MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Sądzie Rejonowym w Czeladzi, z korzyścią dla mieszkańców. Przeniesie się tu z Będzina Wydział Ksiąg Wieczystych

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Sąd Rejonowy w Czeladzi został otwarty w październiku 2023 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sąd Rejonowy w Czeladzi został otwarty w październiku 2023 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/Sz. Kwiatkowski/FB Z. Szaleniec
Sąd Rejonowy w Czeladzi został oficjalnie otwarty 2 października 2023 roku. Władza sądownicza wróciła do tego zagłębiowskiego miasta po 13 latach. Cały czas w budynku oraz w jego otoczeniu trwają jednak nadal remonty i przebudowy. Dzięki kolejnej będzie mógł funkcjonować tutaj także Wydział Ksiąg Wieczystych.

- Podobnie jak wcześniej zrujnowane spółdzielcze warsztaty szybko przekształcały się w nowoczesny budynek sądowy, tak teraz stare spółdzielcze garaże przy ulicy Kombatantów równie szybko przeistaczają się w nowoczesne budynki administracyjne. To w nich, tuż koło budynku sadu, utworzony będzie Wydział Ksiąg Wieczystych. Już wkrótce czeladzianie nie będą musieli jeździć po wyciąg z ksiąg wieczystych do Będzina. Załatwią to na miejscu w Czeladzi – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Sąd Rejonowy w Czeladzi mieści się w wydzierżawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości na 10 lat budynku należącym do Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, położonym przy ulicy Kombatantów 4. Po tym czasie ministerstwo będzie mogło starać się np. o wykupienie budynku na własność albo też może zdecydować się na budowę całkiem innej siedziby, w innym miejscu. Miasto zapowiadało już wcześniej, że może przekazać pod tę inwestycję miejskie grunty. Nowe sale rozpraw powstały tutaj nie tylko w budynku głównym, ale także w spółdzielczych warsztatach.

W Sądzie Rejonowym w Czeladzi rozpatrywane są sprawy związane z postępowaniami karnymi, cywilnymi oraz sprawy rodzinne i nieletnich. Pracuje tutaj 9 sędziów, dwóch referendarzy, trzech asystentów, sześciu kuratorów i 27 urzędników.

Sąd Rejonowy w Czeladzi powstał poprzez podział właściwości Sądu Rejonowego w Będzinie. Sąd Rejonowy w Czeladzi rozpatruje sprawy z terenu Czeladzi, Bobrownik i Wojkowic, a Sąd Rejonowy w Będzinie z terenu Będzina oraz Psar.

Czeladź miała już kiedyś sąd. Sąd Powiatowy rozporządzeniem ministra sprawiedliwości został ustanowiony w tym mieście w 1951 roku. Istniał dziesięć lat, do 1961 roku. Wówczas Sąd Powiatowy w Czeladzi i obszar miasta Czeladź włączony został do okręgu Sądu Powiatowego w Będzinie, w ówczesnym województwie katowickim. Potem istniał tutaj jeszcze wydział zamiejscowy sądu w Będzinie, cywilno-karny a potem grodzki, zlikwidowany w 2010 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni