, a w pozostałych miejscach trwa wypompowywanie wody. Do Katowic zmierzają także dodatkowe zastępy straży pożarnej z sąsiednich miast. W Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego jest obecny wiceprezydent Waldemar Bojarun, który na bieżąco monitoruje sytuację w naszym mieście.
Prosimy mieszkańców o cierpliwość i kolejne zgłoszenia służbom, które na bieżąco usuwają skutki nawałnicy.

AKTUALIZACJA. SOBOTA, Godz. 17: Ulewa na Śląsku. Zalane Katowice.

W całym województwie straż pożarna miała 74 interwencje. Najwięcej w Katowicach (16), Bytomiu i Częstochowie. Usuwają konary drzew, ale przede wszystkim wypompowują wodę.

W Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach zalane zostało jedno pomieszczenie, ale nie było ewakuacji pacjentów. Były ewakuacje klientów ze sklepów i z centrów handlowych.

Sporo dróg jest nieprzejezdnych. Na DK 84 powstały ogromne wyrwy. Pozalewane są tunele i trasy pod wiaduktami.Zobaczcie koniecznie

Budowa aquaparku w Częstochowie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sosnowiczan

A mam pomysł dla prezydenta Sosnowca aby zmieniło się województwo dla Sosnowca czyli województwo zagłębiowskie skoro województwo śląskie tak nas nie chce

S
Scon
2019-07-28T00:11:59 02:00, silesianbromba:

ciemniaki na ślunsku nawet nie potrafią zbudować tunelu z dobrym odwodnieniem. co za głupki

2019-07-28T07:30:29 02:00, Patriota:

tak się składa, że to budowali "fachowcy" ze sosnowca

Specjalnie tak wam zbudowaliśmy

M
Mikkei
2019-07-28T00:11:59 02:00, silesianbromba:

ciemniaki na ślunsku nawet nie potrafią zbudować tunelu z dobrym odwodnieniem. co za głupki

2019-07-28T13:23:24 02:00, Gość:

A ty gorolu nie znasz ortografii

silesianbromba masz świętą rację. Więcej o nich na nonsenspedi

G
Gość

Pan żulnalista poszalal ze zdjęciami

G
Gość
2019-07-28T00:11:59 02:00, silesianbromba:

ciemniaki na ślunsku nawet nie potrafią zbudować tunelu z dobrym odwodnieniem. co za głupki

A ty gorolu nie znasz ortografii

G
Gość

Dziennikarz nawet nie pofatygował się napisać prawidłowej nazwy ulicy. Ulica Braci MIEROSZEWSKICH, nie Miroszowskich. Porzekadło mówi- Niech gadają co chcą byle nazwiska nie przekręcali.

G
Gość

Straszny bajzel w zdjęciach, pomieszane różne miejsca. Zero podpisów, żeby wiedzieć gdzie to jest. Kilkanaście zdjęć pokazujących to samo. Skaczące reklamy utrudniające oglądanie galerii. Poprawcie to proszę, nie da się oglądać.

P
Patriota
2019-07-27T21:33:40 02:00, Gość:

IKEA zamknieta ?

A co na to LGBT ?

Co na to naziści ?

to kara boska za propagowanie zboczeń

s
silesianbromba

ciemniaki na ślunsku nawet nie potrafią zbudować tunelu z dobrym odwodnieniem. co za głupki

a
aleksiejewicz bromba

No to wreszcie hanysów zalało za ich głosowanie na pis. Teraz jeszcze kopalnie niech zaleje i będzie koniec z tą bandą darmozjadów

G
Gość
2019-07-27T16:33:47 02:00, Rebel:

kilkanaście zdjęć. Z tego większość z parkingu w Sosnowcu. Wystarczyłyby 2-3 z tego miejsca, a nie aż tyle...

Weszłam w komentarze właśnie po to, aby napisać o zdjęciach. Pan fotograf ewidentnie idzie na ilość. Kiedyś szukałam się na zdjęciach z orszaku trzech króli, trzysta zdjęć, na których niczego nie widać. Pan Arek Gola to chyba jakiś przypadkowy fotograf...

G
Gość

IKEA zamknieta ?

A co na to LGBT ?

Co na to naziści ?

j
jJjj
2019-07-27T16:33:47 02:00, Rebel:

kilkanaście zdjęć. Z tego większość z parkingu w Sosnowcu. Wystarczyłyby 2-3 z tego miejsca, a nie aż tyle...

uczulenie na parking w Sosnowcu??

O
O to Polska
2019-07-27T16:56:21 02:00, Ginter:

Stoi wszystko w Katowicach. To chyba nie świadczy dobrze o samorządowcach... Wydają 156 tys. złotych na jakieś ch/u/ja warte sygnalizatory dla smarfon-zombie, a miasto paraliżuje jedna większa ulewa. Skandal!!!

Tak jest w całej Polsce.W innych dużych miastach to samo.Studzienki pozapychane.Nie ma kto kontroli przeprowadzać w tym zakresie.to nie tak że studzienki nie wyrabiają tylko większość jest zapchana.To tak jak zima.Jak spadnie śnieg to drogowcy zaskoczeni.Wszystko zasypane

G
Gość

Galeria katowicka na poziomie 0 też zalana

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3