Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastawki serca wszczepione owcom: nadzieja dla dziesiątek tysięcy osób

Aga
Zastawki serca wszczepione owcom to nadzieja dla dziesiątek tysięcy osób w Polsce
Zastawki serca wszczepione owcom to nadzieja dla dziesiątek tysięcy osób w Polsce Andrzej Zgiet
W Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland, które jest liderem projektu, dokonano właśnie skutecznego wszczepienia zastawki sześciu owcom. Nowy, innowacyjny model zastawek implantowanych przezskórnie (niechirurgicznie) opracowywany przez konsorcjum polskich firm i instytucji, to nadzieja dla dziesiątek tysięcy osób w Polsce na skuteczne i małoinwazyjne leczenie nabytych wad serca i niewydolności serca.

To wielka szansa na zdrowie dla tysięcy pacjentów z niewydolnością serca. Trwają testy w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca.

- Owce ze względu na zbliżoną do ludzkiej anatomię dużych naczyń krwionośnych oraz łatwy dostęp do klatki piersiowej stanowią rekomendowany model do testów przedklinicznych zastawek – wyjaśnia prof. Paweł Buszman z Polsko - Amerykańskich Klinik Serca.

Zabiegi u zwierząt przebiegły prawidłowo. Z obserwacji wynika, że zastawki pracują bez zarzutu, a zwierzęta żyją i są w zadowalającej lekarzy kondycji. Wykorzystując nowoczesne metody obrazowania serca, takie jak w najlepiej wyposażonej klinice kardiologii, możemy przyżyciowo badać owce i ich serca przez długi okres czasu.

- Sukcesem tych badań jest to, że zaledwie w dwa i pół roku stworzono prototypy dwóch typów zastawek (biologicznej i w pełni sztucznej) oraz wykonano skuteczne ich implantacje – wskazuje dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, szef CBR PAKS. - Te działania najlepiej uwidaczniają potencjał polskich naukowców – lekarzy, inżynierów i biotechnologów.

- Prace są już bardzo zaawansowane. Wstępne wyniki obserwacji krótkoterminowej wskazują na prawidłową funkcję implantów i zwiększają ich rokowania na rozpoczęcie badań klinicznych. Faza wdrożeniowa ma przygotować wynalazek do wprowadzenia na rynek medyczny – podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes American Heart od Poland.

Zastawki serca odpowiadają za prawidłowy kierunek przepływu krwi w organizmie, a dokładnie zapobiegają jej cofaniu się w trakcie pracy głównej pompy organizmu człowieka. Upośledzenie funkcji zastawki aortalnej regulującej przepływ krwi z lewej komory serca do aorty powoduje cofanie się krwi do serca, co skutkuje jego powiększeniem, zmniejszeniem wydajności pracy i obniżenia rzutu serca, a w konsekwencji prowadzi do niewydolności układu krążenia i oddechowego.

- Częstość występowania wad zastawkowych rośnie z wiekiem, niestety równocześnie z ryzykiem operacyjnym u pacjentów. Wprowadzenie do praktyki klinicznej zastawek implantowanych małoinwazyjną metodą przezskórną (bez ingerencji kardiochirurgicznej) pozwoliło na leczenie chorych, u których ryzyko chirurgicznej wymiany zastawki jest wyjątkowo wysokie, np. u ludzi w starszym wieku – wyjaśnia prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg.

Obecnie to właśnie cena rynkowa zastawek TAVI ogranicza ich dostęp dla pacjentów. Polski wynalazek po wdrożeniu wpłynie na znaczne obniżenie kosztów zastawki i upowszechnienie jej stosowania.

Należy podkreślić, że w przypadku pacjentów o podwyższonym ryzyku  operacyjnym oraz w podeszłym wieku nie istnieją metody alternatywne. Wprowadzenie do praktyki klinicznej polskiej zastawki TAVI zwiększy dostępność tej innowacyjnej metody dla chorych nie tylko w Polsce, ale i na świecie, skróci czas hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentów po zabiegu oraz pozwoli na promocję polskiej nauki i medycyny na arenie międzynarodowej.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!