MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Do realizacji trafi łącznie 119 projektów. Na co głosowali mieszkańcy?

Tomasz Breguła
fot. UM Katowice
W środę 22 września wyłoniono w Katowicach 119 zadań, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Frekwencja wyniosła ponad 15 proc. Najmłodszy głosujący mieszkaniec miał niespełna miesiąc, a najstarszy 99 lat.

Na te projekty głosowali Katowiczanie

Katowiczanie wybrali do realizacji łącznie 119 projektów. Wśród ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskały "Bezpieczne Katowice". Na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach Podlesiu zagłosowało 11 tys. 285 mieszkańców. Koszt realizacji wyniesie 900 tys. zł.

Drugie miejsce zajął projekt dotyczący rewitalizacji stawu Kozubek i utworzenie wokół niego zielonej strefy wypoczynku dla mieszkańców. Staw znajduje się przy ul. Obroki, na terenie po byłej kopalni węgla kamiennego „Kleofas". Ten projekt otrzymał 8 221 głosów. Wartość zadania, którego realizacja ma się zakończyć dopiero w 2023 roku, to 1,8 mln zł.

Na ostatnim miejscu podium znalazła się Modernizacja boisk sportowych zlokalizowanych przy Szkole Podstawowej nr 54, na którą głosowało 7 tys. 392 osób. Wartość tego zadnia nie zmieściła się jednak w wolnych środkach po odliczeniu wartości dwóch pierwszych zadań. Realizacji doczeka się więc kolejny projekt, z miejsca czwartego. Jest to „SkończMY ze smogiem w Katowicach" o wartości 100 tys. zł, który uzyskał 7 tys. 162 głosy.

Pięć zadań, ze względu na swój złożony charakter, konieczność uzgodnień oraz uzyskania pozwoleń otrzymała podczas weryfikacji merytorycznej status zadań dwuletnich. Ich realizacji należy spodziewać się w 2023 roku, natomiast pozostałe 114 zadania zostaną zrealizowane już w przyszłym roku.

Nie przeocz

Coś dla rowerzystów i właścicieli czworonogów

Rowerzystów na pewno ucieszy fakt, że mieszkańcy zdecydowali o realizacji licznych inwestycji w infrastrukturę rowerową. To m.in.: ścieżki rowerowe od ul. Meteorologów do ul. Francuskiej (łączącej Osiedle Zgrzebnioka z tą częścią Śródmieścia), wzdłuż ul. Kochłowickiej (od ul. Barlickiego do ul. Witosa), kontynuacja ścieżki wzdłuż ul. Mieszka I i ul. Tysiąclecia do Al. Bolesława Krzywoustego. Na ul. Medyków (od ul. Zarańskiego do Szpitala Kolejowego) powstaną pasy rowerowe, a na ul. Wojewódzkiej (na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Francuskiej) pojawi się kontraruch rowerowy. Powstanie również bezpieczny przejazd przez skrzyżowanie ul. Powstańców/Damrota na Osiedlu Paderewskiego. Zmieniona zostanie nawierzchnia drogi rowerowej wzdłuż ul. Mysłowickiej (od ul. Kolistej do ul. Szopienickiej) oraz pojawią się stojaki rowerowe przy placach zabaw w Parku Kościuszki.

Zadowoleni mogą być także właściciele i miłośnicy czworonogów. Decyzją mieszkańców powstaną trzy nowe psie wybiegi: w Załężu, na Osiedlu Tysiąclecia oraz w Piotrowicach. Natomiast na Koszutce, w miejscu, gdzie właściciele czworonogów wyprowadzają swoich pupili, pojawi się ogrodzenie (park Budnioka).

Mieszkańcy chcą, żeby było bezpieczniej

W Podlesiu lampami LED doświetlonych zostanie 9 przejść dla pieszych wzdłuż ul. Armii Krajowej i Uniczowskiej. W Kostuchnie z kolei, pojawi się radarowy wyświetlacz prędkości, który będzie sygnalizował kierującym pojazdami ew. przekroczenie dopuszczalnej prędkości (w rejonie Miejskiego Przedszkola nr 42).

W Zarzeczu pojawią się podświetlone znaki informujące o dwóch przejściach dla pieszych na ul. Grota Roweckiego, a nowe, aktywne oznakowanie przejścia dla pieszych pojawi się na ul. Granicznej przy Szkole Podstawowej nr 4. Trzy punkty kamerowe monitoringu miejskiego pojawią się w Dąbrówce Małej, dwa na Osiedlu Kukuczki w Bogucicach, a jeden obejmie swoim zasięgiem plac zabaw w Zarzeczu.

