Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15-metrowa wieża widokowa powstała nad Jeziorem Goczałkowickim. Jest już dostępna dla turystów. Zobaczcie ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wieża widokowa
Wieża widokowa Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
Z początkiem nowego roku oddana do użytku została 15-metrowa wieża widokowa nad Jeziorem Goczałkowickim. Nowy punkt obserwacyjny to bardzo dobra wiadomość dla turystów i pasjonatów obserwacji ptaków. W pobliżu powstała również ścieżka i parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana.

Powstała wieża widokowa nad Jeziorem Goczałkowickim

Wieża widokowa przy Zbiorniku Goczałkowickim ma 15 metrów wysokości, zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. W jej sąsiedztwie przygotowano również parking, altanę, ścieżkę oraz czatownię do fotografowania ptaków.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Z wieży już wkrótce będzie można obserwować lęgi rybitwy rzecznej, śmieszki i mewy czarnogłowej, które niedługo rozpoczną się na Ptasiej Beczce, czyli wyspie wybudowanej na zbiorniku w 2020 roku.

Nowy punkt do monitorowania zbiornika

Lokalizacja wieży to także miejsce powszechnie wykorzystywane przez wędkarzy. Ponadto nowopowstałe obiekty posłużą jako punkt obserwacji dla służb pełniących kluczowe role w zabezpieczeniu i odpowiednim zarządzaniu zbiornikiem.

Dzięki platformie policja będzie mogła monitorować działania kłusownicze, a straż rybacka – kontrolować rybactwo, dzięki któremu utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Dla straży pożarnej wieża ułatwi obserwacje potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowania akcji ratunkowych. Na zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach.

- Wieża posłuży również administratorowi zbiornika - Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów - z uwagi na to, że bardzo ważne jest monitorowanie stanu zbiornika w rejonie ujścia Wisły, gdzie poziom wody w ciągu roku zmienia się wielokrotnie. Po intensywnych opadach deszczu rzeka unosi zwiększone ilości osadów oraz innych elementów np. konary drzew - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Ochrona rybitwy rzecznej i ślepowrona

Projekt LIFE.VISTULA.PL, w ramach którego zrealizowana została inwestycja, prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 4,3 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera