MKTG SR - pasek na kartach artykułów

2,1 mln zł pomocy dla szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Duże wsparcie od Eko-Okien i Powiatu Wodzisławskiego

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Eko-Okna przekazały pół miliona złotych, Rada Powiatu Wodzisławskiego przyznała 1,1 mln zł dotacji, a Zarząd Powiatu umorzył pożyczkę w kwocie 0,5 mln zł. To duże wsparcie dla powiatowych szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim (zdj.)
Eko-Okna przekazały pół miliona złotych, Rada Powiatu Wodzisławskiego przyznała 1,1 mln zł dotacji, a Zarząd Powiatu umorzył pożyczkę w kwocie 0,5 mln zł. To duże wsparcie dla powiatowych szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim (zdj.) Arek Biernat
Eko-Okna postanowiły wesprzeć placówki leczące mieszkańców powiatu wodzisławskiego i okolic niebagatelną kwotą 500 tys. zł. Duże wsparcie dla szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. popłynęło też od Rady Powiatu i Zarządu Powiatu Wodzisławskiego.

Pół mln zł od Eko-Okien dla szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.

O pomoc dla powiatowych szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. zabiegał starosta Leszek Bizoń.

- Bardzo się cieszę, że w tych trudnych czasach znaleźli się ludzie chcący pomóc. Jestem wdzięczny i serdecznie dziękuję firmie Eko-Okna i jej kierownictwu za to, że zechcieli niemałą kwotą wspomóc właśnie nasze powiatowe szpitale - podkreśla starosta.

Za pozyskane środki w kwocie pół mln zł zostanie kupiony aparat RTG na blok operacyjny, specjalistyczny stół do zabiegów ortopedycznych, a także sprzęt do operacji i wyposażenie bloku operacyjnego.

1,6 mln zł pomocy od Rady i Zarządu Powiatu Wodzisławskiego

To nie koniec dobrych informacji. Rada Powiatu Wodzisławskiego podczas grudniowej sesji podjęła decyzję o przyznaniu Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim dotacji w wysokości niemal 1,1 mln zł. Niezależnie od tego, Zarząd Powiatu postanowił też umorzyć 500 tys. zł pożyczki udzielonej szpitalom w maju.

Dotacja od powiatu, która trafi do szpitali na początku przyszłego roku, posłuży jako wkład własny w unijnym projekcie poprawy efektywności energetycznej, przewidującym m.in. wymianę sieci centralnego ogrzewania oraz termomodernizację szpitalnych budynków. Inwestycją objęte są obiekty: Oddziału Pediatrycznego, laboratorium analitycznego, Pogotowia Ratunkowego, byłej administracji, warsztatu oraz archiwum Szpitala w Rydułtowach, a także budynki: administracji, byłego Oddziału Neurologii, dawnego klubu opieki nad dziećmi oraz byłej interny I w Szpitalu w Wodzisławiu Śl.

Nie przeocz

W sumie w ramach projektu, na który PPZOZ pozyskał ponad 6 mln zł dotacji z UE poddanych termomodernizacji zostanie aż 17 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Całkowita wartość inwestycji w PPZOZ to ok. 9,5 mln zł. - Dzięki tym środkom będzie można m.in. docieplić budynki w obu lokalizacjach - zarówno w Wodzisławiu Śl., jak i Rydułtowach. To zaś przyniesie wymierne korzyści i ekologiczne, i finansowe dla PPZOZ. Wiadomo zaś, że każde wsparcie naszych szpitali jest na wagę złota - tłumaczy Leszek Bizoń, starosta wodzisławski.

Grudniowa decyzja rady powiatu o sfinansowaniu wkładu własnego PPZOZ w projekcie nie jest pierwszą. Już w październiku radni zdecydowali o wyasygnowaniu z budżetu powiatu kwoty 320 tys. zł na ten sam cel. Z inicjatywą uchwałodawczą wystąpił wówczas również zarząd powiatu.

Niezależnie od wsparcia dla inwestycji w ekologiczne ciepło, Zarząd Powiatu Wodzisławskiego podczas jednego z ostatnich posiedzeń zdecydował również o umorzeniu udzielonej powiatowym szpitalom w maju 2020 r. pożyczki w wysokości 0,5 mln zł.

Zobacz koniecznie

- Wspólnie z zarządem uznaliśmy, że za tą decyzją przemawia przede wszystkim ważny interes mieszkańców, gdyż szpitale zabezpieczają dostęp do świadczeń opieki medycznej finansowanych ze środków publicznych. Głównym źródłem przychodów PPZOZ jest umowa z NFZ, która od lat nie pokrywa kosztów podstawowej działalności medycznej. W tym roku dodatkowym obciążeniem są koszty związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19. Wszystko to powoduje, że sytuacja finansowa naszych szpitali jest bardzo trudna, dlatego też postanowiliśmy udzielić PPZOZ wsparcia w postaci umorzenia pożyczki – wyjaśnia starosta Leszek Bizoń.

W sumie więc tylko dwie ostatnie decyzje władz powiatu oznaczają wsparcie PPZOZ na kwotę ok. 1,6 mln zł.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni