Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Żory zgarniają nagrody. W listopadzie otrzymały tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego 2023 i uplasowały się w czołówce rankingu miast! ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Listopad był świetnym miesiącem dla żorskiego samorządu. Żory otrzymały tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego 2023, przyznany podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości i uplasowały się na piątym miejscu rankingu miast na prawach powiatu w województwie śląskim. Trzecia z nagród powędrowała do prezydenta Waldemara Sochy, który już 25 lat kieruje ratuszem. Za co konkretnie Żory zgarnęły te wyróżnienia?

Żory Liderem Rozwoju Regionalnego 2023

- Listopad jest bardzo bogaty w nagrody dla naszego miasta. W sumie aż trzy trafiły do nas. Tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego 2023 otrzymaliśmy podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, za rozwój gospodarczy, społeczny, podsumowując; za wszechstronny rozwój gospodarczy – mówi Adrian Lubszczyk, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miasta Żory.

Jak zaznacza, w tym roku wpłynęło ponad 850 zgłoszeń. Laureatami zostało raptem 30 samorządów i przedsiębiorców.

- Miasto Żory znalazło się w tym zacnym gronie. Nagrodę odebraliśmy w Krakowie. O tym, że jesteśmy liderem świadczy również ranking gmin województwa śląskiego, przygotowany po raz trzeci. W kategorii miast na prawach powiatu zajęliśmy piąte miejsce. Ta lokata bardzo nas cieszy, ponieważ wyprzedziły nas tylko największe miasta województwa śląskiego: Katowice, Gliwice, Tychy i Bielsko-Biała. Piąte miejsce jest dla Żor, Wyprzedziliśmy sąsiadów, co pokazuje, że miasto Żory przejmuje rolę regionalnego lidera. Świetnie spisujemy się w gospodarce, ale przede wszystkim w działaniach społecznych – podkreśla naczelnik.

Żory piąte wśród miast na prawach powiatu w województwie śląskim

Ranking gmin bierze pod uwagę kilkanaście wskaźników liczbowych. Żory wypadły świetnie, jeśli chodzi o saldo migracji (jest dodatnie), budżet gminy, przyrost naturalny, wydatki na administrację oraz rozwój kultury w mieście. W tych grupach zajmowały miejsce na podium.

- Liczymy na utrzymanie piątej pozycji, a nawet poprawienie w kolejnych latach – zapowiada Adrian Lubszczyk.

Zdaniem naczelnika, nagrody i wysokie lokaty w rankingach są zasługą prezydenta Waldemara Sochy, przyjętej i realizowanej od 25 lat strategii rozwoju miasta. Kolejną nagrodę dostał sam prezydent Żor; został uhonorowany tytułem „Autorytet Budownictwa i Gospodarki Śląskiej” w konkursie „Śląskie Budowanie 2023”. Laureatów konkursu poznaliśmy podczas 25. Jubileuszowej Gali Budownictwa, organizowanej przez Śląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Katowicach oraz Śląską Izbę Budownictwa.

Nagroda dla prezydenta Waldemara Sochy

Wydarzenie odbyło się w Sali Koncertowej im. Jana Kiepury w Sosnowcu i wzięli w nim udział przedstawicieli władz państwowych, samorządów miast i powiatów śląskiego regionu, samorządów zawodowych i gospodarczych, wyższych uczelni technicznych, stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz organizacji pozarządowych. Zgodnie z długoletnią tradycją podczas gali wręczono „Śląską Wielką Nagrodę Budownictwa” oraz tytuł „Autorytet Budownictwa i Gospodarki Śląskiej”. Ten zaszczytny tytuł oraz piękna statuetka autorstwa śląskiego rzeźbiarza Zygmunta Brachmańskiego trafiły w tym roku m.in. do rąk Waldemara Sochy. Nagroda ta jest przyznawana osobom mającym szczególne osiągnięcia w działalności zawodowej oraz wkład w rozwój regionu. Kapituła nagrody doceniła prezydenta Żor za kreatywność i profesjonalizm w organizowaniu finansowania oraz realizacji programu rozwoju inwestycyjnego Żor w trakcie ostatnich 25 lat. Kapituła zwróciła też uwagę na innowacyjny program „Z przyszłością w Żorach” wdrażany w mieście.

- Ta nagroda pokazuje, że pozytywne zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w naszym mieście są zauważane i doceniane w całym regionie. Dzisiaj Żory są odbierane jako miejsce najlepiej się rozwijające, wyznaczające nowe trendy i kierunki – to nasz ogromny sukces i powód do dumy – mówi Waldemar Socha.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera