MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone Czeki WFOŚiGW w Katowicach. Po dziesięć tysięcy dla tych, którzy dbają o środowisko

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Zielone Czeki rozdano po raz trzydziesty. W tym roku przekazano pięć nagród dla osób i podmiotów, którym zależy na ochronie środowiska. Zobacz, kto otrzymał czek na dziesięć tysięcy złotych od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zielone Czeki 2023 – 30 lat nagrody

Historia Zielonych Czeków zaczęła się w 1993 roku. Wtedy po raz pierwszy WFOŚiGW rozdał tę nagrodę, która jest wręczana za działalność na rzecz ochrony środowiska. Oprócz statuetki nagroda jest wymierną korzyścią finansową. Każdemu laureatowi wręczono czek na dziesięć tysięcy złotych.

Zielone Czeki są wręczane w czterech kategoriach:

  • Ekologiczna osobowość roku,
  • Gmina przyjazna dla czystego powietrza,
  • Inwestycja proekologiczna roku,
  • Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej.

W 2023 otrzymali je kolejno:

  • Bogusław Biernat - za podejmowanie licznych inicjatyw proekologicznych oraz promocję walorów przyrodniczych Żywiecczyzny;
  • Gmina Opatów - za liczne działania mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza;
  • Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. - za realizację inwestycji „Remediacja byłej powojskowej bazy paliw w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach”;
  • Śląski Ogród Botaniczny - za wieloletnią aktywną działalność na rzecz ochrony przyrody i środowiska, w tym za realizację w 2022 roku „Śląskiego Kalendarza Ekologicznego”.

Zielone Czeki – nagroda specjalna

W tym roku wręczono także nagrodę specjalną. Otrzymał ją pan Zbigniew Binko Prezes Śląskiego Związku Pszczelarskiego w Katowicach. To największy związek skupiający pszczelarzy na terenie województwa śląskiego.

Nagrodę wręczyliśmy za całokształt kilkudziesięcioletniej działalności na rzecz rozwoju pszczelarstwa (tym samym na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego), za liczne akcje związane z popularyzowaniem pszczelarstwa, w tym te realizowane wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. To na przykład od kilku lat realizowana akcja małego pszczelarza. Ma ona celu popularyzowanie i wspieranie tych osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z pszczelarstwem – mówi Tomasz Bednarek prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Priorytety WFOŚiGW w Katowicach w 2023 roku

Przy okazji rozdania nagród spytaliśmy prezesa zarządu WFOŚiGW o działalność funduszu i priorytety na najbliższy okres działalności.

— Dziś zdecydowanie priorytetem jest poprawa jakości powietrza. Intensyfikujemy bardzo mocno działania związane z walką ze smogiem na przykład przez realizację programu Czyste Powietrze czy wprowadzonego w ubiegłym roku programu Ciepłe Mieszkanie. To także kontynuacje programów, które realizowaliśmy od wielu, wielu lat wspólnie z samorządami, które dotyczą ograniczenia niskiej emisji – dodaje prezes Tomasz Bednarek.

Zaznacza jednak, że fundusz nie zapomina też o o innych aspektach ochrony środowiska, czy to związanych z ochroną przyrody, gospodarką wodną, gospodarką wodną, ściekową i innych.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni