Mieszkania TBS w Dąbrowie Górniczej: widać fundamenty dwóch budynków
Symboliczne wbicie pierwszej łopaty odbyło się na terenie w rejonie ul. Kwiatkowskiego, Wybickiego oraz al. Zagłębia Dąbrowskiego 12 czerwca tego roku. Kiedyś mieścił się tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych. Wychowankowie znaleźli opiekę w wybudowanym od podstaw kompleksie przy ul. Swobodnej. Miasto nie zdecydowało się ostatecznie na sprzedaż tych gruntów, by ostatecznie rozpocząć tutaj inwestycję mieszkaniową, wspólnie z RTBS-em z Chorzowa.
Pod koniec września widać postęp prac. Pojawiły się fundamenty, a na placu budowy zamontowane zostały dwa ogromne żurawie, dzięki którym montowane będą teraz kolejne elementy budynków.
Mieszkania będą realizowane w systemie pod klucz, a więc będą one w pełni wykończone oraz wyposażone w niezbędne elementy, takie jak kuchenka elektryczna, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience.
Trzy 7-piętrowe budynki będą mieć elewację w odcieniach bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. Według projektu im wyższe piętra, tym mniej będzie tam mieszkań. Od parteru do piątego piętra będzie więc po osiem mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się pięć lokali, a na siódmym trzy.
Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne. W blokach powstaną lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny. Łącznie będzie tam 168 mieszkań, po 56 w każdym budynku. Powstanie też 210 miejsc postojowych, plac zabaw, pojawi się też zieleń. Wycinka drzew zostanie ograniczona do niezbędnego minimum.
Mieszkania TBS w Dąbrowie Górniczej: duże zainteresowanie inwestycją
Pierwszy nabór najemców odbył się w kwietniu 2023 roku. Wówczas zgłosiły 244 osoby. Spośród złożonych wniosków pozytywnie rozpatrzonych zostało 135, dlatego od 12 do 30 czerwca trwał nabór uzupełniający wniosków. Wtedy złożone zostały kolejne 62.
- Największą popularnością cieszyły się mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe – wyjaśnił Marcin Górski, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.
Obowiązkiem każdego najemcy, który spełnia kryteria finansowe (odpowiednia wysokość dochodów) będzie wniesienie „opłaty partycypacyjnej”, czyli udziału w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Opłata ta nie może przekroczyć 30 proc. kosztów budowy tego lokalu i w przypadku rezygnacji z najmu, opłata ta jest zwracana. Wysokość wkładu partycypacyjnego wynosić będzie 1300 zł/m kw., a przewidywana wysokość czynszu 16 zł/m kw.
Budową trzech budynków w rejonie ulic Kwiatkowskiego, Krasickiego i al. Zagłębia Dąbrowskiego zajmuje się Remar Budownictwo. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowany został na niespełna 64,5 miliona złotych, w tym robót budowlanych na 52 mln 380 tysięcy złotych.
Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Inne źródła finansowania inwestycji to fundusze, jakie do TBS przekaże gmina, preferencyjny kredyt, jaki zaciągnęła spółka oraz partycypacje przyszłych najemców. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2026 roku.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?