Obiekty sportowe, jarmarki i imprezy

Wśród mieszkańców aktywny udział w BO brali także miłośnicy sportu. Obiekt Ośrodka Sportowego „Podlesianka" wzbogaci się o system automatycznego nawadniania boiska, a przy jednej z trybun pojawi się nowe ogrodzenie. W Parku Murckowskim ustawione zostaną wielofunkcyjne ławki fitness, natomiast w Janowie (przy ul. Zamkowej) powstanie siłownia „Street workout" - park do ćwiczeń dla młodzieży. Dodatkowo przeprowadzone zostaną remonty boisk szkolnych m.in. w Bogucicach, Brynowie i Kokocińcu.

W trzech południowych dzielnicach – Zarzecze, Kostuchna i Podlesie – odbędą się w 2022 r. Jarmarki Bożonarodzeniowe. W Ligocie zrealizowany zostanie projekt zakładający organizację w okresie letnim cyklu warsztatów tanecznych dla mieszkańców. Dzięki głosom mieszkańców zespół Katosie z Załęża nagra dwa utwory muzyczne z wideoklipem. Z kolei mieszkańcy Osiedla Witosa będą mogli uczestniczyć w kolejnych imprezach kulturalnych, a to za sprawą sprawdzonego już cyklu wydarzeń zawartych w projekcie #LOOK 5 / Dom Kultury na Witosa.

Zielone zadania w ramach BO

Co ciekawe, pomimo uruchomienia w Katowicach kolejnej edycji Zielonego Budżetu z pulą środków 3 mln zł, sporo zadań zgłoszonych do BO dotyczyło również ekologii czy rewitalizacji zieleni miejskiej. Najciekawszymi projektami w tej kategorii wybranymi do realizacji głosami mieszkańców są zadania lokalne: „Ścieżka edukacyjna polskich drzew na Bolinie" oraz „Zielone chodniki w centrum Katowic - pasy zieleni na chodnikach przy ul. Żwirki i Wigury i ul. Mikołowskiej" – polegający na odbrukowaniu części chodnika na fragmentach dwóch ulic i w tak uwolnionej przestrzeni, posadzeniu różnego rodzaju roślin oraz drzew.

Najchętniej głosowały kobiety

W ósmej edycji katowickiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 330 propozycji zadań. Ostatecznie, po weryfikacji formalno-prawnej oraz procedurze odwoławczej, zagłosowali na 257 projektów (228 zadania lokalne i 29 ogólnomiejskie) – rekordowe 78 proc. spośród wszystkich zgłoszonych. Tegoroczna pula BO wyniosła 15,6 mln zł i po raz kolejny była największa w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca wśród miast wojewódzkich. W tegorocznym głosowaniu odnotowano frekwencję na poziomie 15,84 proc.. Po raz pierwszy w historii katowickiego Budżetu Obywatelskiego frekwencja we wszystkich jednostkach pomocniczych przekroczyła próg 10 proc..

Spośród wszystkich osób, które zagłosowały, większość stanowiły kobiety – ponad 56 proc.. Frekwencja była mocno zróżnicowana w różnych grupach wiekowych. Największa (23 proc.) została odnotowana wśród mieszkańców w wieku 35-44 lat. W pozostałych grupach wiekowych wyglądała następująco: osoby do 16. roku - 21 proc., 17-24 lat – 14 proc., 25-34 lat – 20 proc., 45-54 lat – 15 proc., 55-64 – 12 proc., 65 i więcej lat – 10 proc.. Najstarszy mieszkaniec, który zdecydował się oddać głos na projekty miał 99 lat, a najmłodszym uczestnikiem głosowania – za pośrednictwem rodziców - było niespełna miesięczne dziecko.

Tradycyjnie w dzielnicach frekwencja była bardzo zróżnicowana. Podobnie jak w ubiegłym roku najchętniej głosowali mieszkańcy Podlesia (31,73 proc.). Drugie miejsce pod tym względem zajęło Załęże (26,32 proc.), a trzecie Murcki (25,38 proc.). Tym samym do tych najaktywniejszych dzielnic, zgodnie z decyzją prezydenta, trafią w przyszłym roku dodatkowe, bonusowe środki – ponad 21 tys. zł dla Podlesia, 13 tys. zł dla Załęża oraz prawie 9 tys. zł dla Murcek.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni