MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Lubliniec sp. z o.o. w trudnej sytuacji materialnej. Zwróciła się do miasta o częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości ZDJĘCIA

PW
Hotel Zamek Lubliniec został otwarty w 2010 roku po kosztownej odbudowie
Hotel Zamek Lubliniec został otwarty w 2010 roku po kosztownej odbudowie PW
Odrestaurowanie lublinieckiego zamku przez spółkę noszącą tę samą nazwę, pochłonęło ponad 6 mln euro. A niedawno doszła jeszcze konieczność realizacji kolejnego kosztownego remontu. - Nasza sytuacja materialna jest bardzo trudna – informuje zarząd spółki, który zwrócił się do miasta o zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 50 proc. Miasto na razie odmówiło, ale sprawa prawdopodobnie będzie miała dalszy ciąg.

Petycję w tej sprawie zarząd spółki Zamek Lubliniec skierował do urzędu miejskiego już w czerwcu. Zwrócił się w niej o „wystąpienie z inicjatywą podjęcia uchwały w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w wysokości 50 proc. za rok 2018 oraz lata późniejsze dot. podmiotów będących właścicielami nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków i prowadzących w tych nieruchomościach działalność hotelowo-gastronomiczną, w której odbywają się różne inicjatywy kulturalne”.

Zarząd podkreślił, że wspomniani właściciele – zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – muszą ponosić wysokie koszty utrzymania takich obiektów (m.in. remonty, prace konserwatorskie, restauratorskie, popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytku).

- Po pięciu latach Zamek Lubliniecki został odrestaurowany, co pochłonęło ogromne nakłady finansowe w wysokości ok. 6 mln euro, a w trakcie dokonywania prac remontowych i adaptacyjnych Zamek Lubliniec sp. z o.o. napotykała ogromne trudności związane m.in. z: nieotrzymaniem dotacji unijnych, nieuczciwością i niefachowością kontrahentów, jak również z kryzysem gospodarczym – wymieniła w petycji Daniela Stier, prezes zarządu. - Przez cały okres remontu Zamek Lubliniec sp. z o.o. nie przynosiła żadnych dochodów, a wszelkie posiadane środki przeznaczała na odrestaurowanie zamku – zaznaczyła.

Prezes zwróciła uwagę, że celem odbudowy było nie tylko prowadzenie działalności hotelowo-gastronomicznej, ale również udostępnienie zabytku mieszkańcom, organizowanie wystaw, plenerów malarskich oraz koncertów. I zapewniła, że szereg inicjatyw tego rodzaju się w zamku odbywa. Poinformowała też jednak, że spółka jest niestety w bardzo trudnej sytuacji finansowej, do czego przyczynił się m.in. remont, który musiała wykonać przed rokiem, ale również brak źródła finansowania obrotowego.

Petycję analizowała Komisja Finansowo – Ekonomiczna Rady Miejskiej w Lublińcu, która m.in. zasięgnęła opinii burmistrza. Odbyła kilka posiedzeń, także z udziałem Danieli Stier. Ostatecznie komisja uznała, że sprawa ma zbyt złożony charakter i wymaga szerszych konsultacji, żeby w tym momencie zająć jednoznaczne stanowisko. Póki co uznała petycję za niezasadną, a rada podzieliła jej zdanie podczas ostatniej w tej kadencji sesji roboczej.

- Modyfikacja uchwał podatkowych w trakcie roku podatkowego uzasadniona jest w wyjątkowych przypadkach, bowiem narusza poczucie stabilności prawa i może spotkać się z poczuciem krzywdy innych podatników – uzasadniła komisja. - Za najbardziej racjonalne należy uznać wprowadzanie rozwiązań podatkowych z początkiem roku podatkowego. Zwolnienie, o którym mowa w petycji, jeżeli znajdzie uznanie rady, nie powinno być przedmiotem odrębnej uchwały, lecz uchwał ustalających stawki podatku od nieruchomości na poszczególne lata – wyjaśniła.

A stawki na 2019 rok ustali nowo wybrana rada wkrótce po tym jak formalnie zacznie funkcjonować, czyli prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia. Spółka musi więc niebawem ponowić swoją petycję.

Prezes Daniela Stier o sytuacji finansowej spółki (z treści petycji)
Obecna sytuacja materialna Zamku Lubliniec Sp. z o.o. jest bardzo trudna. Od kilku lat wykazywana jest strata finansowa. Dodatkowo Plus Bank S.A. wypowiedział Zamkowi w Lublińcu sp. z o.o. kredyt obrotowy i zażądał spłaty zobowiązania w wysokości 200 tys. zł (kwota ta została spłacona 10.11. 2016).

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

II tura wyborów w niedzielę, 4.11.2018

ualnie ogłoszenie upadłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni