Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS chce nowych składek. Pracodawcy są przeciwni

Grażyna Spytek-Bandurska
Grażyna Spytek-Bandurska
Grażyna Spytek-Bandurska Lewiatan
Grażyna Spytek-Bandurska: Szara strefa może wzrosnąć. Koszty pracy są za wysokie. Przeczytaj rozmowę z ekspertką Konfederacji Lewiatan

Rząd planuje wprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne od wszystkich umów-zleceń. Większość Polaków (61 proc.) chce płacić składki na ZUS i jest za wspomnianymi zmianami przepisów o umowach-zleceniach i o dzieło, nawet jeśli z tego powodu dostaliby mniej na rękę. Przedsiębiorcy są raczej przeciw "ozusowaniu". Dlaczego?
To nie do końca prawda, bo przedsiębiorcy należący do Konfederacji Lewiatan popierają oskładkowanie umów-zleceń, ale tylko do poziomu płacy minimalnej. Zdaniem większości pracodawców, zmiany są konieczne, ale należy je wprowadzać bardzo ostrożnie.

Skąd ta ostrożność?
Prowadząc od 2001 roku badania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Konfederacja Lewiatan zauważa, jak bardzo zmieniają się firmy z tego sektora, jak elastycznie dostosowują się do wymogów rynkowych. Jedno się jednak nie zmienia. Przedsiębiorstwa pytane o bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej wskazują co roku na pierwszym lub drugim miejscu pozapłacowe koszty pracy. A pytane o skalę szarej strefy szacują (w ostatnich 3 latach), że 28-31 proc. firm zatrudnia pracowników "na czarno".

To dość niebezpieczne, bo za zatrudnianie "na czarno" grożą kary. Inspektor PIP ma prawo nawet skierować wniosek o ukaranie do sądu, który orzeka grzywnę do 30.000 zł. Dlaczego firmy decydują się na takie ryzyko?
Według 66 proc. małych i średnich firm, powodem tego stanu rzeczy są właśnie zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy, w tym przede wszystkim zbyt wysokie składki na ubezpieczenia społeczne. Wiele firm musi więc ryzykować, bo nie stać ich na ponoszenie tak wysokich kosztów - szczególnie w momencie słabej koniunktury. Wydaje się, że tego głosu przedsiębiorstw nie należy lekceważyć. Istnieje bowiem ryzyko, że skala szarej strefy może wzrosnąć (nie tylko w obszarze zatrudnienia, ale także - jako konsekwencja - w ukrywaniu obrotów) w wyniku przedstawianych przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej propozycji docelowego wprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne od wszystkich umów-zleceń.

Czy macie gotowy pomysł, jak rozwiązać ten niezwykle trudny problem?
Według Lewiatana, niezbędne jest uporządkowanie wielu spraw związanych z zatrudnieniem, w tym także wprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne od umów-zleceń. Zgadzamy się, że nie można akceptować stanu, w którym minimalizuje się wartość pierwszej umowy-zlecenia, bo tylko od pierwszej umowy płaci się składkę na ubezpieczenie społeczne. Jednak zmiany te należy przeprowadzić w sposób przemyślany, rozłożony w czasie i wsparty różnymi rozwiązaniami w prawie pracy. A także w sposób uwzględniający (i to od razu, przy pierwszym kroku, którym ma być oskładko-wanie umów-zleceń do poziomu płacy minimalnej) zawarte i obowiązujące kontrakty. Rząd, wprowadzając zmiany, powinien stworzyć jednocześnie możliwość renegocjowania zawartych już kontraktów w ramach zamówień publicznych. Jeżeli tak się nie stanie, w większości przypadków przedsiębiorcy będą zmuszeni do utrzymania dzisiejszych poziomów wynagrodzeń w ramach umów-zleceń. A to oznacza, że pełne koszty "uzusowienia" poniosą zleceniobiorcy. Przedsiębiorcy uważają, że administracja publiczna, jako strona zamawiająca w ramach zamówień publicznych, powinna wziąć część kosztów wynikających ze zmian na siebie.

Rozmawiał: Mariusz Urbanke


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Poseł Pawłowicz: Europa jest domem publicznym, w którym wszystko wolno
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera