MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Janas została nowym prezesem Sądu Apelacyjnego w Katowicach

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zmiany w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Nowym prezesem sądu została Aleksandra Janas. Będzie pełniła tę funkcję sześć lat. Aleksandra Janas jest sędzią cywilistą i orzeka w V Wydziale Cywilnym SA w Katowicach oraz pełni funkcję rzecznika prasowego tego Sądu.
Zmiany w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Nowym prezesem sądu została Aleksandra Janas. Będzie pełniła tę funkcję sześć lat. Aleksandra Janas jest sędzią cywilistą i orzeka w V Wydziale Cywilnym SA w Katowicach oraz pełni funkcję rzecznika prasowego tego Sądu. arc.
Zmiany w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Nowym prezesem sądu została Aleksandra Janas. Będzie pełniła tę funkcję sześć lat. Aleksandra Janas jest sędzią cywilistą i orzeka w V Wydziale Cywilnym SA w Katowicach oraz pełni funkcję rzecznika prasowego tego Sądu.

Przypomnijmy, ze w marcu tego roku do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynął list podpisany przez 46 z 53 sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie odwołania obecnej prezes Katarzyny Frydrych, która piastowała niegdyś funkcję podsekretarza stanu u boku Zbigniewa Ziobry. Jak wskazywali sędziowie, miała otrzymać stanowisko w Katowicach tuż po wyborach.

- Nie jest sędzią tego sądu, nigdy nim nie była i nigdy w tym sądzie nie orzekała - twierdzili.

Zarzucali jej m.in. wspieranie projektu likwidacji sądów apelacyjnych i branie aktywnego udziału w odbieraniu niezależności i niezawisłości sądów.

Wygląda na to, że głosy sędziów zostały wysłuchane. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło wczoraj, 10 czerwca powołanie nowego prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach - Aleksandrę Janas. Akt powołania został podpisany w dniu 7 czerwca 2024 r. Chociaż katowiccy sędziowie ubiegali się o odwołanie Katarzyny Frydrych ze stanowiska, sędzia Janas nie była faworytką Zgromadzenia Sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach. 21 głosów - największą liczbę, otrzymał sędzia Wiesław Kosowski, wiceprzewodniczący wydziału karnego i sędzia sądu dyscyplinarnego. Aleksandra Janas była druga z trzynastoma głosami. Trzecim wskazanym przez zgromadzenie kandydatem był sędzia Robert Kirejew, rzecznik prasowy do spraw karnych w katowickim sądzie - otrzymał 10 głosów.

- Opinie sędziów o kandydatach na prezesa to powinien być standard - komentował na łamach "Dziennika Zachodniego" Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - Zresztą minister sprawiedliwości Adam Bodnar teraz to robi, zwraca się o przedstawienie mu kandydatów przez środowisko. Docelowo prawo należy zmienić tak, aby to sędziowie wybierali prezesa, a nie minister. Oczywiście łączyć się z tym powinna silniejsza odpowiedzialność za działanie sądu na poziomie lokalnym, dlatego projekt ustawy Iustitii przewiduje składanie sprawozdań przez prezesów przed lokalnym sejmikiem i powołanie przy sądach specjalnych rad, które będą omawiać problemy funkcjonowania sądu. Stan prawny jednak mamy jaki mamy, więc minister Bodnar obecnie i tak robi więcej niż musi. Teoretycznie nie musiałby prosić o konsultacje - dodał.

Adam Bodnar skorzystał z prawa dokonania wyboru i zdecydował, że katowickim sądem kierować właśnie Aleksandra Janas. Jest sędzią cywilistą i orzeka w V Wydziale Cywilnym SA w Katowicach oraz pełni funkcję rzecznika prasowego tego Sądu. Wcześniej, postanowieniem Prezydenta RP z 5 marca 2009 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach. Od 1 października 2014 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, a postanowieniem Prezydenta RP z 12 marca 2015 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni