MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielony azyl nieopodal Gliwic. Park w Rudzińcu idealny na ucieczkę od codzienności!

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Park i Pałac w Rudzińcu
Park i Pałac w Rudzińcu Grzegorz Ożga/arch DZ/fotopolska.eu
Nieznane, ale niezwykle urokliwe – takie jest miejsce na Śląsku, o którym mowa. Park i Pałac w Rudzińcu to nie tylko świadectwa historyczne, ale także ważne przyrodniczo punkty na mapie województwa. Warto zatrzymać się w Rudzińcu, by odkryć tajemnice tamtejszego pałacu. Ten neoklasycystyczny obiekt z połowy XIX wieku, wraz z otaczającym go parkiem, stanowi idealne miejsce na chwilę wytchnienia i podróż w przeszłość.

Spis treści

Zielony azyl nieopodal Gliwic. Park w Rudzińcu idealny na ucieczkę od codzienności!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak magiczne miejsca kryje w sobie Śląsk. Park i Pałac w Rudzińcu to świadkowie bogatej historii regionu oraz cenne obiekty przyrodnicze. Planując podróż z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla, warto zatrzymać się w Rudzińcu, by doświadczyć uroku tego miejsca.

Zobaczcie, jak dziś wygląda pałac i park w Rudzińcu!

Zarys historyczny Rudzińca

Pierwsze wzmianki o Rudzińcu, wówczas znanym jako Rudno Małe, pochodzą z 1305 roku. W XIX wieku miejscowość rozkwitła, a w 1889 roku w miejscowej hucie żelaza wyprodukowano elementy konstrukcji stalowej Mostu Tumskiego we Wrocławiu. Rudziniec stał się ważnym punktem na mapie przemysłowego Śląska, a pałac, który tam wybudowano, do dziś przyciąga odwiedzających.

Rudziniec był własnością rodziny von Groeling w latach 1787-1833, kiedy prawdopodobnie istniała już tam rezydencja. W 1846 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Ruffer-Rother, która wybudowała obecny pałac, ukończony przed 1860 rokiem. W 1874 roku pożar zniszczył pałac i część wsi, jednak budowlę odbudowano w latach 1874-1876.

Przebudowy i przeznaczenie pałacu

Znacząca przebudowa miała miejsce w 1907 roku, kiedy to rezydencji nadano styl neorenesansu włoskiego i dobudowano kolejne piętro. Trzykondygnacyjna budowla została wzniesiona na planie prostokąta i zdobiły ją elewacje z boniowaniem, obramowaniami okien oraz fryzami z dekoracją roślinną. Główne wejście zdobił portyk wsparty na czterech żeliwnych kolumnach.

Po II wojnie światowej pałac przeszedł na własność Skarbu Państwa. Utworzono w nim mieszkania dla pracowników PGR oraz magazyny. W latach 70. XX wieku pałac odnowiono. Stał się wtedy siedzibą Uniwersytetu Ludowego, później Szkoły Rolniczej oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Od lat 80-tych w pałacu mieściła się szkoła, a także Biblioteka Publiczna i Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zobaczcie, jak dziś wygląda pałac i park w Rudzińcu!

Obecnie pałac w Rudzińcu jest zamknięty, ale otaczający go park, w którym znajduje się staw z wyspą, jest dostępny do zwiedzania. Warto odwiedzić to miejsce, by poczuć ducha historii i cieszyć się pięknem przyrody. Być może doczekamy dnia, kiedy pałac zostanie wyremontowany i udostępniony do zwiedzania, ukazując pełnię swojego dawnego blasku.

Park w Rudzińcu

Park w Rudzińcu o powierzchni 13 hektarów to zielony azyl nieopodal Gliwic. Znajdują się tu interesujące okazy drzew, w tym liczne pomniki przyrody. To idealne miejsce na ucieczkę od codzienności i relaks w otoczeniu przyrody. Staw z wyspą dodaje uroku temu malowniczemu zakątkowi.

Rudziniec to miejsce, które warto odkryć zarówno ze względu na jego historyczne znaczenie, jak i przyrodnicze walory. Zatrzymajcie się tutaj podczas swojej podróży po Śląsku i odkryjcie piękno Parku i Pałacu w Rudzińcu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni