Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 zasad bezpiecznego przebywania w szkole. Co robić, by ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem?

Agata Pustułka
Agata Pustułka
20 zasad bezpiecznego przebywania w szkole. Co robić, by ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem?
20 zasad bezpiecznego przebywania w szkole. Co robić, by ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem? Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Za tydzień rozpoczęcie roku szkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wprowadziło sztywnych regulaminów dotyczących zachowania w szkole, ale opublikowało listę zaleceń. Co robić, by ograniczyć do minimum zagrożenie zakażenia koronawirusem. Oto 20 zasad dla uczniów i nauczycieli, które powinny obowiązywać w szkołach

Na dyrektorach szkół spoczywa organizacja ich pracy w czasie pandemii i rozpoczynającego się niebawem roku szkolnego. Zebraliśmy w 20 punktach listę zasad jakich należałoby przestrzegać, by ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem. Wszystkim poza wymienionymi punktami zalecamy szczepienie przeciwko grypie, gdyż jesienią nałożą się dwa problemy: sezon grypowy i nieprzemijające, jak dotąd, zachorowania na covid 19. Lista opracowanych przez nas zaleceń jest otwarta.

Nie przeocz

  1. Mierzenie temperatury termometrem bezdotykowym przed wejściem na teren szkoły.
    - Gdy temperatura w przypadku pracownika jest równa lub wyższa niż 38 stopni C, to pracownik nie może przystąpić do pracy i natychmiast skorzystać z porady (teleporady) medycznej.
    - W przypadku ucznia, gdy temperatura wyniesie 37,2 -37,9 stopni C, to należy o tym fakcie natychmiast powiadomić opiekunów (rodziców) dziecka i ustalić sposób odebrania ze szkoły. Do czasu odebrania go ze szkoły uczeń powinien przebywać w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu. MEN rekomenduje posiadanie co najmniej jednego termometru dla szkoły.
  2. Przy wejściu do szkoły powinny znajdować się wszystkie ważne informacje tj. telefony do sanepidu, oddziału zakaźnego szpitala.
  3. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły muszą dezynfekować ręce, dozowniki muszą stać w widocznym miejscu przy wejściu i być stale uzupełnianie. Dezynfekcja dotyczy uczniów i opiekunów.
  4. Zaleca się, by myć, dezynfekować ręce jak najczęściej. Wskazane jest posiadanie także własnego dozownika z płynem dezynfekcyjnym, które są w szerokim wyborze dostępne w aptekach.
  5. Uczniowie i nauczyciele powinni nosić maseczki lub przyłbice w przestrzeniach wspólnych szkoły takich jak korytarze, szatnie, sale gimnastyczne, zachować dystans - 1,5 metra. Zasada ta dotyczy też funkcjonowania pokoju nauczycielskiego
  6. Każda klasa powinna mieć przyporządkowaną salę tylko dla siebie i tam odbywać wszystkie zajęcia. Sale powinny być wietrzone oraz każdego dnia dezynfekowane. Wietrzenie dotyczy też korytarzy. Najlepiej, by wietrzyć je jak najczęściej.
  7. Pierwszeństwo do odbywania zajęć w świetlicy w szkołach znajdujących się w strefach żółtej i czerwonej mają dzieci pracowników ochrony zdrowia, służby mundurowych, pracowników handlu oraz tych, którzy zaangażowani są w przeciwdziałanie covid-19
  8. W szatniach należy udostępniać uczniom co drugi boks. W szatniach musi znajdować się płyn do dezynfekcji rąk.
  9. W szkolnych bibliotekach powinna obowiązywać dwudniowa zasada kwarantanny dla wypożyczonych książek.
  10. Dopóki pozwoli na to pogoda, przerwy należy spędzać poza szkołą np. na boisku szkolnym
  11. Pomoce naukowe muszą być dezynfekowane. By ułatwić dezynfekcję klawiatur komputerów, można je zasłonić folią.
  12. Do szkoły uczeń powinien zabierać niezbędną ilość potrzebnych przedmiotów, by ograniczyć przenoszenie wirusa.
  13. W salach gimnastycznych sprzęt sportowy, podłoga powinny być dezynfekowane po każdym dniu zajęć, a najlepiej po każdych zajęciach.
  14. Ministerstwo rekomenduje, by poszczególne klasy przychodziły do szkoły w różnych godzinach, mieć różne godziny przerw i posiłków.
  15. Uczniowie nie powinni wymieniać się między sobą przedmiotami, w tym przyborami szkolnymi.
  16. Do minimum należy ograniczyć przebywanie w szkołach osób trzecich.
  17. Placówka powinna uruchomić dwa oddzielne wejścia do szkoły.
  18. Możliwe jest wydłużenie czasu pracy szkoły oraz wymienne nauczanie dla uczniów tj. podział ich na grupy, które na zmianę mają nauczanie zdalne i nauczanie stacjonarne.
  19. Rodzice mają udostępnić wszelkie możliwie kontakty do siebie, by ułatwić komunikację ze szkołą.
  20. GIS i MEN zalecają pobranie przez uczniów, nauczycieli, rodziców na telefony komórkowe aplikacji ProteGo Safe, która informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera