Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasłużeni dla miasta Ruda Śląska - Marek Wacław Judycki, Bronisław Wątroba oraz Norbert Klosa

Redakcja
Trzej znani rudzcy twórcy kultury - Marek Wacław Judycki, Bronisław Wątroba oraz Norbert Klosa - dołączyli do grona Zasłużonych dla miasta Ruda Śląska. Tytuł ten jest uhonorowaniem ich dotychczasowej działalności kulturalnej na rzecz Rudy Śląskiej i jej mieszkańców. Rada Miasta przyznała także tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Ruda Śląska” księdzu doktorowi Krzysztofowi Bąkowi.

Marek Wacław Judycki urodził się w Kielcach, ale od prawie 40 lat mieszka w Rudzie Śląskiej. Z miastem tym związał swoje życie osobiste oraz zawodowe. Przez większą część życia zajmował się edukacją młodzieży jako nauczyciel szkolnictwa zawodowego. Marek Wacław Judycki jest poetą, plastykiem, historykiem i gawędziarzem, a także felietonistą oraz dziennikarzem prasy lokalnej. Od wielu lat widoczna jest jego działalność społeczna i kulturalna związana przede wszystkim z Rudą Śląską, ale także często wykraczająca poza granice miasta. Judycki jest m.in. autorem wielu utworów dla dorosłych i dzieci, pisanych po polsku i po śląsku. Ponadto jest on także sprawnym organizatorem różnorodnych spotkań otwartych, imprez i prelekcji w Rudzie Śląskiej i regionie.

Marek Wacław Judycki zasłynął jako twórca unikatowych wycinanek zwanych ażurem, a jego prace można było podziwiać na różnych wystawach w Rudzie Śląskiej oraz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. – Według mnie wycinanie to świetny pomysł na to, żeby w ten sposób przedstawiać otaczający nas świat – mówi Marek Wacław Judycki. – Do tworzenia wycinanek zainspirowały mnie tradycyjne wycinanki ludowe. Złapałem za nożyczki i postanowiłem nie rozstawać się z nimi - dodaje rudzki artysta.

Kolejną postacią szczególnie zasłużoną dla miasta jest Bronisław Wątroba, który znany jest w Rudzie Śląskiej jako fraszkopisarz, animator kultury i popularyzator śląskiej mowy oraz numizmatyk. Twórczość Bronisława Wątroby w dziedzinie literatury oparta jest na fraszkach pisanych gwarą śląską. – Zaangażowanie pana Bronisława Wątroby w działalność kulturalną sprawiło, że jest on współorganizatorem różnych konkursów, a także wystaw kolekcjonerskich. Dzięki niemu od 7 lat organizowany jest w Rudzie Śląskiej Zlot Miłośników Śląskiej Fraszki oraz „Barbórkowy Konkurs Poetycki” – podkreśla Cecylia Gładysz, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Ruda Śląska. Bronisław Wątroba został także nagrodzony w 2012 roku medalem im. Juliusza Mękickiego w dziedzinie numizmatyki za wkład w rozwój wiedzy o mennictwie śląskim.

Do grona „Zasłużonych dla Rudy Śląskiej dołączył też Norbert Klosa – założyciel i aktywny działacz Koła Halemba Związku Górnośląskiego oraz były radny Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej . Przez cały czas Norbert Klosa związany był z nieistniejącą już Kopalnią Węgla Kamiennego „Wawel”. Jest on znakomitym gawędziarzem, promującym śląską gwarę oraz Rudę Śląską. W roku 2007 został Ślązakiem Roku, zwyciężając w konkursie „Po naszymu, czyli po Śląsku”. Zaangażowanie w rozwój kultury w Rudzie Śląskiej to nie jedyne osiągnięcia Norberta Klosy. Od wielu lat jest także aktywnym sportowcem. – W 2011 roku wziął udział w zorganizowanej na rynku pod Urzędem Miasta Rudzkiej Pokojowej Sztafecie Biegowej ku czci Jana Pawła II, a wcześniej w roku 1998 biegł do Watykanu jako zawodnik Rudzkiej Pokojowej Sztafety Biegowej – czytamy w uzasadnieniu uchwały przyznającej mu tytuł.

Honorowym obywatelem Rudy Śląskiej został ks. dr Krzysztof Bąk, który od początku swojej drogi duszpasterskiej angażował się w działalność na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. – Na początku lat osiemdziesiątych było to ewenementem i absolutnie pionierskim działaniem w skali kraju – stwierdza radny Jan Mucha. – Przez tą działalność ksiądz Bąk zaszczepił troskę o niepełnosprawnych u licznej grupy swoich wychowanków – dodaje.

Od 1987 roku ksiądz Bąk związany jest z Caritas Diecezji Katowickiej jako duszpasterz niepełnosprawnych i organizator pierwszego diecezjalnego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Borowej Wsi. Dzięki jego determinacji powstały kolejne ośrodki m.in. w Rudzie Śląskiej – Halembie, w Knurowie, Pszczynie i Katowicach. Obecnie w Rudzie Śląskiej działają 2 ośrodki prowadzone przez archidiecezjalną Caritas – Ośrodek Najświętsze Serce Jezusa w dzielnicy Halemba oraz Święta Elżbieta w Rudzie.

Tytuł „Zasłużony dla miasta Ruda Śląska” wcześniej przyznano już 36 razy. W gronie „Honorowych Obywateli Miasta Ruda Śląska” do tej pory znajdowało się 11 osób.



*Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
*Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
*Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
*Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!