MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawiercie nie rezygnuje z planów remontu synagogi? Miasto chce dostać pozwolenie budowlane

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Tak po remoncie może wyglądać budynek dawnej synagogi w Zawierciu.
Tak po remoncie może wyglądać budynek dawnej synagogi w Zawierciu. UM Zawiercie
Kilka tygodni temu rada miejska w Zawierciu odrzuciła projekt uchwały, dzięki której w budżecie zabezpieczona zostałaby kwota 3,3 mln złotych na remont dawnej synagogi. Władze miasta nie rezygnują jednak z planów. Do starostwa wpłynął wniosek o uzyskanie pozwolenia budowlanego na przebudowę budynku.

Zawiercie pozyskało w tym roku budynek dawnej synagogi, który znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej w Zawierciu. Na ten cel nie wydano ani złotówki. Prezydent miasta chciał wyremontować obiekt i przekształcić go w centrum kulturalne, z którego mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy Zawiercia. Przygotowano projekt z wizualizacjami oraz wniosek, który pozwoliłby pozyskanie środków z funduszy norweskich i EOG. Konieczne było jednak zabezpieczenie na ten cel wkładu własnego. zabezpieczenie środków na wkład własny, który pozwoliłby na pozyskanie dofinansowania. Wkład własny wyniósłby 3,3 milionów złotych, a limit wydatków rozłożony zostałby na kilka lat. Koszt całego remontu wyniósłby 12 milionów złotych, ale większa część pokryta byłaby przez dofinansowanie. Rada miejska w Zawierciu nie podzieliła jednak entuzjazmu władz miasta i odrzuciła projekt uchwały w tej sprawie.

Zawiercie nie zrezygnowało jednak ze swoich planów. 4 maja do Starostwa Powiatowego w Zawierciu wpłynął wniosek o udzielenie pozwolenia budowlanego. Obejmować ma przebudowę budynku dawnej synagogi z rozbudową o galerię frontową, zmianę sposobu użytkowania na "Centrum Edukacyjno - Kulturalnego", budowę infrastruktury technicznej i zagospodarowanie terenu dookoła synagogi. Obecnie wniosek jest w trakcie rozpatrywania. Jak miasto zamierza sfinansować tę inwestycję, skoro rada miejska nie jest jej przychylna?

- Gmina posiada dokumentację projektową przebudowy budynku dawnej synagogi z rozbudową o galerię frontową i zmianą sposobu użytkowania na centrum edukacyjno-kulturalne. Jeżeli Starostwo Powiatowe w Zawierciu przychyli się pozytywnie do naszego wniosku, pozwolenie będzie ważne trzy lata. W tym czasie będziemy szukali zewnętrznych źródeł finansowania dla tej inwestycji - tłumaczy Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Zawierciu. - Według kosztorysu inwestorskiego może ona kosztować około 6 milionów złotych. Za wcześnie, by mówić o tym, kiedy ruszą prace. W tej chwili szukamy możliwości pozyskania środków na zagospodarowanie tego miejsca - dodaje.

Przypomnijmy, że synagoga znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej 41 w Zawierciu. Została wybudowana w 1880 roku. Budynek wzniesiono na planie prostokąta. Zastosowano w niej tradycyjny układ. Od wschodu znajdowała się główna sala modlitewna. Od zachodu znajdował się natomiast babiniec z przedsionkiem. W dalszym ciągu jest dostrzegalny pierwotny układ okien. Synagoga została zdewastowana przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Po 1945 roku została przebudowana i zagospodarowana pod sklepy. Od kilkunastu lat stoi pusta i powoli popada w ruinę. W ramach projektu społecznego uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej w Zawierciu na jednej ze ścian powieszony został baner przypominający mieszkańcom i przyjezdnym, że w tym miejscu znajduje się synagoga.

O tym co powinno znaleźć się w budynku synagogi rozmawiano podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami Zawiercia. Pomysłów na zagospodarowanie budynku i jego otoczenia było wiele. Proponowano powstanie m.in. muzeum nawiązującego do tradycji przemysłowej, sali koncertowej, czytelni, miejsca warsztatów muzycznych i filmowych czy strefy chemika.

Wcześniej głos w tym temacie zabrali także przedstawiciele Zawierciańskiego Forum Młodzieży, którzy jednogłośnie stwierdzili, że zależy im na stworzeniu miejsca przyjaznego i zarazem łatwo dostępnego dla młodzieży. Podkreślano także, że w budynku powinna powstać przestrzeń kulturalna sprzyjająca integracji międzypokoleniowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni