Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast osiedla będzie nowy blok energetyczny

Anna Zielonka
Barbara Maćkowiak, Aneta Nowak i Małgorzata Guzik czekają na nowe mieszkania
Barbara Maćkowiak, Aneta Nowak i Małgorzata Guzik czekają na nowe mieszkania fot. anna zielonka
Dziewięć bloków, w których mieszka około 400 mieszkańców zniknie z Osiedla Awaryjnego. Zostaną wyburzone, podobnie jak pobliskie kominy, chłodnie i budynki należące do Elektrowni Jaworzno II.

W tym miejscu, w rejonie ul. Dąbrowszczaków, ma bowiem powstać ogromny blok energetyczny, o mocy ponad 910 megawatów. Będzie wytwarzał dwa razy więcej energii niż podobny blok, oddany do użytku w maju ubiegłego roku w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Jego moc będzie aż osiem razy większa od tych, jakie posiadają zwykłe elektrownie.

Cały proces przekształceń ruszy w najbliższy czwartek 25 lutego br., kiedy na sesji Rady Miasta podejmowane będą decyzje w sprawie zmian przeznaczenia terenów wokół elektrowni.

To niezbędne, bo dziś brakuje gruntów pod tę wielką inwestycję. W mieście mówi się o niej od kilu lat, ale teraz nabiera realnych kształtów. Mieszkańcy bloków na Osiedlu Awaryjnym wiedzą nawet, dokąd będą musieli się wyprowadzić. Najprawdopodobniej w przyszłym roku.

- Mamy podpisane wstępne umowy, związane z przeprowadzką. Koncern obiecał, że wybuduje nam mieszkania w centrum Jaworzna. Widzieliśmy już projekt nowego osiedla przy ulicy Sportowej. Na terenie, należącym do Południowego Koncernu Energetycznego, gdzie kiedyś mieściła się Elektrownia Jaworzno I, mają powstać trzy bloki mieszkalne. Będą tam też garaże, miejsca parkingowe i place zabaw - mówi Aneta Nowak, mieszkanka Osiedla Awaryjnego.

Większość jaworznian cieszy się z planowanej przeprowadzki. - Stąd wszędzie jest daleko. Nie ma tutaj żadnego sklepu, a autobus jeździ zaledwie co godzinę - podkreśla Barbara Maćkowiak.

W jednym z nowych bloków ma powstać wspólnota mieszkaniowa. Tam zamieszka jedenastu właścicieli, którzy na osiedlu wykupili wcześniej mieszkania. Do pozostałych dwóch bloków przeniosą się mieszkańcy lokali komunalnych. Część lokatorów zamieszka też w lokalach z wtórnego rynku mieszkaniowego. Koncern ma je wyremontować.

Przedstawiciele PKE S.A. ostrożnie wypowiadają się na temat tego przedsięwzięcia, twierdząc, że nie zapadła jeszcze decyzja, kiedy ruszy. - Dlatego w tej sprawie nie możemy jeszcze udzielać szczegółowych informacji- przekonuje Dariusz Wójcik, rzecznik prasowy Polskiego Koncernu Energetycznego S.A.

- Pozwolenie na budowę zależy od zgodności projektu tej budowy z planem zagospodarowania przestrzennego terenu - tłumaczy Teobald Jałyński, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Magistrat przygotowuje już jednak odpowiednie podłoże prawne. Na czwartkowej sesji Rady Miasta radni mają zatwierdzić uchwałę na temat studium uwarunkowań terenu wokół Elektrowni Jaworzno II. Zmianie ulegnie przeznaczenie terenów, z leśnych na produkcyjno-usługowe, urządzeń elektroenergetycznych i projektowanych linii kolejowych. Zniknie tzw. zabudowa mieszkaniowo-usługowa, czyli okoliczne bloki. Powstanie tu ogromna 200-metrowa chłodnia, sieć bocznic kolejowych, linii energetycznych i składowisko węgla. Rozbudowana będzie stacja energetyczna Byczyna, gdzie przesyłana jest wytworzona w elektrowni energia. Zmieni się lokalny układ dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera