Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy "Sierpnia 80" wrócili pod siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wznowili protest dotyczący pracowników spółki JSW SiG

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tym razem związkowcy zapowiadają protest aż do skutku.
Tym razem związkowcy zapowiadają protest aż do skutku. Piotr Chrobok
Zarządy JSW i JSW SiG tylko markowały próby dogadania się z nami - twierdzą związkowcy z "Sierpnia 80" w kopalni Zofiówka, tłumacząc powód, dla którego przedstawiciele związku zawodowego pomimo wcześniejszego zawieszenia protestu ponownie pojawili się pod siedzibą górniczego przedsiębiorstwa. We wznowionym proteście wzięło we wtorek 18 lipca, kilkanaście osób. Władze JSW SiG przekonują, że jeszcze przed wznowieniem akcji protestacyjnej, ustaliły termin kolejnego spotkania ze związkowcami, a wcześniej cały czas pracowały nad realizacją podnoszonych przez nich postulatów.

Związkowcy "Sierpnia 80" wrócili pod siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wznowili protest dotyczący pracowników spółki JSW SiG

Na dwa i pół tygodnia zawieszony został protest związkowców "Sierpnia 80" pod Jastrzębską Spółką Węglowa. Po tym czasie, przedstawiciele związku zawodowego ponownie pojawili się przed biurem zarządu górniczego przedsiębiorstwa. Ich protest w dalszym ciągu jest związany z - jak twierdzą - nierównym traktowaniem pracowników JSW i jej spółki-córki JSW SiG (Szkolenie i Górnictwo).

- Domagamy się równego traktowania pracowników JSW SiG. Chodzi o płace takie, jak pracowników JSW i łatwy system alokacyjny w JSW. Obecnie nie ma żadnych kryteriów tych przenosin - przypomina postulaty protestujących Karol Granatyr, przewodniczący "Sierpnia 80" w kopalni "Zofiówka", należącej do JSW.

Związkowcy uważają, że szefostwo JSW i JSW SiG markowało próby porozumienia się

Związkowcy zaznaczają, że wrócili pod spółkę nie bez powodu. Jak przekonują, ani władze JSW, ani władze JSW SiG, nie wywiązały się z ustaleń pomiędzy nimi. Chodzi chociażby o zawieszenie protestu pod warunkiem spotkania z nimi.

- Wróciliśmy dlatego, że oba zarządy tylko markowały próby dogadania się z nami. Prezes z nami się nie spotkał, nie zaaranżował spotkania. W trakcie rozmów w SiG-u nic konkretnego nie zostało ustalone, a na drugie spotkanie nas nie zaproszono - mówi Karol Granatyr.

Zarząd JSW SiG: "Prowadzimy konsultacje z właścicielem, czyli Jastrzębską Spółką Węglową oraz innymi organizacjami związkowymi działającymi w JSW Szkolenie i Górnictwo"

Z takim zarzutem nie zgadzają się władze spółki-córki JSW. Jak mówi Gabriel Cyrulik, prezes JSW SiG, zgodnie z ustaleniami, spółka cały czas pracowała nad realizacją postulatów, których realizacji domagali się protestujący.

- Zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo spotkał się z protestującymi 21 czerwca. Po spotkaniu otrzymaliśmy listę postulatów nad którymi teraz pracujemy. Prowadzimy konsultacje z właścicielem, czyli Jastrzębską Spółką Węglową oraz innymi organizacjami związkowymi działającymi w JSW Szkolenie i Górnictwo - odpiera Gabriel Cyrulik, prezes JSW SiG.

Jednocześnie - jak informuje szef JSW SiG - jeszcze przed rozpoczęciem protestu związkowców, wyznaczono termin kolejnego spotkania władz spółki z przedstawicielami "Sierpnia 80".

- 17 lipca, jeszcze przed rozpoczęciem protestu został ustalony z Karolem Granatyrem, przewodniczącym "Sierpnia 80" w kopalni "Zofiówka" termin spotkania na 19 lipca na godzinę 10.30 - wskazuje Gabriel Cyrulik.

Będzie pikieta pod JSW?

Związkowcy, którzy wrócili pod siedzibę JSW zapowiadają, że tym razem nie cofną się spod niej aż do czasu zadeklarowania realizacji ich żądań. - Będziemy tutaj 24 godziny na dobę. Czekamy aż sprawa ruszy w dobrym kierunku - deklaruje Karol Granatyr, dodając, że związkowcy planują w najbliższych dniach masówki pod kopalniami JSW, rozdawanie ulotek mieszkańcom Jastrzębia, a także pikietę przed biurem zarządu JSW, która miałaby się odbyć 21 lipca.

Ta ostatnia może jednak zostać odwołana. Jak mówią przedstawiciele "Sierpnia 80", wszystko zależy od tego, jak potoczą się zaplanowane na 19 lipca, rozmowy.

Związkowcy "Sierpnia 80" protest pod JSW zaczęli miesiąc temu. Zdaniem zarządu JSW SiG chcą oni osiągnąć swoje "partykularne interesy"

Protest "Sierpnia 80" przed JSW rozpoczął się ponad miesiąc temu, w połowie czerwca. Związkowcy protestują w związku ze wspomnianym nierównym traktowaniem osób zatrudnionych w JSW SiG. Z tym nie zgadza się zarząd przedsiębiorstwa.

- Zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo zarzuty ZZ "Sierpień 80" dotyczące niejasnego procesu alokacji uważa za celowe wprowadzanie pracowników i opinii publicznej w błąd, dla uzyskania swoich bliżej nieokreślonych, partykularnych interesów - oświadczył Gabriel Cyrulik, prezes JSW SiG, w imieniu zarządu.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera