MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa droga rowerowa w Katowicach już gotowa. Odcinek w Szopienicach-Burowcu ma 1,2 km i kosztował 5,5 mln złotych [FOTO]

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W Katowicach otwarto kolejny odcinek drogi rowerowej w rejonie ulicy Hallera w Szopienicach-Burowcu. Koszt inwestycji to ponad 5,5, mln zł. Jak informuje miejski Wydział Komunikacji Społecznej, to jeden z dwóch etapów połączenia ul. Techników z al. Niepodległości z trasą rowerową nr 5. Prace nad realizacją kolejnego, drugiego etapu inwestycji już się rozpoczęły, prace mają zakończyć się w trzecim kwartale roku. Zobacz jak wygląda nowa trasa [FOTO].

Ukończony pierwszy etap inwestycji to nowa infrastruktura dla rowerzystów biegnąca od ulicy Stacyjnej, przez Pogodną i Hallera, gdzie następnie łączy się ze strefą „Tempo 30” obejmującą ulice Wandy, Siewną oraz częściowo ulicę Korczaka.

- Rozwój infrastruktury rowerowej w Katowicach ma na celu nie tylko stworzenie komfortowych dróg dla rowerzystów, ale również zwiększenie ich bezpieczeństwa. To ważny element zrównoważonego rozwoju miasta. Tylko od 2015 r. w Katowicach powstało ponad 47 km infrastruktury rowerowej za niecałe 49,5 mln zł - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Największa inwestycja dotyczy budowy pierwszej w naszym mieście velostrady. To realizacja bezkolizyjnej drogi rowerowej o szerokości 4 m i długości blisko 4,4 km oraz całej infrastruktury towarzyszącej z punktami odpoczynku dla rowerzystów, chodnikiem i oświetleniem. Wartość tej inwestycji to blisko 11,5 mln zł. Realizujemy również inne projekty rowerowe, właśnie dobiegła końca inwestycja w 1,2 km drogi rowerowej w rejonie ul. Hallera – dodaje prezydent.

W większości nowa droga oddziela ruch pieszych i samochodów, tylko na wysokości skrzyżowania z ul. Kuśnierską jest trasa zmienia się w odcinek pieszo - rowerowy.

- Zakres inwestycji to nie tylko budowa drogi rowerowej. Prace obejmowały także przebudowę ciągów pieszych, budowę peronu przystankowego przy ul. Hallera, przebudowę zjazdów, modernizację sygnalizacji świetlnej w rejonie węzła ul. Hallera i Strzelców Bytomskich z S86, przebudowę i rozbudowę oświetlenia drogowego – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Mimo że nowy odcinek drogi rowerowej został już odebrany, to nie koniec prac w tym rejonie. Ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów Katowickie Inwestycje S.A. i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pracują nad rozwiązaniem kwestii skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich z ul. Milowicką przy wiadukcie trasy S86. Okazuje się, że przejeżdżające tamtędy samochody ciężarowe "ścinają" zakręt, wjeżdżając na nawierzchnię drogi rowerowej.

Budowa drugiego etapu - droga rowerowa wzdłuż ul. Korczaka

Jak wcześniej wspominaliśmy, w trzecim kwartale br. będzie oddana do użytku rowerzystom droga zlokalizowana wzdłuż ulicy Korczaka, również stanowiąca połączenie ul. Techników i al. Niepodległości z trasą rowerową nr 5. Trasa rozpocznie się na wysokości szpitala psychiatrycznego i będzie się odbywała w większości wschodnią stroną jezdni. Dwukierunkowa droga będzie miała szerokość 2 m i długość 850 m.

- Na drugą stronę rowerzyści przedostaną się przejazdem sąsiadującym z nowym przejściem dla pieszych, czyli ok. 200 metrów za wieżą wodną. Stąd trasa poprowadzi dalej na północ, gdzie będzie się kończyć strefą uspokojonego ruchu przy ul. Borki (strefa „Tempo 30”), skąd bezpiecznie można dojechać rowerem do trasy rowerowej nr 5 oraz Doliny 5 Stawów - informuje Michał Mendala z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Katowice.

Projekt inwestycji przewiduje budowę nowego oświetlenia oraz przebudowę zjazdów do posesji i chodników w rejonie przejść dla pieszych.

Kolejne inwestycje rowerowe w mieście

Rozpoczęły się prace związane z wymiana nawierzchni wzdłuż ulicy Mysłowieckiej, na której położona jest kostka brukowa. Ta zostanie zastąpiona nawierzchnią asfaltobetonową. Oprócz tego zostanie przeprowadzona korekta przebiegu drogi w rejonie ul. Balationów Chłopskich.

Dodatkowo został wybrany wykonawca drogi dla pieszych i rowerów na odcinku od ul. Bazaltowej do ul. Francuskiej. Zakład Robót Drogowych "Dioryt" realizuję inwestycję, dzięki której w mieście przybędzie ponad 650 m drogi dla cyklistów. Projekt będzie wykonany w ramach zadania Budżetu Obywatelskiego, a jego koszt to niecałe 560 tys. zł. Budowa innego, mniejszego, bo 260 metrowego odcinka planowana jest pomiędzy ul. Porfirową i Bazaltową. Tu koszt robót oszacowano na 465 tys. zł.

ZOBACZ NOWY ODCINEK DROGI ROWEROWEJ W REJONIE UL. HALLERA

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera