ZIELONA TRANSFORMACJA ZACZYNA SIĘ W KOPALNIACH JSW

Materiał informacyjny Zielona transformacja
Nowoczesne górnictwo i zielona transformacja to filary, które towarzyszą Jastrzębskiej Spółce Węglowej, posiadającej unikalny w światowej skali i efektywny model biznesowy. Spółka już od 30 lat wydobywa i dostarcza węgiel koksowy, będący podstawowym składnikiem wsadu do wytwarzania stali. JSW ma jednocześnie świadomość, że transformacja energetyczna odbywa się tu i teraz.

Kopalnie JSW jako punkt wyjścia do zielonej transformacji

Dynamiczny rozwój sektora zielonych energii sprawia, że paliwa kopalne przechodzą do technologicznego lamusa. Wraz z transformacją energetyczną, świat potrzebuje jednak coraz większej ilości silników elektrycznych, turbin wiatrowych i wodnych oraz paneli fotowoltaicznych, a tym samym magazynów energii. To elementy powstające ze stali, która pozwoliła również rozwiązać największy problem odnawialnych źródeł energii, czyli ich zależności od warunków atmosferycznych. Stal nie powstałaby jednak gdyby nie węgiel koksowy, w głównej mierze wydobywany przez Jastrzębską Spółkę Węglową. JSW jest więc istotnym ogniwem w procesie zielonej transformacji, która zaczyna się w kopalniach należących do spółki.

To właśnie ze względu na istotę produkcji stali, Komisja Europejska zdecydowała się o wpisaniu na kolejne cztery lata węgla koksowego na listę surowców o krytycznym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego i technologicznego - tzw. CRM – Critical Raw Materials. W tym elitarnym gronie, produkty JSW znajdują się nieprzerwanie od 2014 roku. Dla spółki, decyzja KE jest doskonałym prognostykiem, który pozwala wzmacniać pozycję rynkową i pozytywnie kreuje relacje z instytucjami finansowymi. To także niezwykle istotne zobowiązanie wobec partnerów handlowych, szczególnie w trakcie obecnych, globalnych trudności logistycznych. Decyzja KE pozwoliła jednocześnie na uzyskanie bezpieczeństwa dostaw surowców niezbędnych dla zielonej i cyfrowej transformacji Europy oraz jej uniezależnienie od zewnętrznych producentów.

JSW chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku

Zielona transformacja oznacza również neutralność klimatyczną, którą Jastrzębska Spółka Węglowa chce osiągnąć do 2050 roku. Jak przyznaje spółka, najważniejszym elementem Strategii Środowiska Grupy Kapitałowej JSW jest Program Redukcji Metanu i jego gospodarcze wykorzystanie do produkcji energii. To dlatego, że metan, który uwalnia się w trakcie wydobycia węgla w kopalniach JSW, zaliczany jest do gazów cieplarnianych o znacznym wpływie na zmiany klimatyczne, będąc jednocześnie wydajnym źródłem energii. W 2017 roku, JSW wdrożyła więc program, który pozwala zwiększać poziom gospodarczego wykorzystania tego surowca. W ostatnich trzech latach spółka podwoiła ilość energii wytwarzanej z metanu, zaś realizowany program inwestycyjny zakłada, że w 2025 roku JSW wykorzysta całość metanu ujmowanego w stacjach odmetanowania. Jak zaznacza spółka, obecnie JSW jest już jednym ze światowych liderów w tym zakresie. W kopalniach spółki, średnia efektywność odmetanowania wynosi około 40 proc., podczas gdy średnia światowa nie przekracza 30 proc.

Wykorzystanie metanu przez JSW zauważa również Unia Europejska, która projekt przygotowany dla kopalni Pniówek, wsparła kwotą prawie 11 mln euro, stanowiących rekordową jednorazową dotacją w historii polskiego górnictwa. Działalnia te spowodowały przystąpienie w 2022 roku JSW do raportowania kwestii klimatu w międzynarodowym rattingu CDP, gdzie spółka otrzymała wysoką ocenę „C”, wyprzedzając wszystkie firmy z branży wydobywczej w Polsce. Spółka zajęła również wysokie czwarte miejsce, w IV edycji Badania Świadomości Klimatycznej Spółek, w której badano 152 spółki giełdowe.

JSW odnotowuje rekordowe zyski

Mimo wielu wyzwań rynkowych, Jastrzębska Spółka Węglowa bez wątpienia pozostaje jednym z liderów światowego rynku, co zawdzięcza budowanej od lat marce stabilnego i przewidywalnego dostawcy węgli koksowych i koksu. W 2022 roku Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej wypracowała zysk netto w wysokości prawie 7,6 mld zł, który był wyższy o 6,6 mld zł od zysku netto osiągniętego w 2021 roku. Stało się to pomimo że ubiegły rok charakteryzował się zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniem geopolitycznym, rosnącymi kosztami, a także realnym zagrożeniem kryzysem energetycznym.

Rekordowe wyniki finansowe, JSW zawdzięcza między innymi swoim prasownikom. Wydajna i ciężka praca prawie 30-tysięcznej załogi w swojej codziennej pracy udowadnia, że jest ona najcenniejszym dobrem jakie posiada spółka. Sukces ten jest także efektem bardzo dobrej współpracy ze stroną społeczną. Przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych wielokrotnie pokazywali, że zabiegając o interesy załogi, potrafią w negocjacjach uwzględnić sytuację spółki i perspektywy jej rozwoju.

Inwestycje w przyszłość

Niepewność na rynku energetycznym nie zamyka przed JSW inwestycji. Tylko w ubiegłym roku, spółka wydała na ten cel blisko 2 mld zł i były to nakłady o połowę wyższe niż rok wcześniej. Środki te przeznaczano w szczególności na rozbudowę i budowę nowych poziomów w kopalniach, które zdaniem spółki są gwarantem obecnych oraz przyszłych zdolności produkcyjnych.
Spółka utworzyła ponadto specjalistyczne narzędzie finansowe „JSW Stabilizacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty FIZ”, będące swoistą polisą na przyszłość dla JSW. W funduszu gromadzone są środki, które w razie załamania koniunktury, mają pozwolić JSW na stabilne prowadzenie dalszej działalności. W 2022 roku spółka zasiliła fundusz kwotą 4,2 mld zł, podnosząc wartość zgromadzonych tam środków do 4,9 mld złotych na koniec 2022 roku.

Spółka społecznie odpowiedzialna

W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, JSW nawiązuje szerokie relacje z lokalną społecznością, wspierając szereg istotnych inicjatyw. Spółka ma świadomość, że ich celem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców gmin na terenie których, spółka prowadzi działalność. W 2019 roku, JSW powołało do życia Fundację JSW która od tego czasu wsparła już ponad 900 prospołecznych projektów na kwotę ponad 27 mln zł.

O spółce JSW

Grupa Kapitałowa JSW pozostaje jedynym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu, który jest niezbędny do wytopu stali. Profil działalności spółki nadaje jej wyjątkowy charakter, stając się strategiczną marką dla rozwoju gospodarki Unii Europejskiej.

Węgiel koksowy wydobywany w kopalniach JSW wykorzystywany jest w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali. Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym. Głównymi odbiorcami produktów Grupy JSW są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz Indiach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ZIELONA TRANSFORMACJA ZACZYNA SIĘ W KOPALNIACH JSW - Portal i.pl