Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięta trasa DK86 w Katowicach będzie otwarta szybciej. Drogowcy wybudowali nowy wiadukt

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
DK86 w Katowicach zostanie otwarta 10 dni wcześniej niż planowano. Od 19 września Pszczyńska znów będzie przejezdna
DK86 w Katowicach zostanie otwarta 10 dni wcześniej niż planowano. Od 19 września Pszczyńska znów będzie przejezdna UM Katowice
Trasa DK86 w Katowicach zostanie otwarta 10 dni wcześniej niż planowano: nie 30 a już 19 września 2020. Ruch przez Pszczyńską na wysokości Giszowica będzie poprowadzony po nowym wiadukcie po jednym pasie w każdym kierunku jazdy. Otwarcie DK86 nie oznacza jednak końca korków na trasie. Wręcz przeciwnie, bo przebudowa węzła Giszowiec zakończy się dopiero w drugim kwartale 2022 roku

DK86 w Giszowcu zostanie otwarta już 19 września

To doskonała wiadomość dla kierowców, którzy od końca czerwca na trasie Katowice – Tychy musieli jeździć objazdami przez Nikiszowiec i Szopienice. Wszystko dlatego, że DK86 została zamknięta ponad dwa miesiące temu - 27 czerwca, gdy gwałtowne opady deszczu spowodowały osunięcie skarpy zabezpieczającej stary wiadukt w ciągu drogi. W efekcie zapadł się spory fragment jezdni ulicy Pszczyńskiej, w związku z tym wyłączono z ruchu niemal kilometrowy odcinek jezdni od węzła Murckowska aż po skrzyżowanie z 73 Pułku Piechoty.

ZOBACZCIE ZDJECIA

Uszkodzony wiadukt i tak w ramach przebudowy węzła Giszowiec (przebudowa trwa od maja 2019) był przewidziany do rozbiórki, ale w późniejszym terminie. Tymczasem rozbiórkę trzeba było przyspieszyć, następnie wybudować nowy wiadukt, by jak najszybciej przywrócić ruch na DK86, która jest kluczowa dla komunikacji w regionie. Te prace ruszyły już w lipcu.

I miały potrwać do końca września, ale zakończą się wcześniej niż planowano, a DK86 zostanie otwarta już 19 września.

Nie przeocz

- W lipcu wykonawca zintensyfikował prace czego efektem jest otwarcie przejezdności ul. Pszczyńskiej, czyli drogi krajowej nr 86 o 10 dni wcześniej niż przyjęliśmy w harmonogramie. Nie 30 września, jak pierwotnie planowano, a od soboty 19 września, ruch będzie poprowadzony po nowym wiadukcie po jednym pasie w każdym kierunku jazdy – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent miasta Katowice.

Od 19 września zmiany w ruchu na 73 Pułku Piechoty. Będą objazdy

Zaraz za nowym wiaduktem kierowcy wrócą na istniejącą jezdnię wschodnią w kierunku do Giszowca, Tychów (DK86) lub na DK81 (ul. 73 Pułku Piechoty). Wyłączona z ruchu pozostanie natomiast jezdnia zachodnia, na której nowa nawierzchnia będzie gotowa wiosną przyszłego roku.

- Wtedy też planowane jest otwarcie zjazdu z autostrady A4 w kierunku Tychów – zapowiadają katowiccy urzędnicy.

Tymczasem trwają planowane prace w ramach przebudowy węzła Giszowiec, w tym roboty na ulicy 73 Pułku Piechoty.

– Jeszcze we wrześniu będziemy chcieli przenieść ruch na 73 Pułku Piechoty na nową jezdnię. Będziemy w tym miejscu utrzymywać cały czas relacje – po jednym pasie w każdym kierunku jazdy. Natomiast zakres prac wymaga zamknięcia obecnego zjazdu z ul. 73 Pułku Piechoty i Karolinki w kierunku Tychów i Murcek. Dlatego od 19 września dla tych kierowców wprowadzimy objazdy (więcej o objazdach na końcu tekstu - przy. red.) – zapowiada Adam Owsiany, dyrektor projektu, NDI SA (to NDI jest generalnym wykonawcą przebudowy).

DK86 w Katowicach zostanie otwarta 10 dni wcześniej niż planowano. Od 19 września Pszczyńska znów będzie przejezdna

Zamknięta trasa DK86 w Katowicach będzie otwarta szybciej. D...

Przebudowa za 247,5 mln zł. Skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe

Przypomnijmy: przebudowa węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania ulic Pszczyńskiej (DK86) i 73 Pułku Piechoty (DK81), trwa od ubiegłego roku i ma się zakończyć w drugim kwartale 2022 roku (termin przesunięto z pierwszej połowy 2021 r.).

W ramach inwestycji modernizowane jest samo skrzyżowanie, ale też okoliczne drogi, w tym ulica Pszczyńska (DK86) na odcinku od autostrady A4 aż do ul. Górniczego Stanu, a także 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolista.

Musisz to wiedzieć

Przebudowa węzła Giszowiec w liczbach:

  • 58,5 tysiąca – tyle pojazdów codziennie przejeżdża po DK 86 na wysokości katowickiego Giszowca
  • 247,5 mln zł – tyle kosztować będzie przebudowa węzłów DK81 i DK 86
  • 3,62 km – to łączna długość rozbudowywanych i przebudowywanych dwóch odcinków DK 81 i DK 86

Zadanie pochłonie 247,5 mln zł (z czego aż 210 mln zł – to dofinansowanie unijne) i jest największą drogową realizacją Katowic od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. W efekcie przebudowy skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. Powstaną tu dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów i Skoczowa oraz na północ w kierunku Łodzi i Gdańska, drugi będzie dedykowany dla ruchu lokalnego – w kierunku Giszowca, Murcek i Ochojca.

Warto dodać, że że węzeł Giszowiec to jedno z wąskich drogowych gardeł Katowic o olbrzymim natężeniu ruchu: tylko DK86 każdego dnia jeździ około 58,5 tysiąca pojazdów. Z kolei DK81, czyli ulica 73 Pułku Piechoty jest jedną z najważniejszych miejskich arterii w ruchu lokalnym, ale nie tylko, bo łączy też Pszczyńską z wiślanką.

Objazdy przez zamknięcie zjazdy z ul. 73 Pułku Piechoty i Karolinki

  • Dla kierowców jadących w kierunku Tychów i Murcek od ul. Kolistej oraz ul. 73 Pułku Piechoty i ul. Karolinki na okres około 5 tygodni zostają wprowadzone objazdy.
  • Kierowcy jadący od ul. Kolistej, ul. 73 Pułku Piechoty i ul. Karolinki poprowadzeni będą oznakowaniem drogowskazowym na ul. Pszczyńską w kierunku centrum, następnie ul. Murckowską do zjazdu na wysokości Cmentarza Komunalnego, nawrotka na wysokości ul. Porcelanowej i powrót ulicami Murckowską i Pszczyńską w kierunku Tychów i Murcek.
  • Kierowcy jadący od Mysłowic wzdłuż ul. Mysłowickiej poprowadzeni zostaną drogowskazami na objazd ulicami: Szopienicką, Górniczego Dorobku, Gospodarczą do węzła przy ul. Porcelanowej, następnie ulicami Murckowską i Pszczyńską w kierunku Tychów i Murcek. Będzie to objazd, tak, aby odciążyć dzielnicę Giszowiec. Dla mieszkańców Giszowca pozostawiony będzie wyjazd w kierunku Tychów i Murcek w lewo z ul. Górniczego Stanu.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera