Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów gorąco pod siedzibą JSW. Związkowcy chcą natychmiastowego spotkania z prezesem Tomaszem Cudnym

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestują związkowcy Sierpnia 80, domagając się spotkania z prezesem JSW Tomaszem Cudnym
Przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestują związkowcy Sierpnia 80, domagając się spotkania z prezesem JSW Tomaszem Cudnym arc
Związkowcy Sierpnia 80 nalegają na natychmiastowe spotkanie z prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomaszem Cudnym. Domagają się między innymi powołania kontroli Najwyższej Izby Kontroli w JSW i w podległych spółkach.

Związkowcy Sierpnia 80 chcą spotkania z prezesem JSW

Przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestują związkowcy Sierpnia 80, domagając się spotkania z prezesem JSW Tomaszem Cudnym. Związkowcy Sierpnia 80 domagają się między innymi kontroli Najwyższej Izby Kontroli w JSW i w podległych spółkach. 30 listopada, zwrócili się z pismem do przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borysa Budki. Związkowcy podkreślają w nim, że posiadane przez nich informacje "świadczą o licznych nieprawidłowościach, jakie miały i nadal mają miejsce, w JSW i podległych jej spółkach". Chcą także wyjaśnienia zasad alokacji pracowników spółki - córki JSW-SiG.

- Wielokrotnie, o części z tych nieprawidłowości, informowały media. Ich skala, rozmiar, a także szkodliwość dla przyszłości Spółki, są porażające - wynika z pisma skierowanego do Borysa Budki.

Związkowcy domagają się również wyjaśnienia przyczyn katastrof, które półtora roku temu miały miejsce w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

- Pomimo upływu czasu, nic nie wiadomo na temat efektu prac, badających te katastrofy instytucji. Także w tej sprawie, Związek posiada wiedzę, na temat licznych, porażających nieprawidłowości, jakie miały miejsce w tych kopalniach, przed katastrofami. Pomimo, zgłoszenia tych faktów do stosownych instytucji, brak jakichkolwiek efektów prac instytucji, które zajmują się wyjaśnianiem przyczyn tych katastrof. Wprost przeciwnie, działania, które doprowadziły do tych katastrof półtora roku temu, są według naszej wiedzy kontynuowane - tłumaczy w piśmie Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".

Zdaniem związkowców, władze spółki nie są zainteresowanie wyjaśnieniem tych spraw oraz spotkaniem i rozmową o nich. "Próby uzyskania odpowiedzi, na pytania w tych sprawach, kończyły się represjami i szykanowaniem tych, którzy pytania zadawali" - tłumaczą.

Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi JSW. Jak informuje rzecznik prasowy spółki, związkowcy usłyszeli propozycję terminu spotkania z zarządem, którą odrzucili i w dalszym ciągu oczekują przed siedzibą spółki na spotkanie z prezesem.

- W czwartek 30 listopada, przedstawiciele WZZ "Sierpień 80" otrzymali propozycję spotkania z zarządem JSW, wyznaczoną na 11 grudnia. Niestety odrzucili taką propozycję spotkania - podkreśla Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy JSW.

"To utrudnianie wejścia do budynku"

Na znak protestu, związkowcy umieścili przed wejściem do siedziby JSW banery z hasłami. Te, w piątek 1 grudnia nad ranem zerwał prezes spółki Tomasz Cudny. Jak tłumaczył, były one utrudnianiem wejścia ludziom do pracy.

- To ja odpowiadam za budynek i nie zgadzam się na takie rzeczy. Moim obowiązkiem jest, żeby ludziom zapewnić wejście do pracy. [...] To możecie Panowie wieszać u siebie. Mnie to nie przeszkadza, jest Wasza organizacja, która ma swój budynek. Ten budynek jest w jurysdykcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czyli w mojej - mówił prezes Cudny osobiście prosząc, aby nagranie ze ściągnięcia banerów zostało umieszczone w mediach społecznościowych.

Czy związkowcy dojdą do porozumienia z zarządem JSW? Do sprawy będziemy wracali.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera