Zmiany w ruchu w Dąbrowie Górniczej: powstają obwodnica i centra przesiadkowe. Rozpoczyna się drogowa rewolucja

PAS
Drogowa rewolucja w mieście rozpocznie się od budowy nowego ronda na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Moniuszki oraz budowy obwodnicy śródmieścia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE D. Nowak, PAS, UM DG
Za kilka dni, dokładnie 12 października zmieni się organizacja ruchu na odcinku ul. Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej. Podczas zamknięcia fragmentu jezdni powstawać będzie ogromne rondo na skrzyżowaniu z ul. Moniuszki. To część dużej inwestycji, obejmującej budowę centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w centrum oraz przebudowę całego układu drogowego w mieście. Wkrótce nie przejedziemy również ulicą Kolejową. Finalnie w śródmieściu ruch samochodowy ma zostać ograniczony i uspokojony, a kierowcy będą mogli szybciej i bez problemów jechać nową obwodnicą, która powstanie za Hutą Bankową.

W trakcie robót zamknięta zostanie jezdnia ul. Sobieskiego w kierunku Będzina – na odcinku od ul. Chopina do przewiązki na wysokości stacji paliw. Ruch w obu kierunkach poprowadzony będzie jezdnią w stronę centrum. Wjazd w ul. Moniuszki zostanie zamknięty, a dojazd do usytuowanych w tym rejonie firm i garaży, a także do Powiatowego Urzędu Pracy będzie się odbywał ul. Koszelew i Perla.

PRZESUNĄ PRZYSTANEK, ZBUDUJĄ CAŁKIEM NOWĄ DROGĘ

Zmieni się również lokalizacja przystanku autobusowego w stronę Będzina, który przesunięty zostanie na wysokość stacji paliw. Tam również znajdą się przystanki tramwajowe w obu kierunkach. W kolejnym etapie prac, po przywróceniu ruchu na jezdni w kierunku Będzina, jezdnia w stronę centrum zostanie zawężona do jednego pasa. Utrudnienia w rejonie budowanego ronda mogą potrwać około 6-8 miesięcy. W takiej sytuacji z pewnością więcej samochodów pojawi się na osiedlu Mydlice i ul. Legionów Polskich, którą także można dojechać w kierunku centrum miasta.

Z rondem na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Moniuszki połączona zostanie nowa droga biegnąca za hutą Bankową do ul. Kolejowej. Ma to być obwodnica śródmieścia i pierwszy wybór kierowców, którzy jadą np. w kierunku al. Majakowskiego, Redenu i Gołonoga, tak by nie generowali dodatkowego ruchu w ścisłym centrum Dąbrowy Górniczej. Tam pojawi się bowiem wiele przejść dla pieszych bezpośrednio na jezdniach, co z pewnością znacznie spowolni przejazd przez śródmieście.

CENTRUM PRZESIADKOWE I TUNEL POD TORAMI KOLEJOWYMI

To ważne elementy dużej inwestycji, obejmującej budowę centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w centrum oraz przebudowę układu drogowego.

Za 229 mln zł, inwestycję wykona konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez miasto i PKP PLK S.A. W jego ramach powstaną: parkingi po obu stronach torów – przy ul. Kościuszki i Limanowskiego(łącznie na 375 miejsc), tunel drogowy łączący te ulice, przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów, centrum przesiadkowe, do którego dojeżdżać będą autobusy, droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i ul. Kolejową, przejście podziemne w miejscu przejazdu przy ul. Konopnickiej i Kolejowej, który zostanie zlikwidowany. W ramach prac przebudowane będą także perony i tory przy stacji. Remont czeka ul. Kolejową, gdzie położona zostanie nowa nawierzchnia, wykonana będzie droga rowerowa, odnowione chodniki i oświetlenie. Wszystko ma być gotowe do końca marca 2023 r.

Prowadzenie prac w tak szerokim zakresie, wiąże się ze zmianami i utrudnieniami w ruchu. Oprócz ul. Sobieskiego, w listopadzie zmiany zostaną wprowadzone na ul. Kolejowej i w rejonie jej skrzyżowania z ul. Kościuszki. Ul. Kolejowa zostanie wyłączona z ruchu, ograniczony dojazd będzie możliwy dla mieszkańców i do punktów usługowych. To również wymusi zmiany tras kursujących tamtędy autobusów. Nad nowymi rozwiązaniami w tej kwestii pracuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Na początku grudnia zostanie natomiast czasowo zamknięty przejazd kolejowy przy ul. Konopnickiej.

Nie przeocz

GOŁONÓG NASTĘPNY W KOLEJCE

To jeszcze nie koniec planowanych zmian komunikacyjnych, bowiem w dalszej kolejności drugie centrum przesiadkowe powstanie w pobliżu dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu. Tutaj ostateczna, najniższa oferta złożona podczas sierpniowej aukcji elektronicznej także przez firmę Nowak-Mosty opiewa na kwotę 67,5 mln zł. Po akceptacji rozstrzygnięcia przez Urząd Zamówień Publicznych, podpisana ma zostać umowa z wykonawcą. Prace mogłyby więc ruszyć jeszcze w tym roku.

W ramach zadania przebudowany zostanie układ drogowy w rejonie dworca – powstaną miejsca parkingowe; tunel drogowy pod torami, który zastąpi przewidziany do likwidacji przejazd kolejowy; ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i Uklańskiego, a także Parkowej i Wczasowej; tunel pieszy prowadzący do peronów. Przebudowane i zmodernizowane zostaną również perony oraz układ torowy.

– Budowa centrów przesiadkowych wspólnie z koleją, to jedno z najważniejszych zadań na najbliższe lata. Uważam, że zrewolucjonizują sposób przemieszczania się w naszym mieście. Po centrum miasta przyszedł czas na centrum przesiadkowe w Gołonogu – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Będzie to kolejne wspólne przedsięwzięcie miasta i PKP PLK, związane ze zmianą układu komunikacyjnego, rozbudową infrastruktury, usprawnieniem ruchu drogowego i funkcjonowania transportu publicznego. Termin zakończenia robót zaplanowano na 31 grudnia 2022 r.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Protest pielęgniarek. Wysoka średnia wieku i niskie płace

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie