Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmienia się szpital w Będzinie i jego otoczenie. Będą nowe schody i miejsca parkingowe. Rośnie już duża, nowa tężnia. Zobacz ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zmienia się teren wokół szpitala w Będzinie. Powstaje tam m.in. tężnia solankowaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zmienia się teren wokół szpitala w Będzinie. Powstaje tam m.in. tężnia solankowaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Starostwo Powiatowe
Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi z każdym miesiącem zmienia się z korzyścią dla pacjentów. Ogromne zmiany zaszły ostatnio w szpitalu w Czeladzi, teraz wiele dzieje się wokół szpitala w Będzinie, a plany sięgają jeszcze dalej. Chodzi o termomodernizację będzińskiej lecznicy, a także budowę centrum diagnostycznego, które ma powstać na terenie szpitalnym.

Spis treści

W Będzinie ma powstać nowe centrum diagnostyczne

– Planujemy wybudować tam dużą inwestycję dla Będzina – centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym i RTG. Nowy budynek połączony zostanie z budynkiem głównym, a będzie się wchodzić osobnym wejściem albo przechodzić przez obecną izbę przyjęć, która w ramach tej inwestycji też przejdzie remont. Zmieni się też system przejazdu przez teren wokół szpitala. To bardzo duża inwestycja, a sam koszt zakupu sprzętu to około 10 milionów złotych – informuje pełnomocnik dyrektora PZZOZ ds. restrukturyzacji dr n. med. Dariusz Jorg.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy ta inwestycja mogłaby się rozpocząć. - Plan budowy centrum diagnostycznego jest obecnie w fazie negocjacji z potencjalnymi partnerami prywatnymi. Z tego względu ostateczny zakres tej inwestycji oraz terminarz prac nie są na razie znane – tłumaczy Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowa PZZOZ w Będzinie i Czeladzi.

Rewitalizacja terenu wokół szpitala w Będzinie. Powstaje tężnia solankowa

Zmienia się już natomiast teren wokół lecznicy. Zakres inwestycji pod nazwą „Rewitalizacja szpitala w Będzinie” obejmuje m.in. rozbiórkę i wyburzenie budynku gospodarczego, zwanego magazynem pralni, zlokalizowanego w obszarze podwórka technicznego za budynkiem poradni. Po rozbiórce teren wraz z dojazdem od skweru zostanie wybrukowany. Powstaną tam miejsca parkingowe dla pracowników szpitala.

Zniknie też budynek portierni przy bramie wjazdowej na teren szpitala, od ul. Małachowskiego. Naprawiony zostanie mur oporowy w granicy działki. Wyburzony ma być także budynek odpadów przy głównym budynku szpitalnym od strony ul. Bereszki. Potem powstaną tutaj miejsca parkingowe dla karetek i samochodów dostawczych, obsługujących szpital.

Wyburzony będzie budynek magazynowania butli i odpadów komunalnych przy budynku technicznym. Powstanie nowe ogrodzenia terenu, zamontowane zostaną bramy i furtki. Co bardzo ważne, nowe schody zostaną wybudowane się od strony parkingów przy ul. Modrzejowskiej.

Projekt obejmuje także uporządkowanie zieleni na skwerze przy schodach terenowych oraz głównym wjeździe na teren lecznicy od strony ul. Modrzejowskiej. Szpital planuje zakończenie całości prac w drugim kwartale tego roku.

- Koszt tej inwestycji to około 1,4 mln zł. Inwestycja ta jest powiązana z finansowaną przez powiat będziński budową na tym terenie tężni solankowej. Dlatego w pierwszej kolejności rozpoczęły się prace, pozwalające na budowę tężni, a więc przebudowa dróg dojazdowych i przygotowanie terenu, na którym powstaje – mówi Agata Kalafarska-Winkler.

Szpital w Będzinie zmieni także swój wygląd

W planach jest też termomodernizacja będzińskiego szpitala, który ostatni raz był modernizowany wiele lat temu.

- Jeżeli chodzi o inwestycje planowane, to termin rozpoczęcia termomodernizacji jest uzależniony od pozyskania funduszy zewnętrznych na ten cel – tłumaczy Agata Kalafarska-Winkler.

– Cieszy mnie, że będziński szpital wreszcie doczeka się modernizacji i rozbudowy, a jego kierownictwo aplikuje o wszelkie dofinansowania, by te inwestycje udało się jak najszybciej zrealizować. Choć do Czeladzi, gdzie zlokalizowana jest większość oddziałów, nie mamy daleko, mieszkańcy Będzina zasługują, by na miejscu mieć dostęp do pełnej diagnostyki. Centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym i rentgenem z pewnością im to umożliwi – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera